V dnešní nelehké době můžete přijít o práci doslova ze dne na den a stejně rychle můžete získat novou. Avšak ne každému se vždy zadaří. Někdo je bez práce měsíce, roky, neustále hledá, osloví stovky zaměstnavatelů a výsledek nikde. Zamítavé odpovědi dokážou pěkně nahlodat sebevědomí nejednoho člověka. A přitom je úplně jedno, o jakou pozici se ucházíte. Na které straně je tedy chyba? Všude okolo vidíte spoustu inzerátů a reklamních sloganů na nejrůznější nabídky práce, a přesto tolik lidí zůstává v evidenci úřadu práce. Je také pravda, že ne všichni uchazeči o práci, kteří jsou vedeni na pracáku, hned o novou práci stojí. Finance mají v době nezaměstnanosti rozhodně prioritu, a tak se někomu spíš vyplatí pobírat podporu v nezaměstnanosti, než nastoupit na mizerně placenou brigádu. Pokud chcete ale opět důstojně uspět na pracovním trhu, nespoléhejte se jen na úřady. Opravdu kvalitní práci si vždy najdete jen z vlastní iniciativy. Abyste skutečně uspěli, je dobré vědět, jak efektivně novou práci hledat a vyvarovat se zbytečných chyb.
Hledání práce je také práce
Pokud přijdete o práci a vyřídíte si nezbytné administrativní záležitosti, najednou zjistíte, že nic nemusíte. Není nutné ráno vstávat na budík, v podstatě nemáte žádné povinnosti a celý den si můžete dělat to, co sami chcete. Pokud zavedete tento režim, věřte, že si žádnou práci nenajdete. Musíte se vzchopit a jasně stanovit, že vaší novou pracovní náplní bude hledání nové práce. A to každý pracovní den po dobu osmi hodin. Budete-li na sebe přísní, brzy začnou prosvítat první jiskřičky naděje. Když se k tomu přidá ještě možnost dočasné krátkodobé brigády alespoň na pár hodin denně, nikdy ji neodmítejte. Budete blíže pracovnímu prostředí a nikdy nevíte, kdy a kde se na vás štěstí uspěje.
Kde najít práci?
V prvé řadě záleží na tom, jakou práci vlastně hledáte a v jakém oboru máte kvalifikaci. Práce se dá najít přímo na webových stránkách konkrétní firmy, ale samozřejmě také na různých inzertních portálech, v tisku, prostřednictvím pracovní agentury, můžete se poptat známých a nebo případně narazíte na vylepený inzerát volného pracovního místa. Ovšem nejvhodnější je odpovídat na pracovní nabídky na internetu. Rychlá reakce na inzerát může být někdy hodně přínosná a také je třeba vzít v potaz, že denně probíhá aktualizace dat. Ke komunikaci můžete využít emailovou adresu, případně lze firmu oslovit telefonicky.
Inzeráty na internetu
Solidní inzertní servery nabízí možnost zasílání nových nabídek práce na váš email a ani není nutné se kvůli tomu registrovat. Tím si tak trochu usnadníte práci, neboť máte neustálý přehled a můžete okamžitě reagovat. Některé inzeráty hledají ale doslova dokonalé roboty a jejich vypsané nároky naplní opravdu jen málokdo. Nenechte se tím odradit! Pokud splňujete alespoň 80 % jejich požadavků, na inzerát s klidem odpovězte. Podívejte se, na jaké znalosti a dovednosti klade firma největší důraz a podle toho upravte životopis.
Čekáte marně na odpověď?
Buďte připraveni předem a počítejte s tím, že jen málokterá firma vám odpoví. Neberte si to nijak osobně, je to prostě nešvar personalistů zdejších firem. Pokud o práci skutečně stojíte, připomeňte se telefonicky nebo dopisem, poptejte se, zda nepotřebují něco doplnit a jestli s vámi počítají. Jinak firmám běžně trvá dva až tři týdny než se ozvou s pozvánkou na pracovní pohovor.
