Každý nový rok provází řada změn a opatření, které se dotýkají zejména hospodaření každé domácnosti. Vláda nachystala pro rodiny s dětmi další novinky, které by měly vejít v platnost od roku 2017. Nakolik si rodinný rozpočet polepší, to ukáže čas, ale v každém případě nějaká koruna navíc v peněžence přibude. Od ledna 2017 poroste daňové zvýhodnění na děti, na druhé a třetí dítě poposkočí směrem nahoru. Nová pravidla dostane také vyplácení rodičovského příspěvku. V příštím roce jej můžete čerpat rychlejším způsobem a daleko jednodušeji. Jeho celková výše se však nemění. Rodiny, kde ani jednomu z rodičů nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, si budou moci rychlost čerpání rodičovského příspěvku sami regulovat. Nový zákon rovněž řeší omezení týkající se umístění dítěte v předškolním zařízení ve prospěch rodičů. A novopečení tatínci můžou od příštího roku čerpat po narození dítěte týdenní placené volno. Takové změny budou zcela jistě pro řadu rodin přínosem. Ministerstvo práce a sociálních věcí myslí ale i na zajištění osiřelých dětí, a proto jich daleko více než nyní dosáhne bez problému na sirotčí důchod.
Daňová sleva na dítě roste
Jestliže žijete ve společné domácnosti pouze s jedním dítětem, žádné změny se vás netýkají. Ovšem daňová sleva na druhé a třetí vyživované dítě vám mírně vzroste. Na druhé dítě by měla sleva od ledna 2017 stoupnout o 200 Kč měsíčně, a na třetí a další dítě o 300 Kč měsíčně. Pokud je dítě zdravotně postižené, sleva se dvojnásobí. Podnikatelé a drobní živnostníci slevu uplatní v daňovém přiznání podávaném v roce 2018. Roční sleva na druhé vyživované dítě se tak zvýší na 19 404 Kč, a na třetího a dalšího potomka na 24 204 Kč. Zaměstnanci, u kterých daňovou slevu na dítě uplatňuje zaměstnavatel, pocítí přilepšení již ve výplatě za leden 2017. Daňový bonus nechává novela v platnosti v nezměněné výši.
Nová pravidla pro rodičovský příspěvek
Podle nových pravidel můžete maximální výši rodičovského příspěvku (celkově 220 000 Kč) vyčerpat už během šesti měsíců. Výše měsíční dávky stoupne, ale bude navazovat na dřívější příjmy, nebude smět přesáhnout 70 % hrubého měsíčního výdělku. V případě, že vám nevznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo-li mateřskou z důvodu nesplnění potřebné doby účasti na nemocenském pojištění, nebude vám výplata rodičovského příspěvku pevně stanovena. Nově si můžete sami určit rychlost jeho čerpání, avšak měsíční strop čerpané částky nesmí přesáhnout 7 600 Kč. Na výplatu rodičovského příspěvku nebude mít vliv ani doba, kterou tráví dítě v předškolním zařízení. Dítě bude moct školku nebo jesle navštěvovat neomezeně.
Novinka: Otcovská poporodní péče
Balíček změn obohatila rovněž jedna zbrusu nová dávka s názvem Otcovská poporodní péče. Novopečení tatínci budou mít možnost po narození ratolesti čerpat týdenní placené volno, kdy místo mzdy budou pobírat tuto dávku. Nárok na ni budou mít jak zaměstnanci, tak i podnikatelé, kteří si dobrovolně platí nemocenské pojištění alespoň tři měsíce před nástupem na otcovskou dovolenou. Na týdenní otcovskou dovolenou musí otec nastoupit v průběhu šesti týdnů následujících po porodu. Výše otcovské poporodní péče dosahuje stejně jako mateřská 70 % hrubé mzdy. Dávka se pobírá v jednom kuse sedm po sobě následujících kalendářních dnů. Pro člověka s průměrnou mzdou to bude týden za čtyři a půl tisíce.
Sirotčí důchod
Zkušenosti z praxe ukazují, že stále existuje mnoho dětí, kterým nevzniká nárok na sirotčí důchod. A právě proto, se Ministerstvo práce a sociálních věcí rozhodlo uvést v platnost změny týkající se i této oblasti. Podle nových pravidel by sirotčí důchod mohly pobírat také nezaopatřené děti, jejichž rodiči nebylo ani 28 let a v posledních deseti letech platil alespoň rok odvody na sociální pojištění. Případně mu bylo více jak 38 let a v posledních dvaceti letech odvody platil alespoň dva roky.
Jakmile nový balíček změn vejde v platnost, rodiny s dětmi na tom budou tak jako tak lépe než letos. Nový zákon se po všech stránkách snaží lidem nabídnout co nejlepší možnosti k celkovému zabezpečení rodiny. Jak je kdo využije, to už je na každém z nás.