Nedoplatek za vodu nemusí být problém. Jak si s ním poradit?

Zaskočil vás nemalý nedoplatek za vodu? Přijde vám, že si neustále hlídáte spotřebu teplé a studené vody a přesto se konečná cifra razantně navýšila? Pokud jste s tak velkou částkou absolutně nepočítali a nejste na ni vůbec připraveni, může být pro vás nedoplatek za vodu velkým překvapením. Určitě v tom ale nejste sami. Celá řada domácností, i když se snaží šetřit sebevíc, nedoplatku se zkrátka nevyhne. Obvykle se pohybuje v rozmezí řádů stovektisíců korun a většinou souvisí se zvyšováním celkové ceny. V případě, že se vám nedoplatek nějak nezdá a připadá vám příliš vysoký, můžete konečné vyúčtování reklamovat u správce nemovitostí. Nikdy není vyloučeno, že se někde nestala chyba. Jestliže ale konečná cifra odpovídá skutečné spotřebě, nezbyde vám nic jiného, než nedoplatek uhradit. Nemáte však žádné úspory a částka převyšuje vaše aktuální finanční možnosti? Nepodléhejte zoufalství a snažte se celou situaci vyřešit ku prospěchu věci, ať si nepřivodíte další problémy.

 

Přišel vám nedoplatek za vodu?

Pokud jste obdrželi nedoplatek za vodu se složenkou k jeho úhradě, pak je samozřejmě nejjednodušší zajít na poštu a složenku zaplatit. Splatnost bývá zpravidla do 14 dnů od jejího doručení. Je-li ovšem částka nad vaše možnosti a nemáte tolik peněžních prostředků, pak nezbývá než popřemýšlet, jak celou záležitost vyřešit.

Chci půjčku

 

Pokud složenku vhodíte do šuplíku a ponecháte ji tak vlastnímu osudu, určitě neděláte dobře. Takovým rozhodnutím byste si příliš nepomohli a navíc by vás její zaplacení stálo další zbytečné peníze. Nezapomínejte na fakt,  že po termínu splatnosti vám začnou nabíhat další nemalé penále. Hrát roli mrtvého brouka se vám může v konečném výsledku pěkně prodražit.

Jakmile bude po termínu splatnosti, začne vám nedoplatek za vodu potichu narůstat. První upomínka o zaplacení možná bude vypadat ještě v pohodě, ale postupně přijdou další a další, až nakonec dojde na exekuční vymáhání a exekutor se vám zjeví přímo za dveřmi. Kromě úroků z prodlení zaplatíte navíc nemalé poplatky za celou exekuci. A věřte, že nejsou právě nejlevnější

nedoplatek-za-vodu

Jak řešit nedoplatek za vodu

V případě, že vám nedoplatek za vodu výrazně zasahuje do rodinného rozpočtu a už na něj nezbývají peníze, nezbývá, než najít jiné možnosti. Jestliže částka není příliš vysoká, můžete si peníze půjčit v rodině, případně u kamarádů. Na první pohled je to možná ideální řešení, ale myslete i na to, že každý dnes může mít hluboko do kapsy, a tak se vždy nesetkáte s kladnou odezvou.

Budete-li však spoléhat sami na sebe, určitě si poradíte mnohem lépe. Když si vezmete půjčku v rozumné výši, uvážíte své reálné možnosti, jak ji splatit, vyřešíte nedoplatek za vodu mnohem efektivněji.

Pokud je nedoplatek za vodu v řádu tisíců korun, bude vám stačit rychlá malá půjčka. Bankovní i nebankovní společnosti nabízejí celou řadu finančních produktů, stačí si jen vybrat, jaký vám bude nejlépe vyhovovat

Takovou půjčku zřídíte jednoduše online z pohodlí svého domova. Nemusíte nikam chodit, složitě vypisovat nějaké formuláře a cokoli dokládat. Půjčíte si jen tolik, kolik potřebujete. Jakmile žádost o půjčku odešlete, obratem jste vyrozuměni o jejím schválení a následně vám peníze převedou na bankovní účet.

Získanou půjčkou získáte možnost zaplatit najednou celý nedoplatek za vodu, tudíž se vyhnete nejen zbytečným úrokům z prodlení, ale celou nepříjemnou záležitost tak máte rychle z krku.

 

Chci půjčku

 

Nedoplatek za vodu můžete reklamovat

V případě, že vám nedoplatek za vodu připadá příliš vysoký a konečná cifra vám nesedí, můžete samozřejmě roční vyúčtování reklamovat u správce nemovitostí. Chyba se může stát vždycky. Reklamaci však podejte písemně, aby nebylo možné cokoli zpochybnit.

Pokud bude v rámci reklamace zjištěna závada, která vedla k chybnému určení nedoplatku za vodu, dodavatel je povinen provést nové vyúčtování do jednoho měsíce. Nicméně, současně si uvědomte, že reklamace není důvod k tomu, abyste se uhrazení nedoplatku vyhnuli. I přesto musíte zaplatit nedoplatek ve stanoveném termínu. Teprve v rámci reklamace dojde ke konečnému vyúčtování.

Nedoplatek za vodu v řadě domácností nevzniká v současné době ani tak nadměrnou spotřebou vody, jako spíš zvyšováním ceny energií. Proto stojí přinejmenším za úvahu, zda nenadešel čas na navýšení pravidelných měsíčních záloh. V příštím roce vás potom nemusí roční vyúčtování tolik zaskočit a riziko nedoplatku se sníží na úplné minimum