Financovat bydlení vhodnou půjčkou je dnes zcela běžná věc. Proto také řada mladých lidí vstupuje do samostatného života s půjčkou. Na byt se našetřit prostě nedá a když chcete vyletět z rodinného hnízda, jiný způsob než půjčka prakticky neexistuje. Někdo sice má to štěstí, že na prahu dospělosti dostane od rodičů klíče od novotu vonícího bytu, ale ne každý takové možnosti má. Většina lidí se musí k bydlení dopracovat alespoň částečně vlastním přičiněním. Sice je tady možnost pronájmu a není nutné hned uvažovat o koupi, ale zkuste chvíli počítat. Placením dost vysokého pronájmu doslova unikají peníze oknem, platíte za něco, co vám nikdy nebude říkat pane. Nemůžete o bytě sami rozhodovat a vlastně pořád cítíte v zádech , že je to jen dočasné řešení. Řada lidí volí pronájem jako formu studentského bydlení, kdy se ještě navíc o nájem podělíte s kamarády, ale když už chcete založit rodinu, přeci jen je třeba mít něco vlastního. Možnosti, jak vlastní bydlení financovat tady jsou a každý si musí najít finanční prostředky odpovídající jeho potřebám. Je pravda, že někdy to je velmi těžké, obzvlášť, když přihlédnete k výši absolventského platu. Ale naštěstí ani ten není trvalý a pořád máte před sebou vidinu úspěšné pracovní pozice, která vám dopomůže k získání bytu či domu dle vlastních představ.
Půjčky pro mladé
Pro financování bydlení se samozřejmě nejlépe hodí dlouhodobé půjčky, které přímo účelově jen na bydlení nabízí řada bankovních i nebankovních společností. V případě banky jde vlastně o klasickou hypotéku, která má své standardní podmínky. Musíte složit počáteční jistinu, která se odvíjí od hodnoty kupované nemovitosti. Kromě bank nabízí půjčky na bydlení také různé stavební spořitelny a hypoteční banky, kde z důvodu účelovosti jsou také upraveny podmínky poskytovaného úvěru. Stát se všeobecně snaží mladé lidi při pořízení bydlení podporovat a všemožně jim vyjít vstříc. Proto také na půjčku přispívá určitou částkou, která se vám odečte například při narození dítěte. Také od roku 2018 byla snížena nejnižší možná hranice jistiny nutné pro schválení hypotéky, a tak na tento úvěrový produkt snadněji dosáhne větší okruh žadatelů. Avšak nezapomeňte, že u hypotéky se jedná v podstatě o klasickou bankovní půjčku, takže mimo jiné je nutné dodržet i standardní podmínky bankovního úvěru. To znamená, že nejste evidováni v registru dlužníků, nemáte exekuci a máte dostatečný příjem. V opačném případě s půjčkou v bance nepochodíte. Bohužel, stále je ještě dost velké procento žadatelů, kteří odchází z banky s nepořízenou. Tím se však cesta k vysněnému bytu či domu neuzavírá. Pořád tu ještě existuje řešení, a to v podobě nebankovních společností. Tady máte podstatně větší šanci uspět.
Nebankovní půjčky na bydlení
Nebankovní společnosti jsou velkou konkurencí tradičních bankovních domů a nabízí stejné úvěrové produkty jako banky. Avšak za zcela odlišných podmínek. V nebankovním sektoru naleznete přímo sekci půjček na bydlení, což jsou vlastně dlouhodobé půjčky, které jsou poskytovány na základě zástavy nemovitosti. Kromě toho si u nebankovní společnosti můžete sjednat jakoukoli jinou půjčku v adekvátní výši a použít ji třeba i na financování vlastního bydlení. Avšak u této varianty musíte počítat s trochu jinou úrokovou sazbou, která je samozřejmě u půjček na pořízení nemovitosti nebo rekonstrukci bydlení podstatně nižší než u běžné spotřebitelské půjčky. Tu je lépe využít například na zařízení domácnosti. Někteří lidé volí také nebankovní půjčku jako jistinu, kterou je nutno složit v bance při schvalování hypotéky. Jenomže i při tomto způsobu řešení je pořád na bance, zda vám za těchto okolností hypotéku přiklepne či nikoli. Přeci jen míra zadluženosti v tomto případě je dost vysoká a vy musíte mít odpovídající příjmy, abyste dokázali obě půjčky splatit. Avšak u nebankovních společností se vždy nabízí možnost individuálního způsobu řešení, a tak zde mají velkou šanci na úspěch i žadatelé se záznamem v registru dlužníků nebo s malými příjmy.
Dlouhodobá půjčka
Každá půjčka na bydlení patří samozřejmě mezi dlouhodobé půjčky, u nichž je splatnost rozložena na několik desítek let. U hypotéky se doba splatnosti pohybuje zpravidla kolem 25 let. Za tak dlouhou dobu může však dojít k různým problémům se splácením, a to i přesto, že si již na počátku sjednáte pojištění proti platební neschopnosti. Vždy je tu možnost, že přijdete o práci, onemocníte rozejdete se s partnerem a pak je splácení půjčky předmětem pozornosti, kterou je nutno urychleně řešit. Pokud se dostanete v průběhu splácení do platebních potíží a přestali byste splátky hradit, sankční poplatky a úroky z prodlení jsou poměrně vysoké. Proto se nikdy nevyplatí nechat celou záležitost ladem. Kromě toho, se vám časem může zdát půjčka málo efektivní, vždy máte možnost požádat o její refinancování, výši splátek upravit dle aktuálních potřeb a případně prodloužit dobu splatnosti. Každá půjčka na bydlení může být i součástí konsolidace půjček, kam spadají i běžné spotřebitelské půjčky, leasing, dluhy z kreditních karet, kontokorent, apod. Dlouhodobá půjčka má zpravidla stanovenu i fixní úrokovou sazbu a její výše se v průběhu splácení nemění.
Finanční trh nabízí nespočet možností půjček a úvěrů, jimiž mohou mladí lidé vhodně financovat vlastní bydlení. Vždy je možno vybrat takový úvěrový produkt, který bude odpovídat vašim možnostem a potřebám.