Půjčka přes paušál: Jak doložit příjmy, když platíte paušální daň?

Půjčka přes paušál je relativně nová forma půjčky, která se stává stále populárnější volbou pro lidi hledající finanční pomoc. Půjčka přes paušál se v mnoha ohledech liší od klasických půjček a nabízí celou řadu výhod pro žadatele. Můžete ji nalézt v nabídce jak bank, tak nebankovních společností. Pokud jste osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) či drobný  živnostník v režimu paušální daně, pak tento úvěrový produkt je určen především pro vás. V případě, že si potřebujete půjčit peníze, pak u některých typů klasických půjček můžete narazit na překážku, jak vlastně doložit své příjmy. Osoby samostatně výdělečně činné s paušální daní zpravidla nemají k dispozici daňové přiznání, které většinou vyžadují úvěrové společnosti při žádosti o půjčku. Tento problém však dokáže vyřešit půjčka přes paušál. Tento úvěrový produkt vznikl postupně se zavedením paušální daně a pro mnohé osoby podnikající na živnostenský list se tak stává často vítaným pomocníkem ve finanční nouzi. S čím tedy u půjčky na paušál můžete počítat? Je pro živnostníky skutečně efektivním řešením, když schází peněžní prostředky? Není paušální daň pro podnikatele z hlediska poskytnutí úvěru spíš zbytečnou komplikací?

 

Co je půjčka přes paušál?

Půjčka přes paušál je druh půjčky, která se vztahuje na osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) podnikající v režimu paušální daně. Paušální daň byla zavedena od ledna 2021 a od té doby tuto formu vypořádání svých závazků vůči státu využívá celá řada podnikatelů. Z toho důvodu tedy nelze říci, že se v úvěrové oblasti jedná jen o okrajové téma. Celá řada úvěrových společností se tak běžně setkává s klienty živnostníky s paušální daní, a proto rozšířila nabídku úvěrů o specifický produkt s názvem půjčka přes paušál. 

Chci půjčku

Jak funguje půjčka přes paušál?

Půjčka přes paušál funguje velmi jednoduše a zcela se obejde bez složitého administrativního procesu. Jakmile žadatel podá žádost o půjčku, banka nebo jiný poskytovatel úvěru rychle spočítá, kolik peněz si žadatel může půjčit vzhledem k jeho příjmům. Poté, co byla půjčka schválena, bude každý měsíc odečtena částka z paušálního zdanění, které žadatel platí státu. Dokládání příjmu v režimu paušální daně se tak stává běžnou záležitostí a významnější úvěrové společnosti si s ní dokážou hravě poradit.

pujcka-pres-pausal

Je půjčka přes paušál výhodná?

Jednou z hlavních výhod půjčky přes paušál je to, že není nutné poskytovat záruky, jako je tomu u tradičních půjček. Banka bere v úvahu příjem žadatele a může mu půjčit částku odpovídající jeho příjmu. Další výhodou půjčky přes paušál je to, že žadatelé si mohou půjčit peníze s nízkými úroky, protože poskytovatel úvěru si může být jistý tím, že žadatel bude schopen splácet své dluhy.

Další výhodou je bezesporu to, že žadatel o půjčku nemusí dokládat příjmy prostřednictvím daňového přiznání za předcházející období. Je běžnou praxí, že osoby samostatně výdělečně činné při žádosti o úvěr dokládají daňové přiznání za jedno či dvě daňová období. V případě, že živnostník daňové přiznání nepodává, může nastat problém, jak doložit své příjmy. Některé úvěrové společnosti si mohou při nižších částkách vystačit s čestným prohlášením, avšak ne všude se s tímto benefitem setkáte. Tento problém s dokládáním příjmů však jednoznačně řeší půjčky přes paušál.

Jak sjednat půjčku přes paušál?

Sjednání půjčky přes paušál je velmi jednoduché, není to nic komplikovaného ani časově náročného. V prvé řadě je třeba nalézt vhodného poskytovatele úvěru, který tuto formu půjčky nabízí. K tomuto účelu nejlépe poslouží online srovnávač půjček, kde přímo vidíte za jakých podmínek půjčky jednotlivé společnosti nabízí. Jakmile jednu vyberete, přímo na webových stránkách dané společnosti vyplníte žádost o půjčku a předložíte všechny potřebné dokumenty. Zpravidla se jedná o výpis z bankovního účtu, někde požadují navíc čestné prohlášení.  Po schválení půjčky poskytovatel úvěru odešle peníze přímo na váš účet a následně budou každý měsíc odečteny splátky z vašeho paušálního zdanění. 

Chci půjčku

Co dodat na závěr: Půjčka přes paušál je výhodnou alternativou ke klasickým půjčkám pro OSVČ, kteří potřebují finanční výpomoc. Paušální sazba daně umožňuje odečítání splátek přímo z příjmu žadatele, což eliminuje potřebu záruk a umožňuje žadatelům půjčit si peníze s nízkými úroky. Před sjednáním půjčky je však důležité pečlivě zvážit své finanční možnosti a splácení dluhu včas. Půjčka přes paušál není vhodná pro zaměstnance či jiné osoby.