Možnosti současného pracovního trhu jsou velmi rozmanité, a tak není výjimkou, že řada lidí využívá různé příležitosti zaměstnání i v zahraniční. Obzvlášť, pokud bydlíte v blízkosti státních hranic a je vám celkem jedno, kterým směrem se vydáte ráno do práce, zda zůstanete doma v České republice a nebo vykročíte do jiné země. Zahraniční pracovní trh nabízí nejen mnohdy lepší odměnu za práci, ale také poskytne větší osobní rozvoj. Porozumíte jinému jazyku, naučíte se novým dovednostem a poznáte jiné krajové zvyklosti. Proto už také celá řada mladých lidí odchází studovat do zahraničí a po škole zde nachází plnohodnotné pracovní uplatnění. Avšak problémy s financemi se nikomu nevyhýbají a mohou potkat každého z nás. Nic není jisté, vždy se může stát, že se zaměstnavatel opozdí s výplatou, dlouhodobě onemocníte či nastane v rodině nenadálá situace, na kterou prostě aktuálně nejsou finance. Kromě toho řada mladých rodin přemýšlí o vlastním bydlení, kdekdo by chtěl investovat do nemovitosti nebo se pustit do rekonstrukce stávajícího bytu či domu. Všechny tyto plány však vyžadují dostatek peněžních prostředků, a pokud je nemáte, určitě je vhodné takovou situaci řešit půjčkou. Tím vlastně získáte přesně to, co požadujete a půjčené peníze v průběhu další doby v pohodě splatíte. Vždyť bankovní hypotéky nebo úvěry na bydlení jsou dnes zcela běžnou součástí téměř každého rodinného rozpočtu. Jak ale takovou půjčku získat, když pracujete v zahraničí?
Půjdete pro půjčku do banky?
Pro řadu lidí je bankovní půjčka největší jistota. Konzervativně smýšlející lidé mají v bance větší pocit bezpečí a jsou přesvědčení o tom, že zde dostanou kvalitní bankovní produkt za skvělých podmínek. O tomto faktu nelze pochybovat, jistě mají pravdu, ale každý bankovní úvěr nebo půjčka podléhá velmi přísným striktním normám, které nedokáže naplnit jen tak někdo. Kolikrát je to tvrdý oříšek i pro vzorového zaměstnance firmy s nadprůměrnými příjmy, který má skvělou platební morálku. V bance si každého nově příchozí žadatele vždy pořádně proklepnou v centrálním registru klientských informací a jakmile zjistí, že zde máte záznam, už jste ohodnoceni tak malou bonitou, že na bankovní půjčku nemáte šanci dosáhnout. A i kdybyste lustrací prošli, další krok by obnášel doložení vašich příjmů. Vzhledem k tomu, že pracujete v zahraničí, nabudou zřejmě zcela jiný rozměr než výplata z typicky české firmy. Velké bankovní domy už dopředu počítají s tím, že jejich klienti nepracují jen v České republice, a tak pro takové případy mají již předem předtištěné formuláře potvrzení o příjmu, které stačit nechat jen potvrdit na mzdové účtárně. Avšak první pochybnosti mohou nastat tehdy, když zjistíte, že banka při stanovení vaší bonity nezapočítá vaše příjmy v plné výši, ale jen část. Takže v konečném výsledku může nastat paradoxní situace, že budete bankou považováni za klienta s nedostatečným příjmem, a to i přesto, že výplata bude dosahovat nadprůměrných hodnot.
Co obnáší půjčka v bance?
Doložení příjmů není jediným požadavkem bankovním úředníků. Jednou z podmínek bankovní půjčky je doložení příjmů ze stálého pracovního poměru. Žádná banka není ochotna akceptovat občasné příjmy, které máte třeba díky brigádě a už vůbec nemá pochopení pro podporu v nezaměstnanosti, výplatu sociálních dávek, nemocenské, apod. Jelikož tedy pracujete v zahraničí, budete muset bance kromě potvrzeného formuláře i o příjmu předložit další doklady týkající se vašeho zaměstnání. V prvé řadě se jedná o pracovní povolení či pracovní smlouvu, aby bylo zřejmé, že pracujete v plnohodnotném pracovním poměru na dobu neurčitou. Jen tak je banka ochotna uznat alespoň část vašich příjmů. Není výjimkou, zejména při žádosti o hypoteční úvěr, že ani lidé s příjmem ze zahraničí na bankovní půjčku nedosáhnou. A to i přes to , že mají perfektní platební morálku, nemají žádné dluhy, nejsou v exekuci ani insolvenci. Mnoho takových žadatelů potom hledá řešení u silné bankovní konkurence, která je ke klientům více benevolentní.
Nebankovní půjčka online
Tradiční bankovní domy už dávno nejsou jedinou úvěrovou institucí na trhu a kolikrát musí obstát v tvrdém konkurenčním boji. Ten představuje rozsáhlá sféra nebankovních společností, která se přímo specializuje na neúspěšné žadatele o bankovní půjčku. V podstatě přesně ty důvody, pro které vám bankovní půjčku zamítli, u nebankovní společnosti využijete ve svůj prospěch. Máte záznam v registru? Pak hledejte půjčku ze sekce půjček bez registru. Nemáte jak doložit příjmy a nebo je váš příjem od zahraniční firmy a banka nebyla ochotna jej akceptovat? Pak si vyberte půjčku bez doložení příjmu a nebo přímo sekci půjček a úvěrů určených lidem pracujících v zahraničí. Půjčit si můžete kolik chcete, ale je celkem zřejmé, že čím nižší půjčka, tím bude její vyřízení podstatně jednodušší. Doménou nebankovních společností jsou zejména malé drobné mikropůjčky, které dokáží okamžitě řešit nenadálý výpadek financí. A to po dobu 7 dní v týdnu 24 hodin denně. Pokud si vystačíte jen a s malou drobnou půjčkou v řádu několika tisícikorun, pak je sjednání takové půjčky více než jednoduché. Chcete-li však investovat, kupovat nemovitost nebo se pustit do rekonstrukce stávajícího bydlení, pak u půjček v řádu několika set tisíc korun počítejte s nutností větší záruky splacení. V takových případech firmy většinou požadují zastavení nemovitosti nebo může za vás ručit další osoba jako spolužadatel o půjčku. V neposlední řadě je jistě třeba poukázat i na fakt, že půjčky u nebankovních společností jsou vždy posuzovány dle individuálních možností, a proto není problém vyjednat si půjčku i přesto, že máte zahraniční plat. Oproti bankám se však nebankovní půjčka obejde bez zdlouhavého papírování, nemusíte dokládat pracovní smlouvu a ni pracovní povolení. Vše vyřídíte pouze rychlou elektronickou cestou online.
I když pracujete v zahraničí, můžete si sjednat půjčku u české úvěrové společnosti. Avšak počítejte s tím, že co se týče příjmů, zpravidla vám nebudou započítány v plné výši. Z toho důvodu je tedy samotný výběr dobré půjčky značně omezený.