Chcete se pustit do podnikání, ale pořád vám váznou finance? Přestože jste plni odhodlání a pracovního elánu, bez vstupního kapitálu žádný byznys nerozjedete. To vám řekne každý drobný živnostník. Někomu stačí pár stovek tisíc korun, jiný se bez pořádného milionového úvěru neobejde. Z toho důvodu řada lidí uvažuje o půjčce. Proč ne, když bude firma prosperovat a vám se bude dařit, není problém, abyste půjčku v pohodě nezvládli. Ovšem je třeba si všechno předem řádně propočítat. Spousta začínajících podnikatelů také doplatila na to, že přecenili svoje možnosti, očekávané zisky nebyly tak vysoké a z podnikání jim zůstaly jen dluhy, které musí splácet až do konce života. Podnikání chce nejen dobré nervy a tvrdé lokty, ale také rozumný finanční rozpočet. Proto než si půjčku sjednáte, pečlivě vše uvažte a vždy si půjčte jen tolik peněz, kolik budete potřebovat. I když to na první pohled vypadá, že s živnostenským listem v ruce máte dveře u všech bank otevřené, spíš opak je pravdou. Na začínající podnikatele všude pohlíží velmi skepticky, a tak musíte banku nejprve přesvědčit, že jejich investice do vás se jim určitě vyplatí a váš projekt je naprosto dokonalý. Umění vyjednávat rozhodně budete potřebovat a bez něj se neobejdete ani v jiných sférách divokých podnikatelských vod. Víte tedy, jaké máte jako začínající podnikatel možnosti?
Půjčka pro podnikatele
Pokud máte již v kapse čerstvý živnostenský list, určitě vaše první kroky povedou do banky. Do ní většina začínajících podnikatelů vkládá veškeré své naděje. Často ale přichází první rozčarování z toho, když banka nemá pro jejich skvělý podnikatelský projekt pochopení a vidí v něm jen samá rizika. Abyste v bance uspěli, musíte mít dokonale propracovaný podnikatelský záměr, na něm opravdu stojí to, zda vám banka úvěr přiklepne. Dejte si na něm záležet a nebo si jej nechte zpracovat odborníky. Když banku váš nápad zaujme, určitě ho podpoří a ochotně přistoupí na takové podmínky, které vám budou nejlépe vyhovovat. U banky si můžete půjčit kolik chcete, jen počítejte s tím, že u velkých půjček v řádu milionu korun musíte také bance poskytnout adekvátní záruky splacení. Jako podnikatel však můžete ručit třeba provozní budovou, stroji, zařízením, apod.
Bankovní půjčka pro začínající podnikatele
Kromě toho se v bance připravte na zdlouhavý administrativní proces. Je všeobecně známo, že banky nejsou půjčkám začínajícím podnikatelům příliš nakloněny, a proto jich řada z nich odchází s nepořízenou. Podnikatelská půjčka totiž obnáší i doložení různých potvrzení jako je kromě potvrzení o příjmu také prokázání bezdlužnosti vůči finančímu úřadu a pojišťovnám, a lustrace každého žadatele v registru dlužníků. Pokud máte další nesplacené závazky, případně jste v exekuci nebo jen vedeni v centrálním registru klientských informací, banka vás zařadí mezi rizikové klienty, kteří nemají dostatečně vysokou bonitu na to, aby jim banka půjčku přiklepla. Velkým kamenem úrazu u začínajících podnikatelů je také prokázání jejich příjmů. Pokud začínáte podnikat po nějaké době na úřadu práce nebo jste ani neměli stálé zaměstnání a pracovali třeba formou brigády, to vše jsou okolnosti, které půjčce příliš nenahrávají. Z toho důvodu není výjimkou, že spoustu začínajících podnikatelů, kteří nemohou bance doložit ani jedno uzavřené účetní období, odchází z banky s nepořízenou. To však neznamená automaticky konec na poli půjček a úvěrů. Pořád je tu ještě nebankovní sféra, která otevírá úplně jiné možnosti.
Půjčka bez dokazování příjmu
Nebankovní společnosti se přímo orientují na neúspěšné žadatele o bankovní půjčku a mají pro ně předem připraveny takové půjčky, na které jsou schopni bez problému dosáhnout. Jak je to možné? Nebankovní společnosti v prvé řadě tolik nebazírují na administrativě jako v bance a snaží se svým klientům všemožně pomoci. Z toho důvodu přistupují ke každé podané žádosti o půjčku individuálně a snaží se vám vyjít vstříc. Striktně netrvají na prokazování vaší bezdlužnosti a nad případným záznamem v registru dlužníků jsou ochotni přimhouřit oko, pokud zjistí, že je ve vašich možnostech půjčku splatit. Pokud chtějí některé společnosti prokázat váš příjem, vystačí si s jakoukoli formou pravidelných příjmů, z brigády, zaměstnání, výplaty renty, doložení výpisu z účtu, apod. Jiné společnosti dokážou akceptovat jen vhodného ručitele, který se stane spolužadatelem, případně můžete ručit majetkem. Ten navíc nemusí být ani ve vašem osobním vlastnictví, stačí když nebnakovní společnosti doložíte potvrzení se souhlasem majitele, že daná nemovitost bude sloužit jako záruka splacení půjčky. Takový dokument si můžete nechat sepsat v každé advokátní kanceláři. Podmínky splácení nebankovní půjčky se samozřejmě odvíjí od její výše. Pokud si jako drobný živnostník vystačíte jen s několika desítkami tisíc korun a nepotřebujete hned investovat miliony korun, budete to mít podstatně jednodušší. I jako začínající podnikatel si můžete u nebankovní společnosti sjednat prakticky jakoukoli spotřebitelskou půjčku, nemusí se hned jednat přímo o úvěr na podnikání. Neúčelovou půjčku lze využít na cokoli, proto s ní efektivně rozjedete i podnikání, začnete vydělávat, což vám umožní půjčku bez problému splatit.
Přestože jsou pro začínající podnikatele možnosti půjček trochu omezené, pořád existují finanční společnosti, u nichž si lze jednoduše sjednat úvěr. Můžete využít i rozsáhlou nabídku neúčelových půjček, u nichž není nutno uvádět účel použití peněžních prostředků.