Nebankovní půjčky od soukromých investorů pro začínající podnikatele

Uvažujete o podnikání, ale chybí vám počáteční kapitál? Marně přemýšlíte, jak s co nejnižšími náklady rozjet firmu? Bez peněz toho asi moc nenaděláte. Každá podnikatelská aktivita totiž vyžaduje zejména na počátku nějakou investici. A je celkem jedno, zda jste drobný živnostník a nebo chcete mít firmu s desítky zaměstnanců. Pokud se vám bude dařit, začnete uvažovat o dalším rozvoji firmy. Určitě to bude chtít rozšířit výrobní prostory, nakoupit potřebné stroje a zařízení, případně kancelářské vybavení. Základem úspěchu je důkladné je vytvoření správného finančního rozpočtu, který dokáže pokrýt souvislý chod celé firmy. Pokud se v něm najdou určité rezervy, můžete začít uvažovat o půjčce. Vždy je však nutné pečlivě uvážit míru rizika a nepřecenit své schopnosti. I jako podnikatel je dobré držet se určitých zásad základní finanční gramotnosti a sjednat si půjčku v takové výši, kterou jste schopni v dohledné době splatit. Velké podnikatelské půjčky zpravidla vyžadují také záruku splacení. Ručit však můžete přímo majetkem firmy, případně se za vás zaručí další osoba jako spolužadatel o půjčku. Jaké mají osoby samostatně výdělečné činné možnosti v oblasti půjček a úvěrů?

Chci velkou půjčku

Bankovní půjčka pro podnikatele

Většina lidí je přesvědčena o tom, že když přijdou do banky, dostanou půjčku za pár minut. Obzvlášť, když se banka může podívat na historii jejich běžného účtu. Jenomže příklady z praxe ukazují, že skutečnost je zcela jiná. V prvé řadě banky velice nerady půjčují začínajícím podnikatelům s čerstvým živnostenským listem v ruce. Vzhledem k tomu, že nemohou doložit žádnou účetní uzávěrku, jsou považováni za osoby bez příjmu. Tím pádem se nachází na spodní hranici bonitní stupnice, která schválení žádosti o půjčku příliš nepřeje. Možná určitá naděje se nabízí tehdy, pokud bance předložíte perfektně propracovaný podnikatelský záměr a nabídnete adekvátní formu ručení. Jestliže banka bude sdílet stejné nadšení jako máte vy a váš projekt ji zaujme, může se rozhodnout vás ve vaší podnikatelské aktivitě podpořit. Avšak nezapomeňte, že v tomto případě musíte také vyhovět standardním podmínkám bankovní půjčky. To znamená mít perfektní platební morálku a projít lustrací v registru dlužníků. Máte-li na svých bedrech další nesplacené dluhy, případně jste v exekuci či insolvenci, jen stěží s půjčkou uspějete. Tím však vaše cesta k požadovaným penězům nekončí. Pořád se před vámi otevírají široké možnosti nebankovní sféry.

Nebankovní půjčka i pro začínající podnikatele

Nebankovní společnosti pohlíží na žadatele o půjčku poněkud shovívavěji než v bance a lze konstatovat, že se přímo zaměřují na osoby, pro které je získání bankovní půjčky naprosto nemožné. Proto mají podmínky pro schválení různých půjček a úvěrů již předem nastaveny tak, aby jim dokázaly vyhovět například lidé bez doložitelného příjmu, jako jsou nezaměstnaní, důchodci, studenti, lidé pobírající sociální dávky, matky na mateřské a v neposlední řadě také začínající podnikatelé. Drobní živnostníci nemusí u nebankovní půjčky prokazovat svoji bezdlužnost vůči finančnímu úřadu a pojišťovnám, a u některých společností ani nedochází k náhledu do registru dlužníků. A pokud ano, není tato informace rozhodujícím kritériem pro schválení požadovaného úvěru. Nebankovní půjčky se snaží vždy přihlížet k individuálním okolnostem klienta, což platí i pro začínající podnikatele nevyjímaje. Nebankovní subjekty mají přímo specifickou sekci určenou pro osoby samostatně výdělečně činné. Půjčku si můžete sjednat v jakékoli výši, ani úvěry v řádu několika milionů korun nejsou žádnou výjimkou.

Půjčka na podnikání

Pokud se rozhodnete pro nebankovní půjčku, jejich rozsáhlou nabídku naleznete především v prostředí internetu. Zde si půjčku nejen vyberete, ale rovnou i kompletně vyřídíte. Nemusíte se tedy zbytečně zdržovat složitým vyřizováním a papírováním na kamenné pobočce. Žádost o půjčku podáte přímo na webu dané úvěrové společnosti, v ní uvedete své identifikační a kontaktní údaje, zadáte kolik chcete půjčit a na jak dlouhou dobu. Nebankovní půjčky jsou schvalovány na základě plně automatizovaného systému, takže obratem získáte informaci, zda vám úvěr v požadované výši schválili či nikoli. Pokud ano, pak záleží na tom, zda se jedná o drobnou malou půjčku, která je vyplacena ihned na bankovní účet a nebo o velký podnikatelský úvěr, který bude vyžadovat jistinu. V druhém případě budete telefonicky kontaktováni pracovníkem společnosti a sním se už dohodnete na dalších podrobnostech. Pořád však platí, že veškeré dokumenty jako podklady k půjčce můžete odeslat elektronicky a nemusíte se zdržovat osobním jednáním. Tím pádem je nebankovní půjčka pro každého podnikatele velmi efektivní.

Chci malou půjčku

Půjčky od soukromých investorů

Určitou alternativou nebankovních půjček jsou také půjčky od soukromých investorů. Ty připadají v úvahu zejména tehdy, pokud vám z nějakého důvodu nevyhovují standardní podmínky úvěrových společností, případně je nedokážete naplnit. Soukromý investor je vlastně osoba, která má volné peněžní prostředky a chce je zhodnotit. Možnost poskytnutí půjčky, která se mu i s úroky vrátí zpět, mu připadá jako lepší řešení než kdyby peníze ležely ladem někde v bance. Velkou předností půjček od soukromého investora je možnost sjednání individuálních podmínek. Není výjimkou, že jej vaše podnikatelská aktivita zaujme natolik, že se dohodnete na vzájemné spolupráci a nabídnete mu třeba určitý podíl na zisku. Soukromý investor je schopný vám vždy půjčit tolik peněz, kolik požadujete a splátky si nastavíte přesně dle svých potřeb a možností. Půjčka je sjednána na základě smlouvy o půjčce. U velkých úvěrů však počítejte s nutností ručení, které bývá většinou formou zástavy nemovitosti, jejíž hodnota ovšem musí adekvátně odpovídat výši půjčky. Je samozřejmé, že za vypůjčených padesát tisíc korun nebudete hned ručit domem v hodnotě deseti milionů korun. Půjčky od soukromých investorů jsou vhodné zejména pro začínající podnikatele, kteří jsou u úvěrových společností často zařazeni mezi problémové klienty.

Dříve než si sjednáte půjčku od soukromého investora, nejprve si danou osobu řádně prověřte a teprve na základě relevantních informací se rozhodujte. Smlouvu o půjčce si nejprve vždy dobře pročtěte a teprve poté podepište.