Půjčka na studium v zahraničí: Jak porazit finanční překážku?

Láká vás představa studia na zahraniční univerzitě? Nic není nemožné. Studium v zahraničí nemusí být vůbec nedostižným snem. Pokud stojíte pouze před finanční bariérou, pak vězte, že existuje celá řada možností, jak ji zdárně překročit. Stačí se jen v dané problematice správně zorientovat a určitě naleznete pro vás nejvýhodnější řešení. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli evropskou zemi či se vydáte daleko za oceán, studium může být pro vás dostupnější, než by se mohlo na první pohled zdát. Ve většině zemí Evropské unie vás školné může vyjít obdobně jako na soukromých českých školách. Studium na prestižních školách za oceánem sice vychází podstatně dráž, ale i tak ho lze úspěšně pokrýt díky vhodnému finančnímu programu. Jaké se tedy nabízí možnosti? Půjčka na studium v zahraničí nemusí být jediným vhodným řešením. Využít lze různá stipendia či příspěvky na studium, které se však v každé zemi udělují na základě odlišných kritérií.

Kam se vydat na školu? 

Jestliže se vážně chcete vydat do světa a toužíte se dále rozvíjet, pak si v prvé řadě ujasněte, do které země chcete zavítat a na jakou školu. Při rozhodování zohledněte i stránku jazykové vybavenosti, která je někdy v počátcích opomíjena. Nezapomínejte na fakt, že jazyk dané země bude pro vás důležitým komunikačním prostředkem. Ujasněte si svůj osobní cíl, čeho chcete dosáhnout a vytvořte si vlastní studijní profil. Máte-li vybráno a daná škola splňuje vaše představy, pak zbývá už jen zamyslet se nad financemi.

Chci půjčku na studium

 

Stipendium a školné

Každá země EU řeší poplatky za studium zcela individuálně. V některých zemích je přijetí na vysokou školu zcela zdarma, v jiných naopak není právě levné. Avšak úhrada školného nemusí být definitivní překážkou ve studiu. Většina zahraničních škol v rámci svých studijních programů disponuje širokou nabídkou stipendií, které by bylo jen škoda nevyužít. 

Jedná se například o různá sociální stipendia pro studenty z nízkopříjmových rodin, kteří by si jinak studium na dané škole nemohli dovolit, případně různá sportovní a talentová stipendia pro mimořádně nadané studenty. Přihlášku o stipendium je třeba podat s dostatečným předstihem, nejlépe rok před nástupem na vybranou univerzitu. Tím se totiž podstatně zvýší šance, že stipendium získáte. Žádost o stipendium je posuzována dle kritérií dané školy.

pujcky-8-mensi

Půjčka na studium v zahraničí

V zahraničí je půjčka na studium zcela běžnou záležitostí a využívá ji drtivá většina studentů. Zejména v zemích jako je USA nebo Velká Británie představuje studentská půjčka zpravidla jedinou možnost, jak úspěšně vystudovat prestižní vysokou školu. I pro české studenty platí, že studium lze financovat půjčkou sjednanou v zemi, kde chcete studovat. Chcete-li například absolvovat magisterské studium v rámci programu Erasmus ve Španělsku, potom si v této zemi můžete vzít na toto studium půjčku.  

Půjček nabízených mezinárodním studentům se někdy dotýkají různá omezení, proto často přichází také do úvahy půjčka od české banky. I když nabídka našich bank není tak široká jako v jiných zemích, přesto tady je. Půjčka na studium v zahraničí představuje specifickou kategorii úvěrových produktů. Z pohledu bankovního poskytovatele půjčky se jedná o investici do ne příliš bonitního klienta, ovšem úspěšné zakončení studia rázem mění studenta v perspektivního klienta, což se z dlouhodobého horizontu bance vyplatí. 

U každého studentského úvěru musíte jasně doložit, že poskytnuté finance využijete pouze na školu. K žádosti o půjčku na studium v zahraničí je nutno kromě běžných dokumentů doložit potvrzení o studiu s předpokládanou dobou jeho ukončení. Častou podmínkou při sjednání úvěru je nutno mít ručitele či spoludlužníka. Zpravidla se za úvěr zaručí rodiče studenta. 

Po dobu, kdy nemá student žádný pravidelný příjem se úvěr splácí formou úroků. Jakmile studium dokončí a začne pracovat, naběhne splácení samotné jistiny úvěru. 

Bezúčelové půjčky

Kromě klasických studentských půjček lze také výdaje spojené se studiem financovat za pomoci jakéhokoli bankovního či nebankovního úvěrového produktu. Zpravidla se jedná o rychlé půjčky bez účelu, jimiž lze hradit jakýkoli výdaj v řádu desítek tisíc korun. U tohoto typu půjček je třeba mít i nějaký pravidelný příjem, který je nutný na úhradu měsíčních splátek. Nicméně, spousta škol nabízí studentům možnosti práce a různého přivýdělku při studiu. Možností, jak financovat studia na univerzitě je tedy nespočet.