Podnikání na rodičovské dovolené: Jaká jsou pravidla?

 

Možnost přivýdělku během rodičovské dovolené je jistě v rodinném rozpočtu velmi vítána. Obzvlášť, pokud si může maminka přizpůsobit práci podle aktuální situace a skloubit péči o dítě s výdělečnou činností. Být sama sobě šéfem je jistě výhodné, a proto se nabízí jako pracovní možnosti drobná ruční výroba, různé IT činnosti, prodej přes internet, překladatelství a řada jiných činností, z nichž některá nevyžadují ani živnostenská oprávnění. Víte však, co všechno musíte zajistit, abyste nepřišli o státní příspěvek na dítě? Rodičovská dovolená se u zaměstnavatele čerpá do tří let věku dítěte a na tuto dobu je vám poskytnuto pracovní volno. S dítětem však můžete zůstat doma až do jeho čtyř let, ale to už záleží na vzájemné dohodě mezi vámi a zaměstnavatelem. Možnosti přivýdělku na rodičovské dovolené jsou daleko jednodušší než při mateřské. V podstatě bez omezení můžete pracovat jak u současného zaměstnavatele, tak i zaměstnavatele jiného. A nebo můžete podnikat na základě živnostenského oprávnění, v každém případě však musíte především zajistit osobní, celodenní a řádnou péči o dítě, jinak přijdete o státní příspěvek.

Kdo se postará o dítě?

Ideální situace nastává, jestliže můžete svoji práci vykonávat z domova a dokážete si čas bez problému rozdělit mezi práci a péči o dítě. Pokud se ale nemůžete dítěti sama věnovat, musíte péči o něj zajistit s pomocí jiné dospělé osoby, babičky, chůvy, partnera a nebo umístit dítě do předškolního zařízení. Ovšem pozor, ve školce může dítě mladší dvou let pobývat maximálně 46 hodin v kalendářním měsíci.

Chcete začít podnikat?

Často se stává, že se maminka během rodičovské dovolené chce osamostatnit a začne podnikat v oboru, jež je shodný s předmětem činnosti u současného zaměstnavatele. V takovém případě je nutno si předem vyžádat jeho písemný souhlas. Na druhou stranu, je-li váš předmět činnosti v podnikání úplně rozdílný, žádná omezení neplatí. Jestliže začnete na rodičovské dovolené podnikat jako OSVČ, je vaše činnost považována za takzvanou vedlejší samostatnou výdělečnou činnost.

Platba pojistného

V případě, že vykonáváte vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, vzniká vám povinnost platit pojistné na sociální pojištění. Ale jen tehdy, pokud vaše příjmy v kalendářní roce překročí stanovený limit. Stejná situace nastává i u zdravotního pojištění, jako OSVČ máte opět povinnost si jej platit sami. V prvním roce podnikání nemusíte platit zákonem stanovené minimální zálohy na zdravotní pojištění, ty doplatíte až v dalším roce po odevzdání daňového přiznání podle skutečně dosaženého zisku.

Výplata rodičovského příspěvku

Rodičovský příspěvek je vyplácen na nejmladší dítě v rodině vždy jednomu z rodičů. Celková částka, která může být rodině vyplacena je zákonem stanovena na 220 000 Kč. Způsob a délku výplaty si rodiče volí sami, od čehož se odvíjí samotná výše příspěvku v jednotlivých měsících. Pokud je částka 220 000 Kč vyplacena ještě před dovršením čtyř let věku dítěte, rodičovský příspěvek přestane být vyplácen. Výše příjmu rodiče nemá žádný dopad na výplatu rodičovského příspěvku, takže jakýmkoli přivýdělkem během rodičovské dovolené neztratíte právo na pobírání tohoto příspěvku.

Pokud žena nesplní podmínky pro přiznání peněžité pomoci v mateřství, je jí od data narození dítěte vyplácen rodičovský příspěvek za podmínky, že si nemůže zvolit délku jeho pobírání a podle zákona jí náleží do čtyř let věku dítěte. Nárok na něj má každá matka, která o dítě celý kalendářní měsíc řádně a celodenně pečuje.

Napsat komentář