Topná sezóna je v plném proudu, a proto je třeba průběžně kontrolovat stav kotlů a komínů. Podcenit údržbu se může také pěkně nevyplatit, nejenže riskujete vznik požáru s možnými tragickými důsledky, ale současně přicházíte o výplatu pojistky. Novela zákona o ochraně ovzduší stanovila povinnost revize kotle na pevná paliva do konce roku 2016, takže, pokud jste tak ještě neučinili, je nejvyšší čas. Revize se vztahuje na většinu kotlů na uhlí, dřevo či jiná pevná paliva v rodinných domech určených k trvalému bydlení či k rekreaci a platí i pro krbové vložky napojené na radiátory. U plynových kotlů se každoroční kontrola doporučuje, ale není předepsána zákonem. Jestliže do konce prosince neprojde vaše topné zařízení revizní kontrolou, hrozí vám pokuta až ve výši 20 000 Kč. Samotnou revizi smí provádět jen revizní technik s patřičným oprávněním k této činnosti. Ovšem kromě kotle je potřeba věnovat dostatečnou pozornost také údržbě komínu. Podle nové legislativy by měl být každý komín vyčištěn minimálně jednou do roka, ideálně před zahájením topné sezóny a nebo na jejím konci. V případě, že topíte pevnými palivy, pak i třikrát ročně. Zanedbání této povinnosti by vás mohlo stát až 10 000 Kč. Komín si však můžete vyčistit sami, kominík jen vše překontroluje a vydá zprávu.
Jak zajistit revizi kotle?
Ministerstvo životního prostředí chce zákonem stanovenou povinnou revizí docílit snížení množství vypouštěných škodlivých emisí a následně předejít dalším zdravotním rizikům. Revizní kontrolu kotle může provádět jen revizní technik evidovaný v seznamu revizorů, který lze nalézt na stránkách Asociace podniků topenářské techniky. Při kontrole technik zkoumá celý kotel, posoudí nejen jeho celistvost a těsnost, ale také to, co a jak se v kotli spaluje. Základní prohlídka trvá asi hodinu, je potřeba ověřit, zda-li správně funguje řídící jednotka, havarijní termostat a regulátor. Cena za revizi není nijak stanovena a pohybuje se v rozmezí 600 až 1 500 Kč. Po revizi vám revizní technik vystaví doklad, kterým se prokážete při případné výzvě z úřadu. Od Nového roku může od vás úřad města nebo obce aktuální revizní zprávu vyžadovat. Revizi kotle je nutné znovu pravidelně opakovat nejpozději po dvou letech.
Podcenit údržbu se rozhodně nevyplatí
Pravidelnou kontrolou topného zařízení chráníte především svůj majetek, zdraví a také život. Jednoduchým dodržováním stanovených pravidel se vyhnete mnoha problémům. Nehoda způsobená pochybením člověka má rovněž vliv na pojistné plnění. Při zanedbání povinné péče vám pojišťovna pojistnou událost nikdy nevyplatí v plné výši, a proto šetřit na revizích není rozhodně moudrým řešením. Vždyť škody na majetku mohou dosahovat statisícových či miliónových částek a mnohdy platíte za vzniklé škody také sousedům. Revize kotle a komínu je prostě povinnost, kterou si každý majitel obytného objektu musí splnit. Pravidelná údržba si samozřejmě žádá nezbytnou investici, máte-li vše v pořádku, zaplatíte jen poplatek za revizní zprávu. Jestliže si kotel nebo komín žádá opravu, pak záleží na rozsahu závady, jež se zohlední v ceně. Mít naspořeno na horší časy je jistě výhra na finančním poli, ale ne každému se vždy tak dobře daří, aby dokázal bez problému odkládat nějakou korunu bokem. Pokud máte tedy problém s financováním opravy nebo i s poplatkem za provedenou revizi, v každém případě je na místě půjčka. Je daleko snazší a jednodušší než případný postih ze strany úřadu za nedodržení zákonné povinnosti.
Na revizi kotle a komínu nikdy nešetřete
Vypomoci si občas půjčkou je v dnešní době už zcela běžná věc, zvláště v takových situacích jako je zajištění bezchybně fungující domácnosti. Splácet půjčku vás koneckonců vyjde tisíckrát levněji, než napravovat případné škody. S nedostatkem financí vám může pomoci nebankovní půjčka, kterou si lze vyřídit přímo na internetu v pohodlí svého domova. Jedním z mnoha online úvěrů je například půjčka CreditPortal, která dokáže vyřešit nejednu finanční nouzi. O půjčku požádáte přímo na webových stránkách poskytovatele a po jejím schválení jsou vám peníze vyplaceny. Pokud požadujete hotovost, nemusíte ani uvádět číslo bankovního spojení.
Každý rok pojišťovny zaznamenávají řadu pojistných událostí, jež přímo souvisí s požáry v domácnostech a obytných budovách. Přes 30 % případů je způsobeno závadou na topném systému. Pokud pojišťovna následným šetřením zjistí, že nebyla dodržena řádná údržba, pak zkrátí proplacení pojistné události a nebo ji úplně odmítne.