Nereagujte bezhlavě na všechny inzeráty
V inzerátech nelze přehlédnout, že jedna firma hledá zaměstnance na více pracovních pozic. Proto odpovídejte pouze na inzerát, pro který splňujete vypsané požadavky (vzdělání, délka praxe, osobnostní charakteristiky). Když reagujete bez rozmyslu na vše, personalista dané firmy nabude dojmu, že vlastně nevíte, co chcete a vašeho životopisu si ani nevšimne. Samozřejmě, že se může stát, že máte předpoklady na více pracovních pozic, ale tento fakt je potřeba zdůvodnit v motivačním dopise a objasnit, proč se hodíte na tu práci i na tu.
Dejte pozor na falešné nabídky
Občas se v inzerátech objevují případy, kdy náplň práce neodpovídá skutečnosti nebo různí neseriózní poskytovatelé vyžadují různé poplatky. V takovém případě zbystřete pozornost a na inzerát ani neodpovídejte, jen byste marnili čas.
Jak poznat podvodnou nabídku práce?
- není vám úplně jasná náplň práce
- máte zaplatit poplatek za zprostředkování práce nebo koupit zboží
- není zřejmý způsob odměňování za práci
- chtějí po vás více informací než je uvedeno v pracovní smlouvě
- máte se dostavit k pohovoru do kavárny nebo restaurace (firma tedy nemá kancelář)
- požadují podpis smlouvy hned na první schůzce
Velmi často se nesolidní nabídky týkají tzv. domácí práce, kdy je vám nabízena různá rukodělná činnost, kompletace výrobků, administrativní práce nebo prodej zboží.
Napište správný životopis
Vzory pro napsání životopisu najdete na internetu a není problém je vyplnit. Avšak napsat správný životopis, to je první předpoklad úspěchu. Určitě nepoužívejte jeden životopis automaticky pro všechny zaměstnavatele, ale podle požadavků konkrétní firmy vypíchněte právě ty přednosti, které jsou pro ně důležité. Podle personalistů pro napsání správného životopisu platí jedno pravidlo: pokud si ho přečte někdo, kdo vás nezná, měl by z něj poznat, co umíte. Proto si na něm dejte záležet. Buďte struční a názorní, na první pohled musí být patrné, jaké znalosti máte a čím můžete být firmě prospěšní. Nic neříkajícím frázím se raději vyhněte. Fotografii k životopisu přiložte jen v případě, že si ji firma výslovně žádá. Měla by být stejná jako na občanku, řidičák nebo průkazku. A ještě jedna dobrá rada: v životopise uvádějte vždy pravdu, výběrové řízení stejně odhalí, že jste si něco přibarvili.
Nepodceňujte motivační dopis
Motivační dopis je stejně důležitý jako životopis a opět nepoužívejte jednu napsanou verzi pro všechny zaměstnavatele. Vždy ho upravte podle toho, o jakou práci žádáte. Musí působit přesvědčivě, tudíž je nutné zdůraznit, že máte o nabízenou pozici skutečný zájem. Uveďte, čím můžete být firmě prospěšní, co umíte a proč si mají vybrat právě vás a ne někoho jiného. Obecné všeobecné fráze nikoho nenadchnou, je dobré se něčím odlišit od ostatních, zaujmout a padnout personalistovi do oka.
Změňte profesi
Pokud se vám nedaří delší dobu nalézt práci v oboru, přestože pro ni máte veškeré předpoklady, zkuste změnit profesi pomocí rekvalifikace. Než neustále čekat na příležitost, je daleko lepší si udržet životní tempo. Přirozený koloběh trhu práce přináší neustálé změny, a tak různé profese vznikají a zanikají. Berte to jako výzvu naučit se něco nového v čem můžete být naprosto dokonalí. Rekvalifikační kurz si můžete na příslušném webovém portále najít sami. Zadáte kraj, kde žijete, a hned se před vámi zobrazí přehledná nabídka. Navíc, jste-li v evidenci úřadu práce, rekvalifikaci vám proplatí.
Při hledání práce je nutné zvolit také správný systém a strategii. Vždy si označte inzerát, na který jste reagovali a pamatujte si firmy, které jste oslovili. Nikdy neposílejte jen tak životopisy na všechny strany. Opravdu neuděláte dobrý dojem, když někomu pošlete životopis dvakrát nebo třikrát. Než se vydáte na pohovor, zjistěte si o firmě co nejvíce informací, určitě se vám to vyplatí.