Ekonomice se daří, firmám rostou zisky, a proto jsou ochotny zaplatit si kvalitní pracovníky, kteří se výrazným způsobem podílí na prosperitě firmy. Je však běžnou praxí, že šéf vám sám od sebe nepřidá. O zvýšení platu si musíte říci sami. Skromnost v tomto případě skutečně není na místě. Konzervativní výchova našich rodičů nás naučila, že o penězích se nemluví a člověk má být rád, že má práci. Ovšem to je omyl, doba si žádá ostré lokty. Pokud budete sedět potichu v koutě a čekat, že si vás někdo všimne, nikdy se ničeho nedočkáte. Z nejrůznějších studií totiž vyplývá, že zaměstnanci jsou pouze z 10 % hodnoceni podle svého skutečného pracovního výkonu a z 90 % podle toho, jak to dokážou prodat. Už při přijímacím pohovoru se vás personalista zeptá, jakou máte představu o platu, proč odcházíte ze stávajícího zaměstnání a čím můžete být nové firmě prospěšní. Zdůrazněte svoje kvality, ohodnoťte je a na zvyšování platu pracujte od prvního dne, kdy začnete ve firmě pracovat. Nestačí být jen pilný, nadřízení musí o vás vědět, dejte jim najevo, že jste pro firmu nepostradatelní, falešnou skromnost rozhodně odhoďte stranou. S kolegy se snažte být zadobře, abyste skvěle zapadli do pracovního týmu. Sebevědomý pracovitý člověk je pro každou firmu přínosem, což se samozřejmě odrazí i na jeho platu.
Jak si říci o vyšší plat?
V současné době všeobecně platí, že zvýšení platu nenavrhuje zaměstnavatel, nýbrž si o něj řekne zaměstnanec sám. Na rozhovor se šéfem je důležité se předem připravit, promyslet si pádné argumenty a vhodně jej načasovat. Nejprve si zjistěte průměrné platy ve svém oboru a poptejte se u konkurence. Odměňování pracovníků se neustále razantně mění, a tak váš několik let starý platový výměr nemusí už odpovídat aktuální skutečnosti na trhu práce. Vždy se orientujte podle horní hranice, ta je pro vás dlouhodobým cílem, kterého chcete dosáhnout. Zhodnoťte sebekriticky výsledky své práce a zdůrazněte zejména konkrétní kroky, jež přispěly k produktivitě či prosperitě firmy. Správným okamžikem pro zvýšení platu může být úspěšné dokončení velkého projektu, získání nového klíčového zákazníka nebo zvýšení kvalifikace.
Rozhovor o platu správně načasujte
Velmi dobrou příležitostí pro žádost o zvýšení platu je právě s koncem roku při bilančním pohovoru, kdy šéf hodnotí svého podřízeného a tak nějak očekává, že se tématu sami dotknete. Je-li s vámi spokojen, mějte připravenu konkrétní představu, jak by se mzda měla upravovat. Reálné navýšení se pohybuje v řádu pěti až deseti procent. Pokud ve firmě taková sezení nemáte, volte jinou příležitost. Požádejte šéfa o setkání, zvolte dobu, kdy není ve spěchu, má dobrou náladu a firmě se celkově daří. Těžko můžete chtít vyšší plat, když firma hledá úspory a propouští zaměstnance. Vždy mějte na paměti, že šéf bude především slyšet na argumenty, co z toho bude mít on a co firma, když vám přidá. Nikdy nezdůrazňujte své osobní potřeby, placení hypotéky, že máte manželku na mateřské, kolegové mají více než vy,… to vážně nikoho nezajímá. V rukávu musíte mít lepší esa, aby si šéf dokázal spočítat, jaké podstupuje riziko, pokud vás odmítne. Nikdy však nevyhrožujte odchodem ke konkurenci.
Šéf vás odmítl?
Za všech okolností se snažte při jednání o zvýšení platu chovat profesionálně a nenechte se zastrašit. Stůjte si za svými požadavky a z požadované částky neslevujte. Když vám nadřízený žádost o zvýšení platu odmítne, zůstaňte pozitivní a pokuste se se šéfem dohodnout na podmínkách, za kterých by to šlo. Vyslechněte si jeho důvody a spolu najděte řešení. Můžete si třeba zvýšit kvalifikaci nebo vám firma nabídne zaměstnanecký bonus, který není pro každého. Kompromisem pro obě strany může být rovněž vyšší odměna či provize odvíjející se od vašeho dalšího pracovního výkonu, v konečném výsledku tak získáte daleko víc. Řekněte, že máte zájem o více zodpovědnosti a nové pracovní úkoly.
Při rozhovoru o platu zůstaňte věcní a milí, jenom tak dokážete šéfa přesvědčit, proč má do vás investovat. Nadřízený nesmí získat pocit, že ho vydíráte. A ještě jedna dobrá rada – nikdy se o své žádosti nebavte s kolegy ve firmě, jinak způsobíte velké potíže nejen sami sobě, ale i šéfovi.