Kreditní karty alias kreditky

Co to vlastně kreditní karta je a jaké má využití? Kreditní karta tzv. kreditka je platební karta spojená s úvěrem. Tedy, že vlastník karty může peníze čerpat i splácet. To znamená, že při nákupu si od banky půjčujete až do výše, který máte nastavený. Limity se často liší a vy si můžete u banky nastavit podmínky, které Vám vyhovují. Samozřejmě peníze, které si půjčíte, musíte i do určeného období splatit. Roční úroková sazba se pohybuje od 20 do 25 procent. Pro zajímavost, první platba kreditní kartou byla provedena 24.října 1968 v pražské pobočce Čedoku.

Splacení úvěru

Naštěstí je u kreditních karet i bezúročné období. To je doba, kdy můžete splatit půjčenou částku bez přeplacení jediné koruny. Často to využívají podnikatelé, kteří potřebují nakoupit zboží a nemají zrovna k dispozici potřebné finance. Bezúročné období se většinou pohybuje od 45 do 55 dní. Záleží ale na bankovní společnosti.

Kreditní karta je něco jiného než debetní karta

V dnešní době je u nás už lepší finanční gramotnost, přesto si ale mnoho lidí plete kreditní kartu s debetní kartou. Jediné, co mají společné, je ale to druhé slovo, karta. Informace o kreditní kartě byly už zmíněny výše. Teď ale co to je teda ta debetní karta ve zkratce? Debetní karta je platební karta napojená na běžný účet, který máte v bance. A umožňuje nám platit v obchodech za zboží a vybírat peníze z bankomatu až do výše námi uložených peněz. Když peníze dojdou, tak už nebude možné dále platit nebo vybírat, dokud si zase nevložíte potřebnou sumu na účet.

Karetní společnosti

  • American Express
  • Diners Club
  • JCB Card
  • MasterCard
  • Visa

V České Republice se nejvíce využívají kreditní karty od společnosti MasterCard a Visa. Ostatní jsou používané v jiných částech světa, například v USA.

Napsat komentář