Nejste v práci spokojeni? Chcete dát výpověď?

Velký počet Čechů chodí do zaměstnání, přestože je práce nebaví a touží dělat trochu něco jiného. Chtěli by vydělávat více peněz v příjemném pracovním prostředí, ale nemají odvahu se k takovému činu odhodlat. Co je k tomu vede? Obava, že zůstanou doma bez práce, a tak raději zatínají zuby a o své nespokojenosti zásadně nemluví nahlas. Vždyť intriky mezi kolegy v práci jsou všude, někdo se jim dokáže ubránit, jiný ne. Časté neshody se šéfem, týdny zpožděná výplata, nezaplacená práce přesčas,… to vše jsou důvody, proč lidé odcházejí ze stávajícího zaměstnání. Občas se problémy v práci vyřeší za vás, firma se rozpadne, změní majitele a vše je najednou jinak. Doby, kdy člověk hned po škole nastoupil do zaměstnání a na stejné pracovní pozici vydržel až do důchodu, jsou už vážně pryč. Dnes vám nic nebrání v tom, abyste na sobě neustále pracovali. Jakmile se někde objeví výhodnější pracovní místo, bez sebemenších výčitek svědomí udělejte změnu. Čas přeje odvážným, můžete jen získat. Než si ale sbalíte věci, je nutno podat výpověď, samozřejmě písemně. Víte jak na to? Pravé důvody šéfovi sdělovat nemusíte.

Jste ještě ve zkušební době?

Jste-li ve zkušební době, zpravidla na tři měsíce, je situace nejjednodušší jak pro vás, tak zaměstnavatele. Pracovní poměr mohou zrušit obě strany ze dne na den, bez udání důvodů. Prostě v práci oznámíte, že končíte a druhý den už nepřijdete. Podmínkou ovšem je, že výpověď musí být provedena písemnou formou, kde je přesně uvedeno datum ukončení pracovního poměru. V opačném případě pracovní poměr skončí dnem doručení výpovědi.

Rozvázání pracovního poměru dohodou

Pokud pracujete na základě běžné pracovní smlouvy s výpovědní lhůtou, můžete se se zaměstnavatelem na rozvázání pracovního poměru dohodnout, ale opět písemně. Stačí, když zaměstnavateli jen předložíte text, v němž bude jasně uvedeno datum, které navrhujete jako den ukončení pracovního poměru. Klidně to může být den, kdy šéfovi položíte podepsanou žádost na stůl. Zcela jistě se vás zeptá na důvody, proto je možná dobré je ve výpovědi uvést. Jestliže bude souhlasit, máte vyhráno, jinak musíte dodržet výpovědní lhůtu, kterou máte stanovenou v pracovní smlouvě.  

Okamžité zrušení pracovního poměru

Okamžité rozvázání pracovního poměru je možné jak na straně zaměstnance, tak i zaměstnavatele, pro každého však z jiných důvodů. Nejčastějším důvodem zaměstnanců pro okamžité ukončení práce je nevyplacená mzda. V případě, že čekáte na výplatu více jak 15 dnů po termínu splatnosti mzdy, můžete pracovní poměr okamžitě ukončit. Výpověď lze podat také ze zdravotních důvodů. Jestliže máte posudek od lékaře, že současnou práci nemůžete vykonávat a zaměstnavatel vám do 15 dnů neumožnil výkon jiné práce, můžete okamžitě skončit. Zaměstnavatel v praxi běžně končí pracovní poměr z organizačních důvodů. Jednoduše firma skončí, stěhuje se jinam a někteří lidé se stanou pro firmu nadbytečnými. Významným důvodem pro zaměstnavatele k okamžitému ukončení pracovní činnosti, je porušování povinností a režimu práce a nebo hrubé porušení pracovní kázně.

Na co nesmíte zapomenout

Většina lidí nekončí v práci ze dne na den, této možnosti se využívá až v krajních případech. K ukončení pracovního poměru dochází klasicky až po uplynutí výpovědní lhůty, ta je nejméně dva měsíce a vždy je sjednána v pracovní smlouvě. Rozhodně není na místě přestat chodit do práce a nechat si zapsat absenci, za kterou vás stávající zaměstnavatel pořád může postihnout. Výpověď musí být vždy podána písemně, slovní ujednání je nedostačující. Nejlepším způsobem je odevzdat výpověď osobně zaměstnavateli a nechat si to písemně potvrdit. Zákoník práce neobsahuje výčet konkrétních náležitostí, jež musí být ve výpovědi uvedeny, je dobré se řídit všeobecnými podmínkami (identifikace zaměstnance a zaměstnavatele, pracovní pozice, datum, podpis, atd.). Důvody není nutno uvádět.

Marně čekáte na výplatu?

Málokdo se v dnešní době vyhne problémům s penězi. Domácí rozpočet dokáže pěkně rozhodit nejen jakýkoli nenadálý výdaj, ale i situace, kdy se opozdí výplata a nedorazí na účet včas. Co pak? Na výplatu sice máte nárok a určitě se jí domůžete právní cestou, ale peníze vám prostě chybí. Jak zabezpečit každodenní chod domácnosti, zaplatit složenky, inkaso? V takovém případě přichází na řadu nebankovní půjčka, která vám poskytne během chvilky velmi efektivní řešení. Chybějící finance vám do peněženky dodá například půjčka CreditPortal. Vyřídíte si ji poměrně jednoduchým způsobem jen na internetu. Na webových stránkách poskytovatele podáte rychlou online žádost a vyčkáte na její schválení. Je-li vám půjčka přiklepnuta, pak si peníze můžete vyzvednout v podobě hotovosti, třeba na čerpací stanici. A nebo vám půjčku vyplatí na anonymní platební kartu. V žádosti o půjčku není nutné uvádět ani číslo bankovního spojení. 

Sjednat půjčku 

Na konci výpovědní doby si jako zaměstnanec nezapomeňte vyzvednout zápočtový list. Na druhou stranu zaměstnavateli neopomeňte vrátit veškeré pracovní pomůcky, služební telefon, počítač. A myslete i na nevyčerpanou dovolenou, jestliže ji nevyužijete v rámci výpovědní doby, musí vám ji zaměstnavatel proplatit s poslední výplatou.

Napsat komentář