Co si banky ověřují při žádosti o půjčku

Potřebujete si sjednat dobrou půjčku? Přemýšlíte, jak nejlépe na to? Připadá vám tradiční prostředí bank jako nejvhodnější řešení? Pak vás mimo jiné také jistě napadne, co všechno budete k bankovní žádosti o půjčku potřebovat. V prvé řadě bude jistě zásadní rozdíl v tom, zda jdete žádat o hypotéku nebo klasickou spotřebitelskou půjčku, do jisté míry záleží rovněž na výšce požadovaného úvěru. Určitě jiné podklady bude muset předložit drobný živnostník žádající o podnikatelskou půjčku a jiné třeba student, co mu chybí prostředky na zaplacení školného a všech nákladů spojených se studiem. Kromě půjčky lze banku požádat i o vydání kreditní karty, povolení kontokorentu na běžném účtu, případně jiného úvěrového produktu. Jejich nabídku jistě naleznete nejen ve svém online bankovnictví, ale kdekoli se s ní lze seznámit i na kamenné pobočce. Banky jsou schopny vám půjčit prakticky na cokoli, od bydlení až po spotřebitelskou půjčku na vybavení domácnosti. Půjčit si můžete na exotickou dovolenou, financování koupě nového vozu nebo prostřednictvím bankovní půjčky rozjet úspěšné podnikání. Podle toho banky rozlišují půjčky účelové a neúčelové. Nedá se přímo říci, která z nich je lepší, každá má své pro a proti a každou lze vhodně aplikovat na jinou situaci. Jak si tedy jednoduše vyřídit půjčku v bance?

Chci malou půjčku

Bankovní půjčka

Bankovní poskytovatelé půjček jsou oproti nebankovním společnostem všeobecně známy svojí důsledností co se týče sjednávání jednotlivých půjček a úvěrů. Podmínky půjček se řídí přísnými interními předpisy a jen málokdo je dokáže bez problému naplnit. Zejména začínající podnikatelé o tom vědí své. Už jen obyčejné vydání kreditní karty nebo povolení kontokorentu u běžného účtu vyžaduje dostatečný pravidelný obrat na bankovním kontu. Paradoxem možná je, že na bankovní půjčku nejlépe dosáhnou lidé, kteří mají velký zůstatek na účtu, dostatečně vysoké příjmy, případně za velkou půjčku mohou ručit majetkem a ve své podstatě ani žádný úvěr nepotřebují. Pokud přijde do banky člověk v opravdové finanční nouzi, jen stěží s půjčkou uspěje. V bance si při žádosti o půjčku podrobně proklepnou každého klienta v centrálním registru klientských informací a jakmile zjistí, že zde máte záznam, už jen tento fakt je dostatečným argumentem k tomu, aby vám půjčku v bance zamítli. A to jste teprve na začátku. Bankovní domy nemají pochopení pro osoby v exekuci nebo insolvenci či jinak předlužené jedince, jejichž míra zadluženosti je natolik vysoká, že další půjčka by již převýšila únosnou mez. V těchto případech raději v bance půjčku neschválí, čímž chrání dlužníky před prohlubující se dluhovou pastí.

Půjčka s doložením příjmu

Kromě toho, že si vás v bance proklepnou ze všech stran, aby zjistili, jak jste na tom se svojí platební morálkou, budou požadovat vaše příjmy. Žádná půjčka v bance se neobejde bez potvrzení o příjmu ze stálého zaměstnaneckého poměru. Pokud jste tedy nezaměstnaní, pobíráte podporu v nezaměstnanosti, jste na sociálních dávkách, na mateřské či máte rodičovský příspěvek, jste bankou označeni za osobu bez doložitelného příjmu a ta se řadí mezi rizikovou klientelu u níž se banka obává o návratnost své vynaložené investice. Z toho důvodu raději žádost o půjčku zamítnou. Jestliže jste teprve nedávno nastoupili do zaměstnání a jste teprve ve zkušební době a nemáte ještě v ruce pracovní smlouvu na dobu neurčitou, jste na tom úplně stejně jako kdybyste byli bez práce. Do banky můžete jedině s potvrzením o příjmu ze mzdové účtárny. Ale jen samotný papír stejně nestačí. Banka bude posuzovat i vaše příjmy, a pokud se jí bude zdát, že vzhledem k požadované částce vyděláváte málo, opět vaši žádost zamítne. V lepším případě vám možná nabídne možnost ručení další osobou či majetkem. Je však na zvážení, zda máte někoho nebo něco, čím byste mohli za půjčku ručit.

Půjčka na podnikání

Specifickou klientelou bankovních domů jsou osoby samostatně výdělečně činné, které žádají banku o podnikatelskou půjčku, s jejíž pomocí chtějí rozjet firmu či rozšířit své podnikatelské obzory. Drobní živnostníci a podnikatelé nemají v bance právě dveře otevřené, a aby s půjčkou uspěli, musí si ji kolikrát tvrdě vybojovat. Základem úspěchu je především dobře propracovaný byznys plán. Pokud banku váš nápad zaujme a bude se jí líbit, určitě vás ve vašem projektu finančně podpoří. V opačném případě žádost rychle smete ze stolu a vám nezbyde nic jiného  než se spoléhat na nebankovní sféru. Avšak podnikatelská půjčka nestojí jen na předloženém byznys plánu. Podnikatelé se musí prokousat zdlouhavým administrativním procesem, který zahrnuje nejen lustraci konkrétní osoby, ale i doložení bezdlužnosti vůči finančnímu úřadu a pojištovnám. V případě velkého milionového úvěru také počítejte s nutností ručení, nejlépe v podobě zástavy nemovitosti. Avšak v případě podnikání můžete zastavit rovnou majetek firmy, stroje, zařízení, kanceláře, haly či jiné výrobní prostory.

Chci velkou půjčku

Účelová půjčka nebo neúčelová

Banky nabízí širokou škálu úvěrových produktů a každý z nich je určen pro jiný účel. Půjčku si můžete sjednat prakticky na cokoli a podle toho také zvolit vhodný typ úvěru. To znamená, že si nebudete vyřizovat klasickou spotřebitelskou půjčku, abyste mohli rekonstruovat nemovitost. S výběrem vhodného úvěru vám nejlépe může pomoci online srovnávač půjček a nebo různé úvěrové kalkulačky na internetu, kde rovnou vidíte nabídku včetně podmínek, za kterých je daná půjčka poskytnuta. Do určité míry je také vhodné uvážit, zda se vám v danou chvíli vyplatí více půjčka účelová nebo účelová. Účelová půjčka je většinou úročena nižší úrokovou sazbou, avšak obnáší větší papírování, kdy musíte bance doložit každou fakturu a prokázat na co jste peněžní prostředky použili. U neúčelové půjčky taková obsáhlá administrativa odpadá, vyplacené peníze můžete využít na cokoli, nechat si je převést na bankovní účet nebo vyplatit v hotovosti, avšak počítejte s tím, že na úrocích zaplatíte zkrátka více. Proto je zcela na vašem uvážení, co je pro vás v daném okamžiku nejlepší a co vlastně potřebujete financovat.

Bankovní půjčky se vyznačují velmi přísnými podmínkami a ne všichni žadatelé jim dokážou bez problému vyhovět. Z toho důvodu řada z nich hledá řešení u nebankovních společností, kde jsou ke klientům více benevolentní.