Opožděná úhrada faktury za telefon či energie, pozdní splátky hypotéky nebo leasingu, to vše vás téměř jistě dovede do evidence registru dlužníků. Ptáte se, jak je vůbec možné, aby kvůli takové zdánlivé maličkosti figurovala vaše osoba v registru? Samotný fakt, že jste zaznamenáni v některém registru dlužníků ještě sám o sobě neznamená nic špatného. V prvé řadě se nejedná jen o seznamy notorických neplatičů, ale o komplexní informace o platební morálce a bonitě klientů bank, leasingových společností a dalších finančních institucí. V případě, že se ucházíte o půjčku nebo hypotéku, je důvěryhodnost žadatele posouzena právě na základě informací z registru dlužníků. Na českém finančním trhu působí tři relevantní registry, Bankovní a Nebankovní registr klientských informací a registr Solus. První dva jmenované sdružují jak pozitivní tak negativní informace o platební morálce klienta, to znamená, že ví o všech vašich úvěrech a půjčkách, i o těch splacených. Mezi lidmi je nejznámější registr Solus, který ale neobsahuje jen informace z finančního sektoru, ale i od mobilních operátorů, dodavatelů energií a dalších firem. Mávnout rukou nad fakturou za telefon se vám může tedy pěkně nevyplatit.
Pozitivní registr
Jestliže jste v registru vedeni jako osoba, která včas a řádně splácí své závazky, pak máte vybudovánu kvalitní úvěrovou historii. Pro finanční instituce je takový klient důvěryhodným partnerem, jež může snadněji získat přístup k dalším úvěrům. Jelikož pozitivní registr má dokonalý přehled o všech vašich aktuálních půjčkách a úvěrech, chrání vás také před předlužením. V případě, že si požádáte o další půjčku, dokáže finanční společnost lépe vyhodnotit, zda-li se žadatel nedostane do problémů se splátkami, které by již byly nad rámec jeho možností. Pak je určitě v zájmu obou stran, aby půjčka nebyla schválena.
Negativní registr
Mnohem horší varianta je, když se do registru dostanete díky tomu, že dluhy nesplácíte a nebo je splácíte se zpožděním. Pak vaše jméno figuruje v negativním registru, což vám může výrazně zkomplikovat život při žádosti o půjčku. Navíc nezapomínejte na fakt, že do bankovního a nebankovního registru se nedostanete jen kvůli nesplaceným pohledávkám vůči finančním institucím, ale evidenci v registru Solus vám zajistí jakákoli opomenutá faktura za telefon, energie,… Ovšem k vymazání nelichotivého údaje o vás nedochází ve chvíli, kdy pohledávku po splatnosti zaplatíte, ale mnohem později. Bankovní a nebankovní registr eviduje záznam o dané osobě po dobu čtyřech let, registr Solus tři roky.
Jak si půjčit se záznamem v registru dlužníků?
Každá finanční společnost má systém posuzování žádostí o půjčku úplně jiný, ale obecně platí, že banky přikládají evidenci v registru dlužníků dost podstatný význam, což rapidně snižuje bonitu klienta na minimum a žádost zamítnou. Naproti tomu nebankovní společnosti jsou ke svým zákazníkům poměrně benevolentní a poskytují půjčku i lidem se záznamem v registru dlužníků. Nebankovní půjčky jsou více dostupné širokému okruhu žadatelů, neboť na ně nemají takové nároky jako banky. Pokud se dostanete do finančních nesnází, pomůže vám nebankovní půjčka poměrně rychle. Například online půjčku společnosti CreditPortal si vyřídíte jen v prostředí internetu, bez zbytečné administrativy. Peníze jsou vám připsány na bankovní účet a nebo jednoduše vyplaceny přímo v hotovosti.
Jak zjistíte, že jste v registru?
Je všeobecně známo, že při posuzování vaší důvěryhodnosti mají informace z bankovního a nebankovního registru větší váhu, než z registru Solus. Nicméně, jestliže potřebujete rychle půjčku nebo hypotéku, jakýkoli záznam v některém z nich, může proces vyřízení výrazně zbrzdit a nebo úplně zhatit. Registry uchovávají informace o vás poměrně dlouho, a proto pokud si nejste jisti, zda-li nemáte někde nějaký vroubek, nechte si vystavit výpisy. Registry se většinou aktualizují jedenkrát za měsíc.