Daňové přiznání k dani z nemovitosti se podává vždy po roce, ve kterém se v katastru nemovitostí změnil vlastník nemovitosti. Povinnost se tedy týká každého, kdo v roce 2016 získal do svého vlastnictví nemovitost, a přitom je úplně jedno, zda-li ji koupil nebo dostal. Čas na podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2017 je do 31. ledna. Pokud se s placením opozdíte a nebo jej nepodáte vůbec, ani dodatečně na výzvu finančního úřadu, hrozí vám sankční pokuta, která se vypočítává dle stanoveného vzorce. Předmětem daně jsou všechny pozemky evidované v katastru nemovitostí, bytové jednotky, nebytové prostory a další zdanitelné stavby vyjmenované v příloze zákona o dani z nemovitých věcí. Výše daně se počítá jako násobek výměry nemovitosti s příslušnými sazbami a koeficienty. Základní sazba daně je stanovena zákonem a dále se násobí koeficientem závislým na velikosti obce. Aktuální hodnoty koeficientů platné pro rok 2017 naleznete na webových stránkách Finanční správy, případně vývěsce obce. Důležitou roli při výpočtu daně hraje kromě druhu a výměry nemovitosti také to, jestli ji využíváte k podnikatelské činnosti.
Jak podat přiznání k dani z nemovitosti
Daňové přiznání se podává vždy místně příslušnému finančnímu úřadu, v jehož obvodu územní působnosti (kraji) se daná nemovitost nachází. Veškeré nemovitosti, které vlastníte a které se nachází na území jednoho kraje, spadají do jednoho daňového spisu. Daň se pak za všechny nemovitosti v daném kraji hradí jednou společnou platbou. Jestliže vlastníte nemovitosti v rozdílných krajích, musíte v každém z nich podat daňové přiznání zvlášť. Veškerý osobní kontakt s finančním úřadem probíhá prostřednictvím jednotlivých územních pracovišť, kde můžete přímo přiznání k dani z nemovitosti podat a nebo jej můžete poslat poštou či elektronicky. Povinně se elektronická varianta vztahuje na poplatníky, kteří mají aktivovanou datovou schránku. Příslušný formulář pro vyplnění je rovněž k dispozici na daňovém webovém portálu, můžete si jej vytisknout, podepsat a podat v listinné podobě.
Platba počká až do konce května
Daň z nemovitých věcí za rok 2017 nemusíte platit hned po podání daňového přiznání, máte čas až do konce května. Finanční úřad vám každý rok pošle předem složenku s vyměřenou výší daně. Pokud budete muset zaplatit více jak 5 000 Kč, můžete si platbu rozdělit na dvě části. První polovina je splatná do konce května a druhou stačí zaplatit nejpozději do konce listopadu. Od loňského roku je také možné platit daň z nemovitosti přes SIPO. Jestliže chcete využít tuto možnost, pak je třeba finančnímu úřadu odevzdat rovněž do konce ledna oznámení, jehož součástí musí být doklad prokazující přidělení spojovacího čísla SIPO. Platíte-li daň na více finančních úřadech, musíte oznámení podat na každém zvlášť.
Hlídejte si termíny
Daňové přiznání se ve většině případů podává jen jednou, pak už jen každoročně pouze platíte. Existuje ale pár výjimek. Daňové přiznání k dani z nemovitosti za rok 2017 musíte také podat, jestliže se nějakým způsobem v roce 2016 změnily skutečnosti ovlivňující vyměření daně. Takže když jste letos přistavovali a nebo pole změnili na stavební parcelu, je nutno daňové přiznání opět podat. V případě, že jste o zanesení změny do katastru nemovitostí požádali ještě letos, ale zápis se uskuteční až v roce 2017, máte na podání daňového přiznání prodlouženou lhůtu. Přiznat se musí nejpozději do tří měsíců od zapsání změny do katastru. Když daňové přiznání nepodáte vůbec a nebo se zpožděním, zaplatíte jednoduše pokutu. Její výše se pohybuje od pětistovky nahoru, maximálně však 300 000 Kč, vše záleží na okolnostech.
Malé zpoždění finanční úřad toleruje. Přiznání k dani z nemovitosti musíte podat do 31. ledna 2017, rozhoduje razítko a datum na obálce. Když přiznání podáte ještě během následujících pěti pracovních dnů, ještě vám to projde bez sankce. Ale pátý den už musí být vše doručeno na příslušný finanční úřad.