Jak poznat dobrou půjčku a přitom nenaletět?

Potřebujete půjčit peníze? Jen se nebojte svůj požadavek vyslovit nahlas. Vždyť každého z nás to jednou potkalo: zaměstnavatel se opozdí s výplatou, nemocenská nedorazí včas a ani úspory nejsou bezedné. Když se pak objeví nenadálý výdaj, nejedna domácnost řeší finance právě půjčkou. Proto na ní nelze spatřovat nic neobvyklého. Důvodů, proč si půjčit peníze je nespočet a způsobů jak, ještě mnohem víc. Všude kolem na vás útočí reklamní slogany, jedna společnost předhání druhou a každá z nich se chlubí nejlepším finančním produktem na světě. Jenomže, když potom chcete půjčku, tak vlastně ani nevíte, na koho se nejlépe obrátit. Jak se má obyčejný člověk správně zorientovat na nepřehledném trhu půjček? Která půjčka je ta nejlepší? To je otázka, na kterou hledá odpověď kdekdo. Ono ani tak nejde o to, jaká půjčka je nejlepší, ale jaké podmínky jste ochotni akceptovat. Musíte si v prvé řadě ujasnit, co od půjčky očekáváte, jaké jsou vaše reálné možnosti a podle toho zvolit správný typ. Pro půjčku můžete jít do banky stejně jako se můžete obrátit na nebankovní společnost. Velké renomované firmy nabízí řadu kvalitních úvěrových produktů a je jen na vás, co si vyberete.

Jak si vybrat půjčku?

Vyznat se v úvěrových nabídkách finančního trhu není snadné. Každá půjčka je určena nejen úrokovou sazbou, ale také dalšími podmínkami, které mohou konečnou cenu půjčky podstatně navýšit. Mnohdy platíte další poplatky za schválení či posouzení žádosti, za vedení úvěrového účtu a jiné platby. Přitom je dobré vědět, že finanční společnosti posuzují každou žádost individuálně. Máte-li například bezchybnou platební morálku a nebo jste dlouhodobým klientem banky, může vám firma nabídnout lepší podmínky a přijatelnější úrokovou sazbu. S výběrem vhodného finančního produktu vám pomohou různé srovnávače půjček na internetu, které vám okamžitě zobrazí aktuálně dostupné bankovní i nebankovní půjčky online.

Co dělat, když vám v bance nepůjčí?

I když si navzájem bankovní i nebankovní společnosti velmi silně konkurují, přeci jen administrativní nároky na žadatele o půjčku jsou v jednotlivých sektorech zcela odlišné. Pokud půjdete žádat o půjčku do banky, obrňte se značnou dávkou trpělivosti. Ne každý dokáže vyhovět náročným podmínkám bankovního úvěru, a proto se většina klientů obrací na nebankovní společnost, která je více benevolentní a poskytuje například i půjčky na mateřské dovolené. Ty jsou typickou kategorií půjček v nebankovním sektoru, jejichž podmínky jsou přizpůsobeny tak, aby na ně jednoduše dosáhly právě maminky na mateřské. Samotná výše úvěru není nijak omezena, avšak tomuto faktoru odpovídá doba splatnosti a celková cena za půjčku.

Splácíte více půjček najednou?

V mnoha případech nemají lidé jen jednu půjčku, ale rodinný rozpočet je zatížen o splátky několika úvěrů. Máte kreditní kartu, přečerpaný kontokorent u běžného účtu, splácíte leasing, spotřebitelskou půjčku, atd. Za každou z těchto půjček platíte zvlášť poplatky, které vám ovšem dohromady dají nemalou sumu. Když sloučíte všechny půjčky do jedné pomocí tzv. konsolidace půjček, ušetříte nemálo peněz na poplatcích. Konsolidaci půjček nabízí řada úvěrových společností, mimo jiné lze využít konsolidace od České spořitelny. U nové půjčky získáte zpravidla lepší úrokovou sazbu, vyjednáte si nižší měsíční splátky a prodloužíte dobu splatnosti. Tím pádem se váš rodinný rozpočet vyrovná a ušetřené peníze určitě naleznou využití někde jinde.

Každá dobrá půjčka má férové podmínky, nevyžaduje poplatky předem a nic před vámi neskrývá.

Napsat komentář