Odchodem do důchodu vaše pracovní kariéra rozhodně nekončí. Dál můžete pokračovat ve stávajícím zaměstnání (šéf by vás neměl k odchodu nijak nutit) nebo si najít nové, třeba na zkrácený úvazek a nebo můžete začít podnikat. Touto prací navíc můžete také dosáhnout zvýšení důchodu. Jak velké bude, záleží na tom, zda-li si ke mzdě necháte vyplácet celou či poloviční penzi, případně vůbec nic. Zákon o důchodovém pojištění pracující důchodce nijak neomezuje a nebrání jim ani v podnikání. Pokud senioři splní podmínky pro přiznání starobního důchodu, dosáhnou důchodového věku, mají potřebnou délku pojištění a přesto chtějí dál pracovat, můžou si vybrat ze tří variant. Buď čerpání důchodu odloží na pozdější dobu nebo budou pobírat jen jeho polovinu, případně si nechají důchod vyplácet v plné výši. Podle zvolené možnosti můžou žádat o zvýšení starobního důchodu, avšak bez ohledu na výši mzdy. Pracující důchodce musí úplně stejně jako jiní zaměstnanci platit zdravotní a sociální pojištění, pokud jeho výdělek přesáhne určitou hranici.
Předčasný důchod
Jestliže chcete do předčasného důchodu, musíte splňovat povinnou dobu účasti na důchodovém pojištění, která je aktuálně stanovena na 32 let. Po celou tuto dobu musíte být zaměstnaní nebo si pojištění jako OSVČ platit. Do tohoto období se ale započítává i tzv. náhradní doba pojištění, což je časový úsek, kdy jste nevydělávali, ale přesto se považuje za odpracovaná léta nutná pro nárok na důchod (např. péče o dítě, blízkého člověka, evidence na Úřadu práce). Do předčasného důchodu jdete ovšem s nižší penzí, než kterou byste dostali při nástupu do starobního důchodu. A ještě pozor, snížení důchodu je trvalé, nižší bude i poté co dosáhnete důchodového věku. Nejvíce předčasný důchod pokrátí vysoké penze.
Penzista jako podnikatel
Pokud v důchodu podnikáte, pak se na vaši výdělečnou činnost pohlíží jako na vedlejší. Budete si muset hradit zdravotní pojištění, avšak sociální pojištění jen v případě, že překročíte určitou hranici ročního čistého zisku. Pakliže rozhodnou částku překročíte, nevyhnete se povinnosti odvádět zálohy na sociální pojištění. Máte však oproti podnikatelům, jež provozují živnost jako hlavní výdělečnou činnost, jednu výhodu. Platby pojistného se vám počítají na základě skutečně dosažených zisků. Jestliže vaše roční příjmy přesáhnou hranici 15 000 Kč, máte za povinnost podat daňové přiznání. Stejně jako zaměstnanci si pak můžete požádat o zvýšení důchodu.
Kde a jak požádat o zvýšení důchodu?
O zvýšení důchodu požádáte na Okresní správě sociálního zabezpečení dle místa vašeho trvalého bydliště. V případě, že pobíráte celý důchod, můžete žádat když máte za sebou 360 dnů výdělečné činnosti, jestliže berete poloviční penzi, žádat můžete po 180 dnech. K žádosti musí zaměstnaný důchodce doložit evidenční list důchodového pojištění. Penzista podnikatel může o navýšení důchodu požádat teprve až po odevzdání přehledu o příjmech a výdajích současně s výpisem z evidence OSVČ. O předčasný důchod lze žádat nejdřív čtyři měsíce před termínem, kdy chcete do penze nastoupit. O přiznání důchodu zpravidla rozhodne správa sociálního zabezpečení do devadesáti dnů.
Při zvažování, jestli je předčasný důchod nejlepším řešením právě pro vás, je nutné zohlednit spoustu okolností. Co se jednomu vyplatí, je pro druhého nevýhodné, proto se vždy rozhodujte jen sami za sebe. Pobírání předčasného důchodu můžete také kdykoli přerušit a vrátit se zpátky do práce. Až dosáhnete důchodového věku a nebo zaměstnání či podnikání ukončíte, zažádáte o obnovení výplaty důchodu.