Umíte správně nakupovat na internetu?

 

Nakupování na internetu je velmi pohodlné a praktické, jeho obliba mezi lidmi značně stoupá, o čemž svědčí také fakt, že každá moderní domácnost je již dnes běžně vybavena počítačem a internetovou přípojkou. Kdekdo vlastní chytrý mobilní telefon, který zároveň také obsahuje internet, a tak jsou možnosti nakupování v e-shopech ještě mnohem rozšířenější. Zejména mladší generace raději brouzdá po webových stránkách než obchází kamenné obchody. Víte ale jaké dodržovat zásady a jak se chovat v internetovém prostředí bezpečně? Zvolit pro samotný nákup zavedený, kvalitní a ověřený e-shop je naprostý základ. Prostřednictvím sociálních sítí se snaží e-shopy efektivněji cílit na potenciální zákazníky a jestliže odkliknete souhlas s používáním “cookies”, bude se vám zobrazovat reklama na základě vašeho chování na internetu. Ne vždy je však vhodné na takovou nabídku hned reagovat, zvlášť u nově založených e-shopů, u nichž nevíte na čem jste. Takový nákup může dopadnout jakkoli, a proto je lepší prvním nákupem nejprve obchod vyzkoušet. Určitá obezřetnost při samotné platbě v obchodě je rovněž na místě. Zloději a podvodníci se bohužel vyskytují i v prostředí internetu, číhají na vaši chybu a vy jim nesmíte dát nejmenší šanci. Možností jak se ochránit máte několik.  

Objednávka v e-shopu

Pokud jste se rozhodli dané zboží koupit v e-shopu, zpravidla se neobejdete bez toho, aniž byste vytvořili objednávku. Ta vyžaduje vyplnění osobních údajů, ne však všechna jsou úplně nezbytná. Bez problému můžete zadat jméno a příjmení, adresa už je na zvážení. Zboží si lze nechat doručit třeba do práce nebo kdekoli jinde, kde to uznáte za vhodné. Trvalé bydliště tedy nikomu sdělovat nemusíte a zůstanete více anonymní. Někteří prodejci chtějí navíc ještě i vaše rodné číslo, tady ale pozor. Takový údaj do objednávky zboží rozhodně nepatří a v žádném případě jej obchodníkovi nesdělujte. U jiných e-shopů se setkáte s nabídkou, kdy si lze údaje o vaší platební kartě uložit pro příští nákupy. I tuto možnost napřed důkladně zvažte a využijte ji jen v případě, že se jedná o lety prověřený a seriózní obchod.

Bezpečná platba

Proti zneužití údajů z vaší platební karty a k zajištění bezpečné platby na internetu slouží 3D Secure protokol. Ve chvíli, kdy zaplatíte objednávku přes internet, vám přes tento protokol pošle banka SMS zprávu s kódem, který zadáte do objednávky a následně se provede platba. Proto vždy nakupujte jen v obchodě, jež tento způsob zabezpečení podporuje. V rámci bezpečnosti je určitě vhodné myslet na limity nastavené na platební kartě. Jelikož lze v online bankovnictví limit kdykoli aktuálně změnit, je zcela jistě výhodné si jej nastavit operativně jen do výše požadované platby a poté jej opět snížit na minimum. V případě, že by se někdo dostal k údajům z vaší karty, nevybílí vám celý účet, ale bude mít k dispozici jen sumu z platební karty. Jestliže nechcete dávat útočníkům na internetu ani nejmenší příležitost ke zneužití vašich dat, můžete využít anonymní platební kartu.

Anonymní platební karta

Anonymní platební karta je ideálním finančním produktem pro zajištění bezpečné platby na internetu. Není nijak propojena s bankovním účtem a vy zůstáváte v naprosté anonymitě. Zakoupíte ji kdekoli v trafice a aktivujete jen pomocí svého mobilního telefonu. Peněžní prostředky na ni vložíte prostřednictvím platebního terminálu Sazka a používat ji budete úplně stejně jako každou jinou platební kartu společnosti MasterCard. V případě, že se dostanete do finančních nesnází, vyplatí vám na ni půjčku. Rychlá půjčka bez bankovního účtu je dostupná širokému okruhu žadatelů. Žádost o půjčku podáte online přímo na webových stránkách poskytovatele a po jejím schválení jsou vám peněžní prostředky převedeny ke kartě. Nemusíte nikam chodit na kamennou pobočku společnosti, vše vyřídíte jednoduše doma na internetu.

Sjednat půjčku

Při výběru konkrétního e-shopu hrají kromě ceny zboží hlavní roli také reference. Poptejte se na zkušenosti druhých lidí v nejrůznějších fórech, diskuzích a zjistěte, jak kdo byl s nákupem spokojen. Zajímejte se, jaký servis zákazníkům obchod garantuje, jak řeší reklamace, dotazy k výrobky, má-li zákaznickou linku či komunikuje prostřednictvím emailu. Ze zákona máte právo zboží bez udání důvodu do 14 dnů vrátit. To je sice pravda, ale vy chcete nakoupit bez potíží a ne ještě dál něco řešit. Proto, je-li v tomto směru problém, zvolte raději rovnou jiný obchod.  

Napsat komentář