Účty za dodávku elektrické energie jsou nemalou položkou rozpočtu každé běžné domácnosti, a proto je určitě dobré si je neustále hlídat. Většina odběratelů volí dodavatele elektřiny podle jejich aktuálních cen a výhodnosti smluvních podmínek. Víte ale, jak to s cenou elektřiny vypadá pro letošní rok 2018? Poroste nahoru a nebo naopak pár korun ušetříte? Těžko říct… Na přelomu loňského a letošního roku ceny za elektřinu nijak závratně nestouply, a to i přesto, že energetické burzy zaznamenaly vytrvalý růst cen, které se téměř zdvojnásobily. Taková situace samozřejmě vyvolává zpětnou odezvu u obchodníků s elektřinou a dodavatelé začínají postupně zdražovat. Některé menší firmy již cenu navýšily, i když v celkovém srovnání všech konkurenčních nabídek si ji dokázaly uchovat na stále nízké úrovni. Lidé byli zvyklí z předchozích let, že cena elektřiny zůstávala delší dobu stejná nebo spíš naopak klesala. Zásadní obrat v jejím vývoji však nastolil rok 2016 a loňský rok jedině potvrdil, že celkový nárůst cen bude mít dlouhodobý trend. Proto také v roce 2018 došlo k mírnému vzrůstu regulované části cen a zvýšená platba za elektřinu se tak promítne u všech dodavatelů bez rozdílu. Například ČEZ oznámil, že od června zdraží elektřinu průměrně o čtyři procenta. Určitou šanci na úsporu nabízí ještě fixace. Vyplatí se nebo ne?
Pomůže fixace ceny?
Vzhledem k tomu, že elektřina zdražuje, možnost fixace ceny se tak může zdát jako celkem výhodné řešení. Změnit dodavatele můžete prakticky kdykoli, ale myslete na to, že fixace neznamená jen úsporu za energie. V drtivé většině případů budete muset podepsat smlouvu na dobu určitou, ze které není lehké se jen tak vyvázat. Dodavateli energií se upíšete na rok, dva nebo i déle a je otázka, zda jako odběratel nakonec vyděláte či proděláte, protože se zafixovanou cenou prostě nehnete. Důležité také je, pohlídat si omezený časový úsek na konci fixačního období, kdy můžete bez sankce od takové smlouvy odstoupit. Jinak se smlouva automaticky prodlužuje nejčastěji opět na dobu určitou. Pokud si nepohlídáte cenu, nemusí to být už tentokrát výhodné.
Fixovaná smlouva vyžaduje opatrnost
Odborníci předpokládají, že růst ceny elektřiny bude probíhat i nadále, a tak se dodavatelé energií snaží zákazníky přilákat sjednáním fixační ceny. Ta se právě pro rok 2018 jeví jako celkem výhodná, ale je třeba dát pozor také na určitá rizika. Všeobecně se doporučuje s dodavatelem podepsat smlouvu na dobu neurčitou, která jednak eliminuje hrozbu sankce za předčasné ukončení smlouvy a jednak umožňuje svobodnou možnost volby. Kdykoli můžete bez problému využít lepší nabídku. Zato u fixované smlouvy si musíte hlídat datum ukončení, jinak se sankčním poplatkům nevyhnete. V lepším případě je za vás může zaplatit nová společnost, ale to záleží na vzájemné dohodě. Nejvýhodnější produkty na trhu jsou však většinou nabízeny právě formou fixace.
Pokud tedy uvažujete o smlouvě na dobu určitou s lepší a výhodnější cenou, pak podepište jen takovou smlouvu, ze které bude srozumitelně vyplývat, kdy se můžete ze smlouvy vyvázat bez zaplacení pokuty. A tuto dobu si pečlivě pohlídejte, abyste předešli automatickému prodloužení smlouvy. Nezapomeňte, že ceny na trhu se neustále mění a jen stěží dokážete odhadnout jejich vývoj v horizontu třeba následujících pěti let. Podmínky, kdy je možné si říci o další neprodloužení smlouvy, si určují obchodníci sami. Například u Innogy jim musíte dát vědět 20 nebo 40 dnů před koncem fixačního období, vždy podle produktu, který u nich odebíráte.
Předčasné ukončení smlouvy
Když chcete smlouvu garantující po určitou dobu fixní cenu předčasně ukončit a tím pádem nedodržíte její podmínky, obchodníci si účtují pokutu, kterou jen obecně reguluje občanský zákoník. Ten pouze stanoví, že vždy musí být přiměřená. Určení její výše je výhradně na konkrétním dodavateli a je zcela běžné, že někteří z nich vybírají pokuty v řádu až několika tisíc korun. Například u Bohemia Energy po vás budou chtít 6050 Kč, u ČEZu při předčasném ukončení smlouvy zaplatíte u hlavních produktů mezi 70 – 150 Kč za každý měsíc, kdy smlouvu nedodržíte. Je tedy na zvážení, jestli se vám odstoupení od smlouvy vyplatí či nikoli. Zaplacením pokuty se ale ze smlouvy okamžitě vyvážete a můžete využít jinou nabídku.
Zprostředkovatelské smlouvy
Dříve než se rozhodnete ke změně dodavatele elektřiny, pečlivě zvažte okolnosti, za kterých se chystáte novou smlouvu podepsat. Dejte pozor na různé zprostředkovatele, kteří se vám snaží novou lepší nabídku prezentovat formou podomního nebo telefonického prodeje. Tito prodejci vám velmi často vedle samotné smlouvy o dodávce energií nechají podepsat i zprostředkovatelskou smlouvu. Ta může obsahovat další sankce a poplatky, které ve smlouvě za dodávku elektřiny zahrnuty nejsou. Tyto doprovodné smlouvy se snaží nového zákazníka zavázat i zdánlivě výhodnou nabídkou dárku zdarma například v podobě LED žárovek nebo bezplatným energetickým poradenstvím. Proto každé smlouvě věnujte maximální pozornost a před podpisem se pečlivě seznamte s jejím obsahem. Dárky zdarma by rozhodně neměly být jediným důvodem ke změně dodavatele.
Současný vývoj ceny elektřiny na trhu se v roce 2018 přiklání k její fixaci. Přesto ale odborníci nedoporučují uzavírat smlouvy s fixací na déle než dva roky. Určitě se snažte vyvarovat závazkům na pět a více let, jelikož na aktuální ceně elektřiny se vždy podílí řada faktorů.