Mateřská dovolená, rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek – co je co?

co je co

Mateřskou a následně rodičovskou dovolenou poskytuje zaměstnavatel rodiči, který pečuje o novorozené dítě, maximálně však do 4 let jeho věku. Chybějící příjmy způsobené péčí o dítě vyplácí stát v podobě peněžité pomoci v mateřství a rodičovského příspěvku. Na mateřskou dovolenou nastupuje žena kolem 7. týdne před termínem porodu a čerpá ji po dobu 28 týdnů. Pokud se narodí dvě a více dětí současně, pak je tato doba prodloužena na 37 týdnů. Peněžitá pomoc v mateřství je dávkou nemocenského pojištění a aby ji mohla žena pobírat, musí být v posledních dvou letech před nástupem alespoň 270 kalendářních dnů nemocensky pojištěna. Obecně platí, že čím vyšší má žena příjem, tím vyšší mateřskou dostane. Ta se potom počítá z redukce denního vyměřovacího základu ve výši 70%. Pro stanovení částky denního vyměřovacího základu je rozhodující výše hrubé mzdy. Mateřská se nevyplácí nezaměstnaným ženám, studentkám a podnikatelkám, které si nehradily nemocenské pojištění. Těmto ženám je od data narození dítěte vyplácen rodičovský příspěvek. Maximální hranice je 220 000 Kč a sami si určíte po jakou dobu jej budete čerpat. Podle délky rodičovské dovolené se upraví měsíční výše příspěvku. Ta nesmí být více než 70% předchozího výdělku a nesmí měsíčně přesáhnout částku 11 500 Kč.

Jak a kde požádat o peněžitou pomoc v mateřství

Žádost o peněžitou pomoc v mateřství vyplňuje ošetřující lékař gynekolog a žena jej poté předá svému zaměstnavateli. Výplatu dávky provádí Okresní správa sociálního zabezpečení.

Jak a kde požádat o rodičovský příspěvek

Žádost o rodičovský příspěvek podáte na předepsaném formuláři na odboru státní sociální podpory příslušného Úřadu práce dle místa vašeho trvalého bydliště.

K žádosti je potřeba doložit:

  • doklad totožnosti žadatele
  • rodný list dítěte
  • potvrzení o denním vyměřovacím základu pro možnost volby jak dlouho budete příspěvek pobírat

Na rodičovské dovolené si můžete i přivydělat

I rodič, který pobírá rodičovský příspěvek (může jej čerpat i otec dítěte), může mít vlastní příjem ze závislé činnosti nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Při práci pro jiného zaměstnavatele nejsou žádné limity. Vždy však musí být splněna podmínka zajištění celodenní péče dítěte. U dětí mladších dvou let je zákonem stanovený limit doby pobytu v jeslích nebo obdobném zařízení na 46 hodin měsíčně.

Délka rodičovské dovolené

Rodičovskou dovolenou poskytuje zaměstnavatel ženě 3 roky. Pokud nastává situace, že je tato doba pro péči o dítě nedostačující a je nutno ji ještě o rok prodloužit, pak žena může požádat o neplacené volno. Tomuto požadavku však zaměstnavatel není povinen vyhovět, vše záleží na dohodě a vstřícnosti obou stran.

Napsat komentář