Spořit nebo investovat? Jak nejlépe uložit peníze?

 

Čechům se daří celkem dobře, dlouhodobé příjmy většiny domácností se zvyšují, roste průměrná mzda a díky tomu všemu také naše životní úroveň. V roce 2016 výrazně stouply nejen platy v IT sektoru, ale výrazně si polepšili také učitelé a jiní státní zaměstnanci. Od ledna 2017 je stanovena minimální mzda na částku 11 000 Kč, což samozřejmě do jisté míry ovlivní například systém vyplácení sociálních dávek a další oblasti. Spořit a odkládat peníze na horší časy by mělo být tedy daleko jednodušší. Jak ale nejlépe s volnými penězi naložit? V minulých letech byly nejoblíbenějším produktem pro spoření vkladní knížky. Dnes máte úplně jiné možnosti. Pro spoření lze využít různé spořící účty, termínnované vklady, stavební spoření a nebo můžete investovat, do podílových fondů, nemovitostí, akcií či jiných obchodovatelných komodit. Čemu dáte přednost? Všude najdete nějaké výhody a nevýhody a relativně bezpečný výnos vám nikde nikdo stoprocentně nezaručí. A ještě navíc je tu inflace, čeká za dveřmi a i ta bude mít dopad na vaše uspořené peníze. Na termínovaných vkladech jsou uložené peníze zablokované, jen tak se k nim nedostanete, spořící účty mají minimální úrokovou sazbu a dobrá investice sice zisk přinese, ovšem je to riziko, zvláště pro nezkušeného investora.

Spoření bez rizika

Hodně lidí si volné peníze odkládá právě na spořící účty. U nich máte velkou výhodu okamžitého přístupu k penězům a nabízejí vyšší úrokové sazby než běžné účty. Výnos nebude nijak vysoký, ale jistý. O něco málo jsou výhodnější termínované vklady, kdy musíte splnit určité podmínky bank. Některé se snaží klientům předložit lákavou nabídku v podobě možnosti výběru části peněz ještě před termínem splatnosti. Pro spoření na delší dobu lze využít stavební spoření. Peníze jsou sice vázány na období šesti let, ale k úsporám vám stát přidá státní podporu až 3 000 Kč. V každém případě máte u spoření jistotu, že o své peníze nepřijdete, v bance jsou pojištěné, takže v bezpečí.

Investice se ziskem?

Když se rozhodnete investovat, chcete co největší zisk a za ten zaplatíte určitou dávkou rizika. Zhodnocení každé investice záleží na tom, jak se bude vyvíjet trh a přitom riskujete, že skončíte ve ztrátě. Lidé chtějí co nejvíce vydělat a současně mít zaručenu stoprocentní jistotu, že o peníze nepřijdou a budou mít k nim přístup, kdykoli budou potřebovat. Jenomže takto to nefunguje, nikdy nemůžete dobře investovat při splnění všech tří podmínek. Takže, co je lepší, jistota nebo riziko? Pokud chcete pokročit od spořících účtů na vyšší level a vyzkoušet něco nového, zkuste nejprve podílové fondy. Majetek Čechů uložených ve fondech v posledních třech čtvrtletích letošního roku dost výrazně vzrostl.

Investujte do podílových fondů

Příznivé úrokové sazby dodali Čechům odvahu a přiměli je k investování do podílových fondů, které dnes představují nejjednodušší a nejspolehlivější alternativu ke spořícím účtům. Typ fondu si vyberete sami, podle toho jaký máte přístup k riziku, investovat můžete do realit, akcií farmaceutických firem nebo do hypotečních zástavních listů. Jak na to? Úplně jednoduše, nakoupíte podílové listy podílového fondu, a protože na to nebudete sami, udělá to kromě vás další velká spousta lidí. Fondy tak umožňují investovat lidem, kteří nemají velké peníze, klidně stačí pětistovka měsíčně. Za tolik peněz byste na burze žádný akciový nákup neudělali. Manažer fondu pořídí různé dluhopisy, akcie a tím rozloží riziko. V praxi se ukazuje, že investice od střednědobého horizontu přinášejí mnohem vyšší zhodnocení než klasické spořící účty v bance.

Nejvíce rizika, nebo-li dynamickou investici si může dovolit jen ten, kdo neinvestuje všechny své volné peníze. V případě, že hodnota takové investice klesne, vyžaduje rovněž od investora jistou psychickou odolnost. Zároveň je dobré, když investované peníze mohou pracovat delší dobu a vy je nebudete potřebovat.

Napsat komentář