Bezkontaktní platby jsou na obrovském vzestupu. A co hotovost?

 

Bezkontaktní placení je dostupné čím dál více lidem, o čemž svědčí i fakt, že Česká republika má největší podíl bezkontaktních transakcí u obchodníků v Evropě. Také rádi platíte jen pouhým pípnnutím? Doba pokročila, a tak karty, nálepky jsou již běžnou praxí. Ještě před pár lety byly platby mobilem možné leda tak ve sci-fi filmu a dnes je už mají některé banky zařazené ve své nabídce. A příští rok se na trhu objeví další novinka v podobě náramku na ruku. Bezkontaktní technologie lákají stále více zákazníků, kterým vyhovuje především rychlost a jednoduchost. Platba bezkontaktní kartou trvá řádově několik sekund, u položek do pětistovky není třeba zadávat PIN a pohodlně zaplatíte každou desetikorunu. Myslíte, že hotovost zcela vymizí ze světa a klasické peněženky plné bankovek budou pouhým muzejním exponátem? Bohužel, doba, kdy budeme platit jen elektronickými penězi je stále vzdálená. Pořád existují lidé, kteří platby v hotovosti z nejrůznějších důvodů preferují. Zvláště pak senioři, kteří ani platební kartu nemají a jsou zvyklí celý život platit v hotovosti. Peníze tak ještě nějakou dobu zůstanou v popředí zájmu a rozhodně je budeme používat dalších deset let.  

Používáte bezkontaktní nálepku?

Bezkontaktní kartu využívá dennodenně kdekdo a lidé s jejím používáním nemají nejmenší problém. Ovšem samolepky na rozdíl od karet se mezi lidmi moc neujaly. Nálepku si můžete nalepit kamkoliv, existuje debetní i kreditní varianta. Platba se provede přiložením samolepky k bezkontaktnímu terminálu. Vzhledem k tomu, že si ji lidé velmi často lepí na mobil, přesunuly se platby přímo do prostředí mobilního telefonu.

Plaťte mobilem

Platit mobilem už umožňují zákazníkům některé české banky. Zdarma si stáhnete potřebnou aplikaci do svého telefonu a službu si aktivujete pomocí kódu vygenerovaného v internetovém bankovnictví. Poté se vám do aplikace automaticky nahrají všechny vaše karty, debetní i kreditní. Pro provedení platby v aplikaci stisknete tlačítko “zaplatit”, zadáte PIN a mobilní telefon přiložíte k platebnímu terminálu. Vaše karty vám tak nemůže nikdo fyzicky ukradnout, jsou chráněny PINem aplikace a také zámkem telefonu, pokud jej používáte.

Chytré hodinky nebo náramky na ruku

Rozvoj bezkontaktních technologií nezná konce a stále nabízí nové a nové možnosti. Příští rok se možná dočkáme silikonových platebních náramků ve třech barvách. Jejich služby ocení zejména sportovci, všichni běžci, plavci,… peněženku budou mít neustále pro ruce. A za pár let budeme možná vlastnit auto, které samo zaplatí na čerpací stanici za benzin. Necháme se překvapit.

Anonymní platební karty

Elektronické platby jsou již natolik rozšířené, že jejich potřebám banky přizpůsobily také nabídku finančních produktů, aby se co nejvíce přiblížily požadavkům zákazníků.Jestliže z nějakého důvodu nedisponujete bankovním účtem, neznamená to automaticky, že nemůžete vlastnit bezkontaktní platební kartu. Široké možnosti využití vám nabízí anonymní platební karta MasterCard, která není nijak propojena s bankovním účtem a přesto má stejnou funkci jako jakákoli jiná bankovní karta. V případě finančních problémů si můžete na ni nechat vyplatit i půjčku. Opravdovou online půjčku si sjednáte v prostředí internetu. Žádost podáte na webových stránkách poskytovatele a po jejím schválení jsou vám peníze převedeny ke kartě. Anonymní platební karta je rovněž kartou bezkontaktní, takže ji použijete kdekoli na platebním terminálu nebo v bankomatu.

Chci požádat o půjčku vyplacenou na anonymní platební kartu »  

S rozsáhlým rozvojem bezkontaktních karet, nálepek a plateb mobilem a stejně tak i s nárůstem míst, kde se dají platby uskutečnit, stoupá i množství elektronických transakcí. Přesto hotovostní platby jen tak lehce nezmizí a budou i nadále přetrvávat, neboť v některých případech mají své opodstatnění.

Sjednat půjčku

 

Napsat komentář