Invalidní důchod: Kvůli zdraví nemůžete plně pracovat?

 

Moderní doba vyžaduje dokonalost, stoprocentní pracovní nasazení na plný výkon. To je přání mnoha zaměstnavatelů, ovšem lidé nejsou stroje, a tak se někomu může lehce stát, že se maximální pracovní výkon časem projeví na zdraví. A nebo se k vám osud obrátí zády, přijde úraz a dál si už nebude moct sami vydělávat. Co pak? Víte, jak se v takovém případě zabezpečit? Od státu můžete požadovat invalidní důchod, ale ne každý, kdo je nemocný, jej automaticky dostane. O přiznání invalidity a o jeho stupni rozhodují posudkoví lékaři. To však samo o sobě nestačí. Abyste měli skutečně nárok na výplatu invalidního důchodu, musíte také splňovat podmínku dostatečné doby důchodového pojištění a zde může právě nezaměstnanost způsobit problém. Výše plného invalidního důchodu se skládá ze základní výměry a částky závislé na délce pojištění a výši dosahovaného příjmu. Invalidní důchod je rozdělen na tři stupně, a to podle poklesu pracovní schopnosti. Lidé s přiznaným invalidním důchodem si mohou dle svých možností přivydělávat a pracovat. Předpisy o důchodovém pojištění neobsahují žádné ustanovení, které by je ve výdělečné činnosti nějak omezovalo.

Nárok na invalidní důchod

Nárok na invalidní důchod máte tehdy, jestliže vás posudkový lékař uzná invalidním, to znamená, že vaše schopnost soustavné výdělečné činnosti poklesla vzhledem k dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu minimálně o 35 %. Jako invalidní osoba musíte splňovat potřebnou délku pojištění a nebo se stát invalidním následkem pracovního úrazu či nemoci z povolání. Podmínka doby pojištění pro přiznání invalidního důchodu se rozlišuje podle věku.

Existují tři stupně invalidity

Od 1. ledna 2010 se invalidní důchod člení podle poklesu pracovní schopnosti:

  • invalidita 1. stupně – nejméně o 35 %, nejvíce však o 49 %
  • invalidita 2. stupně – nejméně o 50 %, nejvíce však o 69 %
  • invalidita 3. stupně – nejméně o 70 %

Ze stanoveného stupně invalidity pak vychází samotná výše důchodu. O kolik procent snižuje konkrétní onemocnění či postižení pracovní schopnost, určuje lékař za pomoci objemné tabulky, která je součástí příslušné vyhlášky.

Jaká je výše invalidního důchodu

Invalidní důchod se skládá ze dvou složek – základní výměry a procentní výměry. Základní výměra je stejná pro starobní i invalidní důchodce a k této částce se přičte procentní výměra, která se počítá podle získané doby pojištění. Ta je vyjmenována v zákoně o důchodovém pojištění a započítává se rovněž tzv. dopočtená doba (doba od vzniku nároku na invalidní důchod do dosažení důchodového věku) a tzv. náhradní doba pojištění. Dlouhodobá evidence na Úřadu práce však může způsobit, že na potřebnou dobu pojištění nedosáhnete. V případě nezaměstnanosti se pro účely důchodového pojištění započítává jen doba, kdy pobíráte podporu, případně při rekvalifikaci. Pokud je někdo evidován v seznamu uchazečů o práci delší dobu, započítá se mu jen jeden rok, u osob starších 55 let jen tři roky.

Za každý rok doby pojištění se k základní výměře připočte:

  • 0,5 % výpočtového základu u invalidity 1. stupně
  • 0,75 % výpočtového základu u invalidity 2. stupně
  • 1,5 % výpočtového základu u invalidity 3. stupně

Jak požádat o invalidní důchod

Žádost o invalidní důchod podáte na Okresní správě sociálního zabezpečení podle místa vašeho trvalého bydliště. Při podání žádosti je třeba doložit nezbytné dokumenty (občanský průkaz, doklady o studiu, potvrzení od zaměstnavatele, evidenční list důchodového pojištění, atd.). Pokud chcete invalidní důchod vyplácet na bankovní účet, musíte přiložit vyplněný a bankou potvrzený příslušný tiskopis. Okresní správa sociálního zabezpečení poté postoupí podanou žádost České správě sociálního zabezpečení, která rozhodne, zda bude důchod přiznán, či nikoli.

Jste invalida a důchod vám nepřiznali?

Člověk, kterého posudkový lékař uznal invalidním, a přitom nemá nárok na výplatu důchodu, je ve velmi nemilé situaci. V prvé řadě by se měl obrátit na Okresní správu sociálního zabezpečení a poradit se, jak vzniklou situaci řešit. Pokud je invalida zcela bez prostředků, může se obrátit na sociální odbor místně příslušného městského úřadu a požádat o sociální dávky. Zároveň je třeba vzít na vědomí, že u invalidity 1. a 2. stupně je nutné se současně zaevidovat na Úřadu práce a hledat nějaké vhodné zaměstnání. U invalidity 3. stupně se evidence na Úřadu práce nevyžaduje. Po dosažení věku 65 let se invalidní důchod nepřiznává a stávajícím invalidním důchodcům se invalidní důchod mění na starobní.

Napsat komentář