Zdravotní a sociální pojištění v roce 2017: Kdo zaplatí více?

 

Příští rok nám přinese další změny, které se mimo jiné projeví zejména v našich peněženkách. Od Nového roku 2017 se zvyšuje minimální mzda ze současných 9 900 Kč na 11 000 Kč měsíčně a tím současně vzroste i zaručená mzda. Ta garantuje minimální možný příjem, který za svou práci mohou zaměstnanci dostat. U některých odborných profesí se tak zaručená mzda dostane na hranici až 22 000 Kč měsíčně. A právě z důvodu zvýšení minimální mzdy a průměrné mzdy se některým lidem zdraží zdravotní pojištění. Jedná se především o osoby bez zdanitelných příjmů, jako jsou např. studenti starší 26 let, ženy v domácnosti nebo zaměstnanci pracující pouze na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou 10 000 Kč a méně. Naopak uchazeči o zaměstnání vedení na Úřadu práce, kteří již nepobírají podporu v nezaměstnanosti, si polepší a vydělají více. Jejich měsíční mzda může být až ve výši 5 500 Kč. Rovněž v podnikatelské sféře dochází ke změnám v odvodech na zdravotní pojištění, kdy se zvyšují minimální zálohy na pojistném.

Zálohy na zdravotní pojištění OSVČ

Výše záloh na zdravotní pojištění se u drobných živnostníků a podnikatelů odvíjí od jejich zisku v předešlém roce. Jestliže podnikáte v rámci hlavní činnosti, musíte v každém případě platit alespoň minimální zálohy, i když jste měli minulý rok v podnikání ztrátu a nebo s podnikáním teprve začínáte. Výjimku mají jen lidé podnikající v rámci vedlejší činnosti v prvním roce. Měsíční zálohu je třeba zdravotní pojišťovně hradit do osmého dne v měsíci, a to zpětně. Minimální měsíční záloha na zdravotní pojištění se ze současných 1823 korun zvyšuje v roce 2017 na 1906 korun. Plátci minimálních záloh tak zaplatí ročně o 996 Kč více.

Zdravotní pojišťovny mění čísla účtů

Pozor na další novinku v roce 2017! Zdravotní pojišťovny mění čísla bankovního spojení. Od února 2017 budou muset plátci zdravotního pojištění posílat zálohy a pojistné na zdravotní pojištění na nová čísla účtů. Ta budou nově vytvořena u České národní banky. Ke změně dochází z důvodu novely zákona o rozpočtových pravidlech, kterou prosadilo Ministerstvo financí. Nové číslo účtu by vám měla sdělit dopisem každá zdravotní pojišťovna během prosince či ledna. Ovšem nová čísla účtu budou k dispozici i na webových stránkách jednotlivých pojišťoven.

Nečekejte na podání přehledu

Je jedno, zda-li podnikáte v rámci hlavní nebo vedlejší činnosti, vždy musíte zdravotní pojišťovně podat Přehled o příjmech a výdajích nejpozději do jednoho měsíce po termínu, do kterého jste měli podat daňové přiznání za uplynulý rok. Nová výše minimálních záloh platí od ledna 2017, proto na rozdíl od sociálního pojištění nečekejte na podání přehledu. Pojištění za leden je tedy splatné do 8. února v nové výši a nezapomeňte, že jej musíte poslat na nové číslo účtu. Pokud pojišťovna po podání přehledu zjistí, že zaplacené zálohy neodpovídají ziskům v daném roce, musíte pojištění doplatit. A nebo vám naopak pojišťovna vrátí přeplatek.

Sociální pojištění pro rok 2017

Zálohy na sociální pojištění se obecně odvozují od dosaženého zisku. Pokud máte podnikání jako hlavní činnost zaplatíte v roce 2017 minimální zálohu na pojistném ve výši 2061 Kč. Oproti letošnímu roku tak záloha podražila o 89 Kč. Jestliže vykonáváte vedlejší činnost, pak zaplatíte minimální zálohu ve výši 825 Kč. V případě, že v příštím roce budete dál pokračovat v podnikatelské činnosti, budete novou výši záloh platit až v měsíci, který následuje po tom, co podáte Přehled o příjmech a výdajích. Pro začínající podnikatele platí povinnost hradit minimální zálohy již od počátku činnosti. Stanovené zálohy jsou splatné vždy do 20. dne následujícího měsíce. Minimální záloha na nemocenské pojištění se nemění a zůstává stejná.

Výpočet minimální zálohy

Pro výpočet minimálních záloh na zdravotní a sociální pojištění pro OSVČ je zásadních několik čísel, která jsou stanovena vyhláškou Ministerstva práce a sociálních věcí. Výše záloh se odvíjí od průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, která je pro rok 2017 stanovena na částku 28 232 Kč (v roce 2016 činila průměrná měsíční mzda 27 006 Kč). Minimální záloha na zdravotní pojištění dosahuje 13,5 % z minimálního vyměřovacího základu, kterým je polovina průměrné mzdy, tedy 14 116 Kč. Jednoduchým výpočtem tak dospějete k částce 1906 Kč. Osoby bez zdanitelných příjmů zaplatí pojistné ve výši 1 485 Kč.  

Napsat komentář