Dětské přídavky jsou u nás nejplošněji poskytovanou sociální dávkou. Jedná se o pomoc státu rodinám s dětmi, kde rodiče, ať už z jakéhokoliv důvodu, nejsou schopni zajistit pro rodinu dostatek finančních prostředků. V porovnání s ostatními vyspělými zeměmi se u nás vyplácejí přídavky velice dlouho, maximální věková hranice příjemce je stanovena až na 26 let věku. Na druhou stranu jde ovšem o částky, které lze bez nadsázky, vzhledem k výdajům s dětmi spojenými, označit pouze za symbolické.
Kolik to dělá v roce 2015
Mnozí, kteří s přídavky doposud neměli co do činění, se mylně domnívají, že na nich lze zbohatnout – prý si stačí jen pořídit dostatek dětí. Jaká je skutečnost? Pro dítě do 6 let věku 500 korun měsíčně. Pro dítě mezi 6 a 15 roky 610 korun měsíčně. A pro nezaopatřené dítě od 15 do 26 let věku 700 korun měsíčně. O přídavky přitom mohou žádat jen ty rodiny, jejichž příjmy v ročním průměru nedosahují 2,4 násobku životního minima.
Jak žádat o dětské přídavky?
Dětské přídavky vyplácejí místně příslušné Úřady práce. Dojdete na spádovou pobočku, vyplníte formulář a doložíte příjmy za předcházející kalendářní rok. Protože se o přídavky žádá vždy na začátku školního roku, vychází se v podstatě z více než rok starých skutečností, což může nepříjemně překvapit zejména maminky na mateřské dovolené, které na ně zpočátku nedosáhnou, protože se jim započítávají příjmy z doby, kdy pracovaly. Naopak, když znovu nastoupí do zaměstnání, a mají třeba i velmi pěkný plat, dostanou ještě přídavky, neboť se započítává jejich příjem z období, kdy pobíraly pouze rodičovský příspěvek.
Komu se vyplácí dětské přídavky?
Jestliže máte děti ještě malé, jste to vy, jejich zákonní zástupci, kdo může o přídavky zažádat. Situace se však dramaticky mění dnem, kdy váš potomek oslaví své osmnácté narozeniny. Od této chvíle je to jedině on sám, kdo o dávku může žádat a komu bude odesílána. Jak si situaci pak vyřešíte doma mezi sebou, je už na vás.