Přišlo vám vyúčtování a máte velký nedoplatek? Nevíte, jak ho uhradit?

 Obdrželi jste roční vyúčtování služeb spojených s užíváním bytu a při zjištění výše nedoplatku se vám podlomily kolena? S takovou částkou jste absolutně nepočítali? Marně přemýšlíte, co tomu může být na vině? Příčin nedoplatku samozřejmě může být několik a dost možná za ním stojí jen obyčejné zvyšování cen energií. Pokud vám částka připadá příliš vysoká, můžete ji samozřejmě reklamovat. Pochybení nikdy nelze zcela vyloučit a pozorně zkontrolovat všechny položky ve vyúčtování je jistě ku prospěchu věci. Ovšem než dojde k nápravě, stejně budete muset nedoplatek uhradit. Samotná reklamace totiž není důvodem k tomu, abyste zaplacení nedoplatku ve vyúčtování odložili na dobu neurčitou. Ten musíte uhradit tak jako tak a teprve po zjištění případné závady dojde ke vzájemnému vyrovnání. Máte ale kvůli nedoplatku značnou díru v rodinném rozpočtu a schází vám na jeho zaplacení peníze? Jste úplně bezradní a vůbec nevíte, jak celou záležitost efektivně vyřešit? Možností je několik, jen je třeba jednat, postavit se k problému čelem a nenechat se zaskočit. Vězte, že v takové situaci určitě nejste sami. Mnoho domácností se potýká s vyúčtováním stejně jako vy. Jaké tedy nalézt optimální řešení?

 

Máte vysoký nedoplatek v ročním vyúčtování služeb?

Do služeb spojených s užíváním bytu zpravidla spadají dodávky teplé a studené vody, tepla, spotřeba elektřiny ve společných prostorách, úklid domu, odvoz odpadu a jiné. Spotřebu plynu a elektřiny si pak zpravidla řeší nájemníci samostatně u jednotlivých dodavatelů. Služby spojené s užíváním bytu si platí nájemníci formou měsíčních záloh a jednou ročně dojde ke konečnému vyúčtování. To může skončit přeplatkem či nedoplatkem

Chci půjčku

Málokomu se podaří platit zálohy v takové výši, aby ve vyúčtování byla konečná položka nula. Běžné nedoplatky či přeplatky se pohybují v řádu sta či tisíci korun. Pokud vám přišel značně vysoký nedoplatek, pak je asi něco špatně a je třeba najít jeho příčinu. Možná jste měli zálohy nastavené v minimální výši a tudíž neodpovídaly vaší skutečné spotřebě, a nebo se do konečného vyúčtování promítlo zvyšování cen energií, na které jste jen včas nezareagovali.

 
nedoplatek-ve-vyuctovani

Schází vám peníze na zaplacení nedoplatku?

Ať už je důvod nedoplatku jakýkoli, tak jako tak jej musíte uhradit, pokud si nechcete přivodit další zbytečné problémy. Každý nedoplatek má svůj stanovený termín splatnosti a jestli jej nedodržíte, začnou vám nabíhat penále. Správce nemovitostí se začne domáhat své pohledávky, posílat jednu upomínku za druhou a když nenaleznou adekvátní odezvu, předá celou věc k exekučnímu řízení. Tím se vám původní výše nedoplatku navýší o další poplatky spojené s exekucí. Přitom to je úplně zbytečné.

Nemáte-li peníze na zaplacení nedoplatku, v prvé řadě oslovte správce nemovitosti a snažte se s ním dohodnout na splátkovém kalendáři. Zvažte své reálné finanční možnosti a dohodněte podmínky přijatelné pro obě strany. 

S ohledem na výši nedoplatku se nabízí další možnost finanční výpomoci v podobě půjčky. Peníze si sice můžete půjčit od rodiny, ale ne vždy s žádostí uspějete. Přeci jen v dnešní době se s finančními problémy potýká celá řada domácností a i vaší rodinní příslušníci na tom mohou být podobně jako vy.

Z toho důvodu je určitě nejlepší spoléhat se sám na sebe a sjednat si svou vlastní půjčku u banky, nebo nebankovní společnosti. Na trhu existuje celá řada kvalitních finančních produktů, které mohou velmi jednoduše vyřešit váš problém s nedoplatkem ve vyúčtování.

Chci půjčku

 

Pomocí srovnávače půjček na internetu najdete během chvilky půjčku přesně pro sebe. Díky němu si můžete porovnat nabídku jednotlivých společností, za jakých podmínek půjčku nabízí. Půjčte si vždy jen tolik, kolik skutečně potřebujete, uvažte výši měsíčních splátek a celkové poplatky za půjčku.

Půjčka má velkou výhodu v tom, že s ní zaplatíte celý nedoplatek ve vyúčtování najednou a máte tak vlastně jednou provždy záležitost vyřešenou. Půjčku potom budete jen po vámi stanovenou dobu splácet.

 

Jak zabránit dalšímu nedoplatku?

I když se vám podařilo úhradu nedoplatku ve vyúčtování zdárně vyřešit, přeci jen nenechávejte vyúčtování stranou. Pokud nedoplatek skončil s výrazným mínusovým schodkem, je potřeba se zamyslet nad výší měsíčních záloh, zda odpovídají skutečné spotřebě vaší domácnosti.

Vzhledem k tomu, že neustále stoupá cena energií, nechte si poradit v zákaznickém centru, kde vám velmi ochotně poradí, jaká by měla být optimální výše záloh vaší domácnosti podle aktuálního ceníku. Do budoucna se tak vyhnete nemalým problémům a riziko vysokého nedoplatku pro příští rok snížíte na totální minimum.