Netěší vás dosavadní pracovní pozice, neshodnete se s kolegy v práci a nadřízenými? Máte v hlavě svůj vlastní business plán, jen vám chybí dostatečné množství odvahy k jeho realizaci? Pak je právě ta správná doba chytnout se nové příležitosti a rovnou po hlavě skočit do podnikatelských vod a začít plavat. Podnikání není nic hrozivého, jen je nutné k němu přistupovat s jistou dávkou zodpovědnosti a uvědomit si, že podnikatel vždy rozhoduje sám za sebe a nikdo ho nebude vodit za ruku a říkat mu co má a nemá dělat. Možná to na první pohled vypadá, že podnikatel je v Česku doslova zahlcený administrativou a na vlastní práci ani nemá čas, ale není to tak úplně pravda. Vždy existuje způsob jak si podnikání zařídit relativně jednoduše. Chcete-li začít jako firma o jednom člověku, tedy OSVČ bez zaměstnanců, musíte mít především ujasněnou vlastní obchodní strategii. Pro OSVČ je poměrně klíčové, aby si dokázala efektivně rozložit čas mezi shánění a domlouvání zakázek, a jejich samotnou realizaci. Pro rozjezd podnikání je důležité si nejprve v praxi ověřit kolik zakázek a v jakém časovém horizontu jste schopni zvládnout, nastavit svoji cenu a vědět komu a za kolik své služby nebo zboží prodáte. Přitom musíte zmapovat konkurenční prostředí, v němž se chcete pohybovat. Bez správně nastavené obchodně-marketingové strategie se žádný živnostník neobejde a jedině tak si časem vybudujete stálou klientelu.
Kam vedou první kroky začínajícího podnikatele?
Podnikat může začít každá osoba starší 18-ti let, která je způsobilá k právním úkonům, žádná jiná obecná omezení nejsou. Nejjednodušší je vybrat si pro své podnikání některou z činností obsažených ve volné živnosti. Pro získání takového živnostenského oprávnění není nutno dokládat žádné vzdělání nebo praxi, zaplatíte za něj pouze poplatek 1 000 Kč. Veškerou administrativu vyřídíte na jednom místě, stačí navštívit nejbližší Živnostenský úřad ve vašem okolí. Zde vyplníte Jednotný registrační formulář, který vás zároveň zaregistruje pro finanční úřad, zdravotní pojišťovnu a Správu sociálního zabezpečení. To je vše, jako novopečený podnikatel můžete začít a směle se vrhnout do práce.
V bance si nastavte trvalé příkazy
Jakmile vás Živnostenský úřad zaregistruje jako OSVČ, neminou vás pravidelné měsíční platby za zdravotní a sociální pojištění. Proto si usnadněte práci a nastavte si u své banky trvalé příkazy s přesnými částkami. Pokud vaše podnikání představuje hlavní příjem, pak zálohy hradíte již první rok. Pokud se však jedná o vedlejší činnost, první rok žádné zálohy neplatíte, což je velkou výhodou. Zdravotní a sociální pojištění v tomto případě doplatíte až následující rok po podání Daňového přiznání. Ušetřené peníze tak můžete v prvních měsících investovat do začátku podnikání. Na výši záloh na pojištění má nemalý dopad výše minimální mzdy a ta se prakticky mění každý rok.
Daňové přiznání a přehledy jsou jen jednou za rok
Vždy za kalendářní rok musí OSVČ do konce března následujícího roku podat daňové přiznání a to pouze v případě, že roční příjem překročí 15 000 Kč. Do této částky se daňové přiznání podávat nemusí, ovšem v každém případě je nutno podat přehled na Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Velký kus práce si ušetříte, pokud budete vykazovat paušální výdaje, pak stačí jen během roku shromažďovat příjmové doklady a vydané faktury. Je to daleko jednodušší než vést podrobnou daňovou evidenci. Rozhodně se každému podnikateli vyplatí najmout si na zpracování daňového přiznání zkušenou účetní, která aktuálně sleduje všechny zákonné změny. Za její práci zaplatíte jen pár tisícovek, což se v ročních výdajích lehce ztratí a máte jistotu, že veškerou administrativu s úřady máte v pořádku. Po podání daňového přiznání a přehledu zaplatí živnostník finančnímu úřadu daň z příjmu a pojištění.
Podnikatel je osobnost
Nestačí jen něco umět, každý člověk podnikající jako OSVČ by si měl uvědomit, že nemalá část jeho úspěchu spočívá právě v tom, jaká je osobnost a jak jedná s lidmi. Jelikož je v osobním kontaktu se svými klienty a pracuje zcela samostaně, je důležité jak ho lidé vnímají a jak na ně působí. Odvést kvalitní práci, dodržet stanovené termíny, umět komunikovat se zákazníky a dodržovat společenské zásady, to je základ, který vám zajistí dostatečnou klientelu nezbytnou k udržitelné obživě. Úspěšné podnikání je všestrannou lidskou činností v mnoha oblastech.