Mateřská 2016: kolik to dělá?

materska

Mateřská neboli peněžitý příspěvek v mateřství je dávkou nemocenského pojištění a je vyplácena v souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě. Délka mateřské dovolené je 28 týdnů, pokud se současně narodí dvě a více dětí, pak trvá 37 týdnů. Na mateřskou dovolenou nastupuje těhotná žena 6 – 8 týdnů před stanoveným termínem porodu, který určuje gynekologický lékař. Jestliže žena porodí předčasně, potom jí náleží mateřská ode dne nástupu na mateřskou do uplynutí 28 týdnů. Peněžitou pomoc v mateřství vyplácí Správa sociálního zabezpečení. Nárok na ni má každá žena, která v den nástupu na mateřskou dovolenou byla nemocensky pojištěna, to znamená, že je zaměstnána a nebo spadá do ochranné lhůty v době trvání 180 dní. Zároveň musí být nemocenské pojištění hrazeno alespoň 270 dnů v uplynulých dvou letech před nástupem na mateřskou. V případě, že žena nepracuje a je v evidenci úřadu práce nebo studuje, pak ji mateřská nenáleží, ovšem ode dne porodu je ji vyplácen rodičovský příspěvek. Ten je samozřejmě nižší než peněžitá pomoc v mateřství. Pokud žena pracuje jak
o OSVČ
, dostane mateřský příspěvek pouze v případě, že si platí dobrovolné nemocenské pojištění po dobu 180 dní v období jednoho roku před nástupem na mateřskou.

Výše mateřské v roce 2016

Samozřejmě platí obecné pravidlo, že čím více peněz si žena vydělá před nástupem na mateřskou dovolenou, tím větší bude její výše. Mateřská dosahuje 70 % z denního vyměřovacího základu, což je příjem za uplynulých 12 měsíců vydělený počtem kalendářních dnů v tomto období. V pobírání peněžité pomoci v mateřství se k 1. lednu 2016 neplánují žádné změny, pouze se změní, jako každý rok, redukční hranice pro výpočet denního vyměřovacího základu.

Na mateřskou dovolenou může nastoupit i otec dítěte

Na základě písemné dohody s matkou, může i otec čerpat mateřskou dovolenou, nejdříve však 7 týdnů po porodu dítěte.

Přivýdělek na mateřské

Na mateřské dovolené nesmíte pro svého zaměstnavatele, kde čerpáte mateřskou, pracovat na stejné pracovní pozici, můžete však pro něj vykonávat jinou činnost a nebo pracovat pro zcela jiného zaměstnavatele. Pokud čerpá mateřskou váš manžel či partner, pak pro něj platí stejná podmínka, může však normálně vydělávat, zatímco žena doma pečuje o dítě.

Jak podat žádost o mateřskou

Potřebné tiskopisy si můžete vyzvednout na příslušné OSSZ v místě trvalého bydliště nebo jsou k dispozici na internetových stránkách ČSSZ. Žádost o mateřskou vám vyplní gynekolog, a poté ji předáte svému zaměstnavateli. Jestliže podnikáte, pak ji předáte přímo na OSSZ.

6 komentářů k “Mateřská 2016: kolik to dělá?

Napsat komentář