Každý měsíc platíte účty za elektřinu a plyn. To jsou zcela běžné položky rodinného rozpočtu. Konkrétní cenu za energie jistě znáte a určitě si její výši hlídáte. Seznámili jste se ale někdy také s ceníkem doplňkových služeb, různých administrativních poplatků a sankcí u svého dodavatele energií? V takových případech může totiž faktura za energie náhle vyskočit o stovky nebo až tisíce korun. Sankce a úroky z prodlení za nezaplacenou měsíční zálohu vás asi nepřekvapí a většinou se s nimi počítá. Ale třeba když například potřebujete opis smlouvy nebo faktury, často vám naúčtují poplatky tak vysoké, že nad tím zůstává rozum stát. To se týká zejména menších dodavatelů, kteří jako důvod uvádějí rostoucí administrativní zátěž. Dokonce po vás budou chtít tisíce korun za to, že v době účinnosti jejich smlouvy jste uzavřeli smlouvu s jiným dodavatelem. A pak vám jako spotřebiteli nezbývá nic jiného, než platit. A nebo si dát pozor, předem se s absurdními poplatky seznámit a snažit se jim vyhnout. Jenomže, ne vždy se to podaří.
Férové poplatky
Rozsah administrativních a sankčních poplatků je na trhu dodavatelů energií velmi pestrý. Pokuta za nezaplacenou zálohu patří zpravidla k těm nejčastějším a dá se celkem pochopit. Tady se ceny pohybují v řádech stokorun, což lze považovat za adekvátní řešení. Povinnosti vyplývající ze smlouvy se zkrátka plnit musí. Někteří dodavatelé vám poplatky naúčtují hned s první upomínkou, jinde jsou shovívavější a připlatíte si až za druhou či třetí. Značné rozdíly je možné ale zaznamenat v tom, zda vám ji pošlou SMSkou nebo písemně. Písemná forma bývá totiž dražší a dlužníky může třetí upomínka stát až pětistovku navíc.
Lidé nejsou stroje a občas se může stát, že někam založíte smlouvu nebo fakturu a pak ji nemůžete najít. Když potom požadujete vystavení opisu, měl by vám dodavatel bez problému vyhovět. Ale za administrativní úkon si opět naúčtuje poplatek. Pracovník společnosti musí požadovaný dokument vyhledat a poslat vám jej elektroniky nebo písemně. Několik desítek korun nebo stokoruna je ještě v normě, ale existují společnosti, kde požadují za takovou práci navíc i tisícovku. A to už je tedy pěkně přemrštěná suma.
Raději online než osobně
Většina velkých energetických společností má k dispozici svůj internetový portál, kde si můžete své požadavky v pohodě doma vyřídit, a navíc zdarma. Možná vám to bude připadat absurdní, ale když zavoláte na zákaznickou linku nebo zajdete přímo na pobočku, už platíte. Máte-li dotazy týkající se smluvního vztahu, případně pohledávky, problémy s fakturací či jinak potřebujete poradit, zaplatíte desítky korun nejen v zákaznickém centru, ale i po telefonu. Někteří dodavatelé chtějí komunikovat jen elektronicky a za tyto služby žádné poplatky neplatíte. Jakmile však chcete posílat jednotlivé faktury v písemné podobě poštou nebo zaslat roční vyúčtování, opět počítejte s dalšími stokorunami. Někde jsou levnější a požadují jen třicet korun za papírovou fakturu.
Pozor na změnu dodavatele
Konkurence mezi dodavateli je velmi vysoká, a proto se každá společnost snaží zaujmout zákazníky aktuální cenou dodávek energií. Ta je pak častým důvodem k tomu, proč spotřebitel přejde k jinému dodavateli, který mu nabídne levnější služby. Taková změna je také spojena s ukončením smlouvy u stávajícího dodavatele a navázáním nového smluvního vztahu. Pokud se ale obě smlouvy časově překrývají, může nastat menší problém. V některých případech bude totiž stávající dodavatel energií požadovat tisíce korun za to, že jste podepsali novou smlouvu v době platnosti původního smluvního vztahu. Větší komplikace nastává, pokud podepíšete smlouvu hned s několika dodavateli a nastává konkurenční boj o odběrné místo.
Smlouva na dobu určitou
Smlouvy uzavřené na dobu určitou, třeba na dva roky, bývají nejvíce komplikované. Za předčasné ukončení smlouvy samozřejmě zaplatíte další poplatky. Dodavatelé totiž většinou požadují, abyste smlouvu vypověděli ještě před jejím opětovným prodloužením, a to vždy ke konkrétnímu datu. Jakmile se opozdíte třeba jen o den, hned na vás bude v poštovní schránce čekat složenka s pokutou. Ani v tomto případě nejsou poplatky jedny z nejlevnějších a pohybují se v řádech tisíců korun. Přitom sankce za předčasné ukončení smlouvy patří k nejvyšším poplatkům vůbec. Proto jsou také smlouvy na dobu určitou nejméně výhodné a je lépe se jim vyvarovat.
S absurdními poplatky se setkáte téměř u každého dodavatele energií. Ceník různých doplňkových služeb bývá součástí běžného ceníku za energie a rozhodně stojí za to se s ním alespoň seznámit. Pokud společnost komunikuje online, snažte se své záležitosti vyřídit z domova bez jakéhokoli poplatku navíc.