I vysněná dovolená se může rázem proměnit v jeden velký problém. Stačí chvilka nepozornosti a najednou je peněženka pryč. Peníze, doklady, platební karty,… Co teď? Jak si v neznámé destinaci poradit a co nejrychleji minimalizovat škody? Místo příjemného lenošení na pláži či putování po historických památkách vás najednou čeká nepříjemné vyřizování. Dovolenkovou bezstarostnou náladu ve vteřině odvál mořský vánek a vám se myslí plouží katastrofický scénář: Co když někdo zneužije vaši platební kartu a vybílí vám účet? Jak se dostanete bez pasu a řidičáku domů? Co naplat, nemá cenu naříkat nad rozlitým mlékem, takovým situacím prostě nezabráníte, i kdybyste se snažili sebevíc. Ano, měli jste si dávat větší pozor a nenechávat tašku v autě nebo peněženku pod ručníkem na pláži a využít raději hotelový trezor. Jenomže, po bitvě je každý generál a díky neustálému kontrolování byste si dovolenou ani trochu neužili. Prostě se stalo a je třeba začít jednat. Způsobů, jak si rychle poradit, existuje několik. V prvé řadě záleží na konkrétní situaci a v jaké zemi se nacházíte. Za jistých okolností není nutné okamžitě pomýšlet na návrat do vlasti. Pořád můžete příjemně strávit zbytek dovolené a celou nepříjemnou záležitost dořešit po návratu domů. Avšak určitým opatřením se opravdu nevyhnete. Co musíte udělat? V prvé řadě se postarejte o peníze a pak řešte doklady. Bez peněz totiž nezmůžete vůbec nic.
Co nejrychleji blokujte platební kartu
Pokud jste přišli spolu s peněženkou o veškerou hotovost, stěží vám ji někdo vrátí, ale v prvé řadě musíte blokovat všechny platební karty, které jste v ní měli. Jen tak budete mít jistotu, že je nikdo nezneužije a škody nebudou podstatně větší. Jsou sice lidé, kteří se na dovolenou vydávají s pořádným balíkem bankovek, ale pak je určitě rozumné celkovou sumu rozdělit a nenechávat ji na jednom místě. Můžete se o ni podělit s partnerem nebo něco nechat na pokoji v hotelu, případně část uložit do kufru. Každá koruna se v nouzové situaci bude hodit. Můžete přijít třeba i o telefon a pak se nedovoláte vůbec nikam. Naopak jsou ale takoví, co dávají přednost platebním kartám a v hotovosti mají jen pár drobných. Těžko posoudit, co je lepší, ale ani jedna alternativa není stoprocentní prevencí před krádeží. Spíš je to otázka lepšího směnného kurzu platební měny v dané oblasti.
Pokud sázíte na platební karty, pak je dobré si jich na dovolenou vzít vícero. Jednu lze použít na placení v obchodech a případný výběr z bankomatu a druhou si necháte na pokoji v hotelu. Jestliže jste je ale měli všechny pohromadě a tím pádem se připravili o přístup k penězům, pak je nutné okamžitě všechny debetní i kreditní karty blokovat. U většiny bank provedete blokaci prostřednictvím internetového bankovnictví. Když není internet v dosahu, pomůže telefonní linka dané banky. Ta bývá zpravidla k dispozici 24 hodin denně i během víkendu a ve svátek. Případně se můžete s žádostí o pomoc rovnou obrátit na karetní společnost.
Telefonní linka pro blokaci platební karty:
- MasterCard Global Service Centre +1 636 722 7111
- VISA Global Customer Assistance Service +1 410 581 9994
Za škody, ke kterým dojde po ohlášení ztráty nebo krádeže, nese už odpovědnost banka. Pokud by vám někdo vybral účet dřív, než jste kartu zablokovali, náhrady škody se domůžete jen v případě, že jste kartu měli pojištěnou. Jestliže vám kartu ukradli, oznamte to místní policii a uschovejte si protokol.
