Blíží se topná sezóna: Neplatíte za plyn zbytečně mnoho?

 

Nakolik bude tuhá letošní zima nikdo neví, ale tak jako tak je topná sezóna za dveřmi a ceny zemního plynu se stávají aktuálním tématem. Zejména pak v domácnostech, kde lidé plynem topí. Pohled na krásně zasněženou krajinu sice potěší naše oko, ovšem kdejaká peněženka zapláče, a tak menší útrata za teplo rozhodně přijde vhod. Nechcete se zamyslet nad tím, za kolik peněz se v nastávající zimě ohřejete? Konkurence na trhu je poměrně silná, ceny energií klesají, což dodavatelé s radostí sdělují svým zákazníkům. Jenomže, nezlevňuje se všude a všem, ceny obchodníků se značně liší a někteří lidé platí víc, než by museli. Kdo nenechává všechno náhodě, vyhraje a ušetří. Podzim je určitě ta správná doba na to, abyste si udělali čas a seznámili se s nabídkou jednotlivých společností. Stačí mít v ruce kalkulačku a propočítat si kolik skutečně platíte u současného dodavatele a jak výhodná je pro vás stávající smlouva. Nebojte se vyjednávat, smlouvejte o ceně a pokud neuspějete, nerozpakujte se ani minutu a přejděte prostě jinam. Kdo podepíše nešikovnou smlouvu na dobu určitou, ten se jistě nedoplatí.

Jaká cena je optimální?

Mezi lidmi jsou odběratelé, kteří se o cenu plynu příliš nezajímají, neboť ji nedokážou ovlivnit a prodírat se různými nabídkami jim připadá složité. Takoví zákazníci plynárenských společností používají plyn jen k vaření nebo ohřevu vody a jednoduše zaplatí každou faktury, která je jim doručena. Pokud však plynem vytápíte celou domácnost, pak je pro vás cena od konkrétního dodavatele dost podstatná. Cena plynu je obdobně jako cena elektřiny složena z několika částí. Regulovanou složku určuje Energetický regulační úřad a je stejná pro všechny obchodníky na jednom distribučním území. Další složkou ceny jsou daně a nakonec neregulovaná část ceny, kterou můžete sami ovlivnit výběrem dodavatele a vyjednáváním s ním. A tak cena zemního plynu někde klesne o šest procent, jinde až o jedenáct a přitom se plynárenské společnosti snaží zaujmout nejen nové zákazníky okamžitou slevou, ale udržet si i ty stávající.

Zaskočil vás nedoplatek?

Jestliže máte jen přibližnou představu o cenách energií a příliš vás netrápí jak doma topíte, na čem vaříte a jak si ohříváte vodu, pak se může lehce stát, že se po tuhé zimě nebudete stačit divit. Až budete držet v ruce fakturu s nedoplatkem, bude na změnu dodavatele plynu trochu pozdě.A věřte, že v případě topení to není částka zrovna malá! Zaplatit ji musíte a možná, že vás i tato nepříjemnost donutí seznámit se s nabídkou trhu, oprášit staré smlouvy, začít vyjednávat a šetřit. Máte-li doma finanční rezervu, nedoplatek uhradíte a do budoucna si sjednáte výhodnějšího dodavatele, je vyhráno. Pokud vás ovšem výše faktury zaskočila natolik, že ji nemáte z čeho zaplatit, bude určitě rozumnější vypomoci si půjčkou, než se nechat odpojit od distribuční sítě.

Chci požádat o půjčku »

Nedoplatky uhraďte v termínu!

Dostat se do finančních problémů s plynárenskou společností opravdu není jen tak. Každý nedoplatek řešte včas, zkuste se dohodnout na splátkovém kalendáři a nebo celý dluh zaplaťte jednorázově prostřednictvím půjčky. Požádat o rychlou nebankovní výpomoc je určitě na místě. Pomoci dokáže například půjčka CreditPortal, která vám půjčí bez papírování a nutnosti osobních schůzek. Úvěr si můžete sjednat jen na internetu a po podpisu smlouvy vám budou peníze ihned převedeny na váš bankovní účet. Nedoplatek uhradíte v termínu a máte po problému.

Sjednat půjčku

 

Před dluhy se nikam neschováte a hrát mrtvého brouka se skutečně nevyplácí. Proto si zbytečně nekomplikujte život, vždy je jen otázka času, kdy vám bude exekutor zvonit u dveří. Nezapomínejte rovněž na fakt, že jakékoli dluhy po splatnosti vůči distributorům plynu vám zajistí evidenci v centrálním registru dlužníků, což vám znemožní další cestu k půjčkám a úvěrům.

Napsat komentář