Státní půjčky pro mladé na bydlení 2018

Máte studium úspěšně za sebou a chystáte se samostatně vykročit do života? Pak jistě jako první budete muset řešit vlastní bydlení. Některým mladým lidem na prahu dospělosti předají rodiče rovnou klíče od vlatsního bytu, ale ne každý má takové podmínky a možnosti, aby mohl svým potomkům jen tak koupit byt. Valná většina rodin je odkázána nejen na vlastní úspory, ale také různé půjčky na bydlení. Jakmile po škole vstoupíte do praxe a poznáte na vlastní kůži výši absolventského platu, hned je vám jasné, že to s bydlením jen tak jednoduché nebude. Každý měsíc vám sice výplata naskočí na účet, ale téměř celou ji spolknou běžné životní náklady. To něco málo, co byste možná z ní zvládli ušetřit, na pořízení vlastního bydlení stačit nebude. To byste museli šetřit desítky let, což samozřejmě ztrácí svůj efekt. Z toho důvodu, je zcela běžné, že se řada mladých lidí zadluží kvůli bydlení. Na trhu existuje nespočet klasických hypoték, stavebních spoření, banky se předhání v úrokových sazbách a všechny úvěrové společnosti doslova bojují o klienty. Když  uvážíte, kolik stojí pronájem bytu, ve kterém začíná samostatně bydlet spoustu mladých lidí již během studia, pak jednoduchou matematikou dojdete k závěru, že stejnou částku byste dali měsíčně za hypotéku. Jen s tím rozdílem, že takto splácíte svůj byt, který bude jednoho dne zcela ve vašem vlastnictví na rozdíl od pronájmu, který vám nikdy pane říkat nebude. Chcete-li tedy dobře a levně bydlet, je nutno se poohlédnout po vhodné půjčce. Jaké jsou tedy možnosti?

Chci velkou půjčku

Půjčky pro mladé na bydlení

Půjčky na financování vlastního bydlení nabízí téměř všechny banky formou klasické hypotéky. Bankovní půjčka je pro sjednání dlouhodobé půjčky na pořízení nemovitosti celkem vhodný úvěr, čemuž odpovídají i nabízené podmínky. Samozřejmě, že každá banka usiluje o přízeň klientů a snaží se přijít na trh s něčím jedinečným, což zase na druhou stranu vám umožní vybrat si takovou půjčku, která bude bez problému naplňovat vaše představy. Navíc, také stát se snaží mladé lidi podporovat a splácení půjčky na bydlení co nejvíce usnadnit. Když se rozhodnete založit rodinu, stát vám při narození dítěte z půjčky určitou sumu odečte. Stejně tak v roce 2018 ještě více snížil minimum nutné pro složení počáteční jistiny u bankovní hypotéky, takže na půjčku na bydlení tak má šanci dosáhnout podstatně větší okruh žadatelů.

Hypotéka od banky

Chcete-li si půjčit v bance na pořízení nebo rekonstrukci nemovitosti, banka vám zpravidla nabídne klasickou hypotéku. Ta má samozřejmě již předem stanoveny podmínky tak, aby adekvátně odpovídali hodnotě nemovitosti. Splatnost hypotéky bývá většinou kolem 25 let a míra úrokové sazby se liší dle konkrétního poskytovatele. Vzhledem k tomu, že hypotéka je vlastně normální bankovní půjčka, znamená to, že musíte při jejím schválení vyhovět všem kritériím stanoveným pro jakoukoli bankovní půjčku. Banky si v prvé řadě prolustrují každého žadatele v centrálním registru klientských informací a jakmile zjistí, že zde máte záznam, cesta k vlastnímu bydlení se vám v bance uzavře. Dále se připravte na to, že i kdybyste lustrací prošli, budou banku velmi zajímat vaše příjmy. A ty bývají ve velké míře hlavním kamenem úrazu. Spoustu žádostí o bankovní hypotéku je zamítnuto právě kvůli nedostatečným příjmům a nebo z toho důvodu, že nedokážete jednorázově složit počáteční jistinu. Proto je i přes pomoc od státu stále bankovní hypotéka pro řadu mladých lidí nedostupná. Obzvlášť v případě, kdy nemáte dobře placené stálé zaměstnání.

Chci malou půjčku

Dlouhodobá nebankovní půjčka

Pokud je pro vás klasická půjčka v bance naprosto nedostupná, ještě pořád to neznamená konec vašeho vysněného bydlení. Možností, jak jej vhodně financovat pořád existuje dost a  dost. Kromě tradičních bankovních domů působí na finančním trhu i řada nebankovních společností, které se také určitým způsobem podílí na půjčkách na bydlení a nebo nabízí dlouhodobé půjčky, které lze použít prakticky na cokoli. Jestliže se tedy rozhodnete pro nebankovní půjčku, nejprve si promyslete, co a jak chcete financovat, jakou sumu potřebujete a jaké jsou vaše možnosti splácení. U nebankovních společností je vždy možnost individuálního řešení, kdy si můžete vyjednat půjčku dle svých potřeb. Nebankovní společnosti nenahlíží do registru dlužníků a jako dostačující příjem jsou ochotny akceptovat jakékoli příjmy, které nemusí být jen z trvalého zaměstnaneckého poměru. Můžete podnikat, pracovat formou brigády, apod. Také ručení za půjčku třeba další nemovitostí nebo další osobou podstatně zvyšuje vaši bonitu. Kromě půjček na bydlení mají i nebankovní společnosti v nabídce standardní dlouhodobé půjčky, které lze také využít k těmto účelům. Doba splatnosti možná bude přibližně stejná, ale zásadně se budou lišit výší úrokové sazby či jiných benefitů navíc. Proto je třeba pečlivě uvážit, co by bylo nejlepší právě pro vás a co dokážete vhodně využít ve svůj prospěch. Řada dlouhodobých půjček zahrnuje i pojištění proti platební neschopnosti, proto není třeba se obávat, kdybyste se dostali po několika letech do problémů se splátkami. Financovat vlastní bydlení formou nebankovní půjčky lze považovat za optimální řešení a není třeba se ho nijak obávat.

Státní rozpočet se snaží mladé lidi podpořit, a proto neustále přichází s různými formami pomoci tak, aby se co nejvíce rozšířil okruh úspěšných žadatelů o půjčku.