Nadešel čas založit rodinu? Pak se vám do začátku bude jistě hodit každá koruna. Mnoho mladých lidí se však při vstupu do samostatného života potýká s nedostatkem financí. Není se čemu divit. Dlouhé roky studií stojí nemálo peněz a už i ty je někdy třeba pokrýt studentskou půjčkou. Její splácení se zpravidla odkládá na dobu po ukončení studia, to znamená, že už ze skromného absolventského platu se vám odečte první splátka. Když k tomu máte ještě řešit vlastní bydlení, najednou zjistíte, že i kdybyste šetřili několik desítek let, jen tak jednoduše se k vlastnímu bytu nedopracujete. Jenomže po celou tu dobu musíte někde bydlet a platit drahý pronájem asi to pravé nebude. Tudíž nezbývá nic jiného, než začít přemýšlet o půjčce na bydlení, která se pro většinu lidí stává jedinou možností, jak se co nejdříve dopracovat k vlastnímu bytu. Řada úvěrových společností nabízí klasické hypotéky, úvěry na bydlení nebo můžete využít rozsáhlé možnosti různých stavebních spořitelen. Samozřejmě, že každá úvěrová společnost nabízí půjčku za zcela odlišných podmínek, tudíž máte jedinečnou možnost výběru. V prvé řadě záleží především na vašich možnostech a situaci, v níž se právě nacházíte. Někdo třeba dlouho ještě po ukončení studií hledá vhodnou práci odpovídající jeho kvalifikaci a nebo jste již ve výtečné pracovní pozici, díky níž si můžete dovolit měsíční vyšší měsíční splátky. Také je třeba rozlišit, zda chcete půjčit na výstavbu nového domu či přemýšlíte o rekonstrukci starého rodinného domku. Jiný si zase vystačí jen s bytem v panelovém domě a nebo sní o půdní vestavbě. Podle toho, co tedy chcete financovat, musíte zvolit vhodnou půjčku. Když si dáte na výběru záležet, možná na půjčce i ušetříte.
Půjčka pro mladé
Klasické půjčky na bydlení v podobě hypotéky nabízí téměř každá banka. Využít její nabídky je zcela jistě na místě. Banky většinou nabízí hypoteční úvěry s dobrou úrokovou sazbou, optimální dobou splatnosti , která se zpravidla pohybuje kolem 25 let. Avšak schválení hypotéky vyžaduje složení jistiny, jejíž výše se pohybuje od celkové hodnoty nemovitosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o částku ve stovkách tisíc korun, není jen tak jednoduché na bankovní hypotéku dosáhnout. Pokud se vám to ale povede, můžete na druhou stranu počítat s určitou podporou od státu. V současné době nikdo sice typické novomanželské půjčky neposkytuje, ale stát mladým lidem určitou částkou na bydlení přispěje. S podporou od státu můžete počítat už při narození prvního dítěte, kdy se vám určitá suma odečte. Také můžete počítat s fixními úroky a dlouhodobou splatností. Avšak nezapomeňte, že i hypotéka je jednou z klasických bankovních půjček, a proto podléhá standardním podmínkám. Ty vyžadují negativní záznam v registru dlužníků a příjem ze stálého zaměstnaneckého poměru v optimální výši. Pokud nedokážete naplnit ani jednu z podmínek tradičních bankovních domů, můžete se rovnou obrátit na nebankovní sféru.
Nebankovní půjčka na bydlení
Nebankovní společnosti mají natolik rozsáhlou kategorii různých půjček, že v ní najdete i půjčku na bydlení. Ta přímo počítá s klienty, kteří z nějakého důvodu nemohou dosáhnout na klasickou bankovní hypotéku. To znamená, že nebankovní půjčka na bydlení nekontroluje registry dlužníků a nevyžaduje příjem ze zaměstnání. Půjčit si můžete kolik chcete a dle výše úvěru jsou pak stanoveny konkrétní podmínky splácení. Některé společnosti u úvěru v řádu milionu korun vyžadují ručení, které může být jak v podobě další osoby jako ručitele, tak i zástavy majetku. Přitom se nemusí jednat hned o majetek, který je ve vašem výlučném vlastnictví. Zastavit lze cokoli, kde budete mít písemný souhlas majitele, že daná nemovitost bude sloužit jako záruka za splacení půjčky. Velmi často se tak řeší finanční situace v rodině, kdy majitelem nemovitosti jsou třeba rodiče a mladí si tak jednoduše sjednají půjčku na bydlení. Kromě běžné půjčky na bydlení si u nebankovní společnosti můžete vzít jakoukoli neúčelovou půjčku a peněžní prostředky použít na financování vlastního bydlení. V tomto případě ale počítejte spíš s vyšší úrokovou sazbou a kratší dobou splatnosti. Mnoho mladých lidí si také velmi často bere nebankovní půjčku, kterou zaplatí jistinu u bankovní hypotéky, avšak zde je třeba podotknout, že ne každá banka musí tuto variantu akceptovat. Záleží tedy případ od případu. V každém případě však platí, že nebankovní půjčka je pro klienty snadněji dostupná a nemá tak striktní podmínky, takže získané peněžní prostředky lze využít na cokoli.
Dlouhodobá půjčka
Půjčky pro mladé ať už na financování vlastního bydlení nebo zařízení domácnosti jsou většinou dlouhodobé úvěry, jejichž splatnost je rozložena na několik let. U některých úvěrových společností se můžete nechat rovnou pojistit proti platební neschopnosti třeba pro případ, že dlouhodobě onemocníte nebo přijdete o práci. Vzhledem k tomu, že za dobu splácení půjčky může nastat řada okolností, která zásadně změní aktuální rodinný rozpočet, je možno si vždy v rámci refinancování nebo konsolidace půjček vyjednat podmínky, jaké aktuálně potřebujete. Třeba si snížíte na určitou dobu měsíční splátky nebo prodloužíte dobu splatnosti. Veškeré záležitosti kolem půjčky byste však vždy měli řešit včas, abyste se ve splácení nedostali do prodlení. Jednak by vám naskočili úplně zbytečně sankční poplatky a úroky z prodlení a řešení dluhů by již mělo zcela jinou podobu. Dluhy totiž nikdy nelze konsolidovat nebo refinancovat. Proto je nutné mít neustálý přehled o financích a v případě krize je nutné nalézt vhodné řešení.
Řada solidních úvěrových společností nabízí půjčky mladým lidem nejen na financování vlastního bydlení, ale třeba i na zařízení domácnosti. Jejich rozsáhlou nabídku naleznete nejlépe s pomocí online srovnávače půjček.