Náhradní karta a hotovost
Jakmile zablokujete platební karty, je potřeba najít dočasnou cestu k penězům. Pokud jste na dovolené s kamarády nebo známými, můžete je požádat o půjčku. Jinak si musíte poradit sami. Avšak i tak se nabízí několik způsobů řešení. Některé banky myslí i na nouzové situace svých klientů. Je-li vaše banka součástí velké bankovní skupiny, pak to máte poměrně jednoduché. Zajdete na nejbližší pobočku a vyberete hotovost přímo z účtu. I když ale pobočka vaší banky není v dosahu, neznamená to konec světa.
Máte-li (přesněji mě-li jste, než jste o ni přišli) embosovanou platební kartu společnosti MasterCard nebo VISA, můžete využít jejich emergency service (nouzovou pomoc), kterou poskytují v cizině klientům. Vydají vám náhradní platební kartu s omezenou platností na dva měsíce a s omezenými funkcemi (nelze vybírat z bankomatu). Dále můžete požádat o vydání nouzové hotovosti (emergency cash), kterou pokryjete cestu domů nebo nezbytné výdaje. Kartu nebo hotovost dostanete na kterékoli pobočce banky, která je členem dané karetní asociace. Jen počítejte s tím, že vás tato alternativa vyjde dost draho a pokud nejste pojištěni, zaplatíte tisíce. Náhradní platební kartu máte celkem rychle, maximálně do tří dnů. Některé banky nabízí službu expresního vydání nové karty a její zasílání do zahraničí, což vyjde podstatně levněji. Ale musíte si počkat několik dní.
Jste bez peněz? Nechte si je poslat z domova
Další možností, jak se rychle v zahraničí dostat k penězům je, když vám je někdo pošle z domova. Nejlépe přes Western Union, kdy celá transakce trvá jen několik málo minut. Stačí, aby někdo v Česku došel na pobočku Western Union (pošta, směnárna, banka, cestovní kancelář), zaplatil vámi požadovanou sumu a uvedl vaše jméno a destinaci, kam chce peníze odeslat. Zaplatí požadovaný poplatek, ten je podle výše odesílané částky několik stovek nebo tisíc korun a obdrží desetimístné číslo, které vám musí do ciziny sdělit (SMSkou, emailem, po telefonu). Během pár minut je daná suma k vyzvednutí v dané zimy. Vy se stejně jako odesílatel dostavíte na pobočku Western Union, sdělíte ono desetimístné číslo a prokážete se dokladem totožnosti. Jestliže jste přišli i o něj, existuje ještě jedna možnost: identifikace osoby na základě kontrolní otázky. Podobným způsobem funguje také například MoneyGram.
Zastupitelský úřad
Pokud jste v cizí zemi absolutně bezradní a nedokážete si poradit ani jednou z výše uvedených možností, můžete se obrátit na zastupitelský úřad v dané zemi. Ten vám dokáže pomoci, abyste se přes příbuzné nebo známé dostali k penězům, kteří vám mohou poslat peníze na účet ministerstva zahraničí. Poslanou částku vám pak předají úředníci v místní měně. Ovšem počítejte s tím, že se bude jednat jen o částku nezbytnou k zajištění cesty zpět do vlasti, v mimořádných situacích lze požádat o poskytnutí půjčky.
Několik dobrých rad na pohodovou dovolenou:
- na dovolenou se připravte předem a sjednejte si potřebné pojištění
- alespoň část peněz si vezměte v hotovosti (ne všude berou platební karty)
- hotovost vyberte ve směnárně bez poplatku a s dobrým kurzem
- vyhýbejte se výběru z bankomatu v zahraničí, bance zaplatíte poplatky navíc
- předem si zjistěte, jaké jsou platební zvyky v destinaci, kam jedete (jaký berou typ karty, apod.)
- platební kartu, pas a řidičák nikdy nedávejte z ruky a nikdy se nepodepisujte podpisovým vzorem
- lepší je mít s sebou více platebních karet od různých karetních společností, stejně tak kartu emobosovanou i neembosovanou
- nikdy neplaťte kartou, která vede k vašemu hlavnímu účtu kam vám chodí výplata nebo na něm máte větší finanční obnos
- mějte u sebe kontakt na banku kvůli případné blokaci karty
- zkontrolujte si nastavené limity na kartách, abyste dokázali hradit celý pobyt nebo lékaře
- pokud cestujete do zahraničí často, využijte lepší kurzy u finančních institucí, které se orientují na zahraniční platební styk a směnu platebních měn