Každá mladá rodina nikdy nemá peněz nazbyt, a proto jakákoli koruna navíc se vždycky hodí. Náklady na dítě postupně rostou s věkem, což se samozřejmě odráží v běžném rozpočtu domácnosti. Pokud může maminka brzy po mateřské opět nastoupit do zaměstnání, je její výplata zcela jistě v rodině vítána, jelikož bude daleko vyšší než dávky od státu. Jenomže samotný nástup do zaměstnání je také vázán na zajištění péče o malé dítě po dobu, kdy bude maminka pracovat. V tom případě je určitě výhodné umístit dítě v předškolním zařízení, které se liší nejen řadou nabízených služeb, ale i cenou. Věnovat výběru správné školky dostatečnou pozornost se do budoucna rozhodně vyplatí, vždyť nejde jen o peníze, ale také o to, aby se tam dítěti líbilo, bylo spokojené a rozvíjelo je po všech stránkách. Od roku 2014 je rodinám za umístění dítěte do školky poskytována sleva na dani, která se rovná měsíční výši minimální mzdy. Tuto slevu, neboli školkovné lze uplatnit pouze jednou za celý kalendářní rok. Školkovné může uplatnit vždy jen jeden z rodičů, přičemž dítě musí žít s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti.
O kolik si rodiny polepší?
Maximální výše školkovného se odvíjí od měsíční výše minimální mzdy a právě ta, se ze současných 9 900 Kč zvyšuje od ledna 2017 na 11 000 Kč, to znamená, že rodiče budou moci uplatnit na každé dítě umístěné v předškolním zařízení částku 11 000 Kč ročně. Tato částka se násobí počtem dětí v rodině, jež navštěvují školku, tedy na dvě děti dostanete 22 000 Kč a na tři děti umístěné ve školce až 33 000 Kč. Ovšem maximální hranice školkovného je pevně stanovena a nemá nic společného se skutečnou výší vašich nákladů na školku. I když zvolíte dítěti dražší školku, nebude vám poskytnuta větší sleva než 11 000 Kč. Roční částka školkovného totiž odpovídá prokazatelně vynaloženým výdajům za umístění dítěte daňového poplatníka v daném roce v předškolním zařízení, avšak maximálně ve výši měsíční minimální mzdy.
Školkovné není nijak omezeno
Zatímco na některé sociální dávky jako jsou například přídavky na děti mají nárok pouze rodiny s nedostačujícími příjmy, pro výplatu školkovného není finanční ani majetková situace rodiny nijak rozhodující. Školkovné se proto vyplácí i rodinám, kde pracují oba rodiče za průměrnou či vyšší mzdu, a tudíž nesplňují podmínky pro přiznání přídavků na děti. Částka se vyplácí za celý kalendářní rok, přitom se nerozlišuje, zda dítě chodilo do školky po celý rok a nebo jen část.
Čekáte na peníze?
Bez dokonalého přehledu o financích nemůže dnes fungovat žádná prosperující firma, natož dobře hospodařící domácnost. A tak se vám lehce může stát, že s penězi prostě nevyjdete, stačí, aby se jen zaměstnavatel opozdil s výplatou a nebo se objevil nějaký nenadálý výdaj a problém je na světě. Mít v zásobě nějakou korunu navíc je jistě výhra, ale co když jsou i úspory vyčerpány? Co pak? V takovém případě přichází na řadu půjčka, která je po všech stránkách skutečně efektivním řešením. Třeba taková rychlá online půjčka Creditportal může pomoci ve svízelné situaci. Celou půjčku si dokážete sjednat jen doma na internetu, nemusíte nikde nic složitě vyřizovat na kamenné pobočce společnosti. Jestliže preferujete hotovost, můžete si sami zvolit tento způsob vyplacení peněz.
Jak rodiče slevu na dani uplatní?
Zaměstnanci uplatňují školkovné v ročním zúčtování daně, které za ně zpracovává zaměstnavatel, proto musí do 15. února doručit své mzdové účetní potvrzení od příslušné mateřské školky. Osoby samostatně výdělečně činné a zaměstnanci mající povinnost podat daňové přiznání, uplatňují školkovné v daňovém přiznání, jehož je potvrzení povinnou přílohou. Školkovné může uplatnit i drobný živnostník uplatňující výdajový paušál. Částku školkovného na jedno dítě nelze ovšem dělit mezi rodiče, uplatnit jej v plné výši může vždy jen jeden z rodičů. V případě, že jsou v rodině dvě děti, lze to provést i tak, že jeden rodič uplatní slevu na jedno dítě a druhý rodič na druhé dítě.