Co byste měli vědět o finančních poradcích

Úspěšný finanční poradce je většinou chlápek v dobře vypadajícím obleku, který vám srdečně třese rukou a který se vyzná. Trpělivě s vámi projde vaši současnou finanční situaci a doporučí ta řešení, která vám jsou ušita na míru. Spolupracuje se všemi hlavními společnostmi, takže je nestranný. Ochotně pro vás zpracuje osobní finanční plán. Rozumí složitým právnickým textům, ve všem se vyzná, nic pro něj není problém. Poradí, pomůže, zařídí…a to vše zdarma. No neberte to! Vypadá to výhodně. Až příliš podezřele výhodně…

V čem je háček?

Zajímá ho opravdu vaše finanční situace? Možná. Ale určitě ho zajímá jeho finanční situace. Nezapomínejte, že on to nedělá zadarmo. Je placen formou provizí. Jinými slovy: čím více smluv uzavře, tím více dostane peněz. Bez ohledu na to, jak to vyhovuje lidem, kteří ty smlouvy podepisují.

On je prodavač.

Jeho primárním cílem není pomoci vám. Jeho primárním cílem je získat co nejvíce peněz z provizí.

On nepracuje pro vás, jeho neplatíte vy. Možná jsou smlouvy, které s jeho pomocí uzavřete, přijatelné pro vás, ale určitě jsou ideální pro druhou stranu. Pro tu banku, pojišťovnu nebo třeba makléře.

Teď se na chvíli zamyslete. Pokud je pro danou společnost lepší zaplatit provizi někomu, kdo s vámi sjedná smlouvu, pro koho je ta smlouva vlastně optimální? Od koho kam jdou peníze? Ve většině případů té dané společnosti zaplatíte tolik, že se jí vyplatí dávat provize pánovi v obleku, který “zváží vaši finanční situaci” a “navrhne vám optimální řešení”.

Není to tak zlé, jak to možná z předchozích slov vypadá. Finanční poradci vám mohou být velmi užiteční, pokud je správně využijete.
Dobrý finanční poradce především umí porovnat různé konkurenční nabídky a vybrat vám ideální finanční produkt. Obzvláště užitečné je to u hypoték. Špatný finanční poradce vám místo toho vnutí tu smlouvu, u které má největší provizi. S dobrým finančním poradcem ušetříte spoustu peněz. Se špatným finančním poradcem si koupíte služby, které nepotřebujete. (Vzpomeňte si na tento text, až vám bude někdo nabízet třeba investiční pojištění.)

Pokud osobně znáte nějakého bývalého finančního poradce, promluvte si s ním o tom. Budete překvapeni, co se všechno dovíte.

Klidně využijte služeb finančních poradců, nechte si poradit, promluvte si o různých možnostech, pečlivě zvažte navržené nabídky. A pokud jste si jisti, že je daná nabídka pro vás vyhovující, nic vám nebrání tu smlouvu podepsat.
Důležité je uvědomit si, co se vlastně děje. Že finanční poradce je především prodavač. Že je placen společnostmi, které vám chtějí něco prodat. A že vy jste většinou ten, kdo platí.

Všichni chtějí vaše blaho. Nenechte si ho vzít!

Napsat komentář