Byl to tvrdý boj, ale vyplatil se. Od ledna 2018 se minimální mzda opět navýší, tentokrát o rekordních 1200 Kč. Odbory požadovaly 1500 Kč, zaměstnavatelé 800 Kč, ale nakonec se dokázali dohodnout na kompromisu. Za několik posledních let, kdy se minimální mzda zvýšila již mnohokrát (naposledy v lednu 2017), dosáhne v příštím roce její výše 40 % průměrné mzdy. Tím současná vláda splní slib, který dala svým voličům a může být spokojena. Zvýšení minimální mzdy se ovšem netýká jen samotných zaměstnanců, ale má také dopad na řadu plateb v sociální sféře. Dotkne se výše daňového bonusu, ovlivní minimální zálohy zdravotního pojištění u OSVČ a dále například umožní nezaměstnaným lidem v evidenci úřadu práce více si přivydělat. Ne v každém případě se ale jedná o pozitivní změny, a proto se nedá všeobecně říci, že by si všichni lidé zvýšením minimální mzdy polepšili. Minimální mzdu pobírají v České republice zaměstnanci bez nároků na kvalifikaci a pak lidé pracující v rámci brigády sjednané na dohodu mimo pracovní poměr. Kromě minimální mzdy ohraničuje minimální odměnu za práci také zaručená mzda. Ta je vyšší než minimální a je odstupňovaná do osmi tříd podle složitosti vykonávané práce. I zaručená mzda tedy v příštím roce o něco málo poroste.
S čím zahýbe minimální mzda?
Od 1. ledna 2018 vyskočí minimální mzda ze současných 11 000 Kč na 12 200 Kč. Částka 12 200 Kč platí za plný úvazek při 40hodinové týdenní pracovní době. Minimální hodinová mzda vzroste z 66 Kč na 73,20 Kč. Minimální mzda rovněž ovlivňuje řadu finančních výpočtů, je mimo jiné provázaná s daněmi, odvody na zdravotní pojištění nebo přivýdělkem u nezaměstnaných. Komu se navýšení minimální mzdy vyplatí a kdo na ni paradoxně doplatí?
Limit pro zdaňování důchodů
Pokud jako senior pobíráte v letošním roce minimálně 33 000 Kč měsíčně, pak musíte svůj příjem z důchodu zdanit. V roce 2018 se vám ale minimální částka pro zdanění zvedne na 36 600 Kč měsíčně. Důchod je od daně osvobozen, jestliže nedosáhne 36násobku minimální mzdy. Když senior pobírá v současné době více jak 396 000 Kč ročně, musí převis nad tuto částku danit. V roce 2018 bude ale roční limit na hranici 439 200 Kč. Důchod v konečném výsledku tedy zdaní méně lidí.
Nárok na daňový bonus
Daňový bonus můžete uplatnit jen tehdy, pokud vaše roční příjmy dosáhnou alespoň šestinásobku minimální mzdy. Pro rok 2017 platí hranice 66 000 Kč, od ledna příštího roku se zvýší o 7 200 Kč na, tedy na částku 73 200 Kč. Na daňový bonus bude mít nárok méně lidí.
Školkovné
Minimální mzda ovlivňuje také daňovou slevu na umístění dítěte v předškolním zařízení, tzv. školkovné. Maximální výše úlevy na daních se totiž rovná minimální mzdě platné k prvnímu dni daného roku. V letošním roce si jeden z rodičů může odečíst z daně z příjmů 11 000 Kč, v roce 2018 to bude až 12 200 Kč.
Sociální dávky
I když se navýšením minimální mzdy nezmění výše dávek státní sociální podpory, přesto se změna může dotknout lidí, kteří sociální dávky pobírají. Jestliže pracujete za minimální mzdu a tudíž máte nárok na sociální dávky, pak vám od příštího roku kvůli nárůstu mzdy může nárok v některých případech zaniknout.
Nezaměstnaní v evidenci úřadu práce
Pokud jste evidováni jako nezaměstnaní na úřadu práce, můžete si k podpoře v nezaměstnanosti přivydělat v rámci tzv. nekolidujícího zaměstnání. Přivýdělek činí polovinu minimální mzdy, což je letos 5 500 Kč. Od ledna 2018 si můžete vydělat až 6 100 Kč a přitom neztratit nárok na podporu v nezaměstnanosti. Nezaměstnaní si tedy v konečném výsledku polepší.
Odvody na zdravotní pojištění
Minimální mzda je úzce provázána také s minimálními odvody zdravotního pojištění. Jste-li osoba bez zdanitelných příjmů, nevyděláváte nebo máte jen výdělky, ze kterých se neodvádí pojistné, a pojistné za vás nehradí stát, musíte si pojištění platit sami. Zdravotní pojištění u těchto osob činí 13,5 % z minimální mzdy. Z letošní minimální mzdy 11 000 Kč to dělá 1 485 Kč měsíčně. Výpočtem z částky 12 200 Kč platné pro rok 2018 se pojistné navýší na 1 647 Kč měsíčně. Také lidé pracující na zkrácený úvazek, kteří pobírají méně než minimální mzdu, budou muset příští rok doplácet větší částku za minimální zdravotní pojištění.
Samotné zvýšení minimální mzdy neznamená v konečném výsledku jen pouhé přilepšení zaměstnancům v nejméně kvalifikovaných oborech, ale celkově se dotýká finančního rozpočtu mnoha rodin. Otázka je jak.