Zaskočil vás nedoplatek za topení? Vždy existuje řešení

Nedoplatek za topení může v dnešní složité době zaskočit nejednoho z nás. Důvodem může být jen pouhé zvyšování cen energií. Spotřeba tepla bývá často součástí ročního vyúčtování služeb spojených s užíváním bytu. Pokud nedoplatek za topení z vašeho pohledu dosahuje astronomických výšin, není divu, že vás značně zaskočil a nadělal další vrásky na čele. V případě, že vám naúčtovaná částka vůbec nesedí, můžete jej samozřejmě reklamovat u  správce nemovitostí. Na vině může být špatný měřič, nebo jste prostě v zimě jen hodně topili. Otočit kohoutkem u topení o pár čárek navíc přináší nejen příjemné teplo, ale také vyšší nároky na peněženku. Ovšem v tu chvíli si to ani neuvědomíte. Den za dnem topení vesele hřeje, doma je příjemné teplo a trvá několik měsíců, než pocítíte jeho skutečný finanční dopad. I když vás letošní nedoplatek za topení nemile překvapil a nemáte na něj dostatek peněžních prostředků, nemusíte hned propadat zoufalství. Stále existuje řešení, jak nedoplatek bez problému uhradit. Jaké máte možnosti?

 

Máte obrovský nedoplatek za topení?

Spotřeba tepla je jednou z položek ročního vyúčtování stejně jako spotřeba teplé a studené vody. Pravidelně platíte každý měsíc zálohy, a přesto jste letos skončili s tak velkým nedoplatkem? Hlava vám to nebere? Marně přemýšlíte, zda se na jeho výši podepsala tuhá zima a nezvykle dlouhé období topné sezóny? S největší pravděpodobností na nic zázračného nepřijdete, čísla hovoří jasně a roční vyúčtování držíte v ruce. Z podobných úvah je třeba se přenést do každodenní reality a začít celou záležitost řešit.

Chci půjčku

 

Nastavené měsíční zálohy by měly co nejvíce odpovídat vaší skutečné spotřebě. V běžném životě se vám sice nikdy nepodaří dosáhnout zcela vyrovnané hodnoty ve vyúčtování, ale drobné nedoplatky či přeplatky jsou zcela v normě. Problém nastává tehdy, pokud se začnou šplhat do neúměrných výšin. V takovém případě je jistě něco špatně. 

Jestliže jste si jisti, že je spotřeba tepla ve vaší domácnosti stále stejná, může být důvodem nedoplatku obyčejné zvyšování ceny energií, respektive ceny plynu. S tímto faktem zřejmě příliš mnoho nenaděláte a nezbyde vám nic jiného, než nedoplatek za topení uhradit

Dodavatelé svým odběratelům sami doporučují, jaká částka odpovídá aktuálnímu ceníku a očekávané spotřebě. Určitě není radno tyto informace podceňovat, ale naopak se jim snažit řídit.

nedoplatek-za-topeni

Jak uhradit nedoplatek za topení

Pokud jste obdrželi nedoplatek za topení a udělal vám značnou díru do rodinného rozpočtu, pak je třeba promyslet, jak celou záležitost vyřešit. Když fakturu vhodíte do šuplíku se slovy, že na ni stejně nemáte peníze, přiliš si nepomůžete. Dodavatel se bude úhrady neustále domáhat a částka vám zbytečně naroste o další penále. Nakonec dojde na exekuci, která vám nedoplatek minimálně dvakrát tak prodraží

Jestliže nemáte dostatek peněz na okamžitou úhradu nedoplatku za topení, oslovte dodavatele a požádejte o splátkový kalendář. Vše záleží jen na dohodě a vašich konkrétních možnostech, avšak řada dodavatelů se snaží vyjít zákazníkům maximálně vstříc.

Podstatně více efektivní řešení nabízí finanční výpomoc v podobě půjčky, která vám umožní jednorázově celý nedoplatek za topení uhradit a tím mít celou záležitost z krku. 

Půjčku si lze sjednat u bankovní či nebankovní společnosti, stačí si jen vybrat. K tomuto účelu nejlépe poslouží různé srovnávače půjček na internetu, kde hned vidíte, za jakých podmínek půjčku poskytují. Vždy si ale půjčte jen tolik peněz, kolik opravdu potřebujete, abyste se zbytečně nezadlužovali.

U celé řady finančních společností půjčku sjednáte online na internetu, nemusíte nikam chodit a složitě vypisovat nějaké formuláře. O schválení půjčky jste informováni obratem a následně jsou vám peníze převedeny na bankovní účet

Chci půjčku

 

Upravte si zálohy na další období

Vysoký nedoplatek může mít celou řadu příčin. Mohou za ním stát špatně nastavené měsíční zálohy stejně jako velmi studená zima. Samotná úhrada nedoplatku není však jediná věc, kterou musíte do budoucna řešit. Extrémně vysoký nedoplatek vyžaduje do budoucna upravit pravidelné zálohy tak, abyste se pro příští topnou sezónu tomuto problému vyhnuli.

S celou záležitostí se nejlépe obraťte na dodavatele, který vám poradí v jaké výši by měly být zálohy odpovídající vaší spotřebě a podle aktuálního ceníku. V případě, že spotřebu tepla nebudete schopni pokrýt ze svých příjmů, můžete požádat na úřadu práce o příspěvek na bydlení, který vám pomůže výkyvy v cenách za teplo vyrovnat.