Práce z domova: Home office bude mít nová pravidla

 

Zájem o práci z domova roste nebývalým tempem a zejména pro mladší generaci je jedním z nejžádanějších benefitů. Home office nabízí stále více společností a doposud tato moderní forma práce záležela především na vzájemné dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Pro mnoho lidí je home office ideálním způsobem jak skloubit dohromady pracovní kariéru s rodinou. Ovšem tato pracovní svoboda není pro každého, vyžaduje velkou disciplínu a plně fungující systém. S rozvojem informačních technologií je zaměstnání doma nejběžnější formou spolupráce u IT firem, poradenských společností nebo některých pozic v administrativě. Samozřejmě, že existuje celá řada profesí, které doma prostě vykonávat nelze. Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá pro příští rok změny v zákoníku práce, které by se měly týkat také zaměstnanců vykonávajících svoji činnost z domova. Nová úprava zákona by měla vejít v platnost na jaře 2017 a pro práci v režimu home office stanoví zaměstnancům a zaměstnavatelům nejen jasnější pravidla, ale přinese několik zajímavých změn. Budou spíš k užitku, nebo naopak ke škodě? To ukáže teprve praxe.

Jak hradit náklady na práci z domova?

Práci z domova už umožňuje dosavadní zákoník práce, stejně tak platí obecné předpisy pro proplácení nákladů souvisejících s prací. Ministerstvo chce především novelou zákoníku práce upřesnit a doplnit již stávající pravidla a odstranit nejasnosti k nimž dochází v praxi. Zaměstnavatel bude muset nově poskytnout zaměstnanci nástroje pro práci z domova jako jsou počítač, internetové připojení, telefon, softwarové vybavení. A bude rovněž platit celkové náklady spojené s provozem domácí kanceláře, ideálně formou paušálu. Při výpočtu tohoto příspěvku se bude vycházet ze speciálního ustanovení v pracovní smlouvě. Výslovně bude v zákoně stanoveno, že pracovní podmínky člověka pracujícího z domova nesmí nijak zvýhodňovat ani nezvýhodňovat oproti srovnatelným kolegům, kteří jsou na pracovišti.

Bude pracovní doba?

Při práci z domova odpadá každodenní dojíždění do práce, člověk ušetří čas, ale někteří lidé se mohou postupem doby potýkat s pocitem osamění a vytržení ze společnosti. Proto má být lépe než dosud umožněno pracovat z domova jen některé dny v měsíci, aby zaměstnanec neztratil trvalý kontakt se svými kolegy. Ohledně pracovní doby si pak můžete zvolit jednu ze dvou nabízených možností. Buď firma bude požadovat, aby zaměstnanec fungoval během obvyklé pracovní doby (např. od osmi do půl páté) a nebo si rozvrh práce určí zaměstnanec sám. V prvním případě ovšem potom musí zaměstnavatel proplácet i práci přesčas, ve svátek nebo o víkendu. Ve druhém případě zase nemá zaměstnanec na tyto příplatky nárok, ani si nemůže pracovní dobu krátit třeba kvůli návštěvě lékaře.

Bezpečnost práce

Na zaměstnance pracujícího v režimu home office se vztahují rovněž stejná pravidla v otázce bezpečnosti práce jako na každého jiného zaměstnance v provozovně nebo ve výrobě. Zákon říká, že i zaměstnanec pracující z domova musí být řádně proškolen na všechna rizika spojená s výkonem jeho práce. Z praktických důvodů se všechna tato školení organizují online formou, která jsou dle zákona plnohodnotnou alternativou prezenčních školení. I nadále bude platit, že za pracovní úrazy a bezpečnost práce zodpovídá v zásadě firma. Z důvodu ochrany soukromí opravdu nehrozí, že by firmy chodily k zaměstnancům domů kontrolovat, zda tam mají bezpečno. Zcela postačí, když proškolený zaměstnanec podepíše, že jeho byt je v pořádku. Pokud by však zaměstnanec uvedl nepravdivé údaje a v bytě by vznikla škoda, odpovědnost zaměstnavatele se může snížit a nebo dokonce zcela vyloučit.

V současné době ještě není zcela jisté, jaká bude finální podoba nového zákona. Současný návrh se snaží především o ochranu, zdraví a bezpečnost zaměstnanců. Práce z domova představuje pro firmy konkurenční výhodu, je oboustranným přínosem pro řadu lidí, zvláště maminky na mateřské dovolené můžou udržovat neustálý kontakt s prací a usnadní jim to návrat zpět do zaměstnání.

Napsat komentář