5 kroků ke změně dodavatele energií

Nová topná sezóna je sice ještě pořád daleko před námi, ale už teď byste měli pomýšlet na účty za plyn a elektřinu. Určitě bude dobré se zamyslet, jak co nejvíce ušetřit. Co takhle se poohlédnout po jiném dodavateli? Ano, dá trochu práce seznámit se s aktuální cenovou nabídkou trhu, ale ta trocha námahy jistě stojí za to. Pokud totiž chcete šetřit ještě tuto zimu, máte na změnu dodavatele nejvyšší čas. Budete-li čekat, až vás ke změně pobídnou první ranní mrazíky, skutečné změny dodavatele se možná dočkáte až na počátku příštího roku. A to už přijdete minimálně o polovinu topné sezóny, kdy jste mohli výrazně ušetřit a v létě si pak dopřát skvělou dovolenou. A právě proto je teď ideální čas provést veškeré změny. Nemusíte se však obávat, samotný proces je velmi snadný a možná vás až svojí jednoduchostí překvapí. Má to jen jeden malý háček: dost záleží na tom, zda máte  s dodavatalem uzavřenu smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou. V případě smlouvy na dobu určitou je nutné si pohlídat konečné datum a podat výpověď s dostatečným předstihem. Jinak se smlouva automaticky prodlouží na další období. Předčasné ukončení smlouvy představuje sankční poplatky. Jak tedy nejlépe na změnu dodavatele energií?

Proč měnit dodavatele?

Dodavatele energií si můžete podle svých preferencí sami zvolit už více jak deset let. Většina českých domácností ale této možnosti zdaleka ani jednou nevyužila. Lidé jsou se stávajícím dodavatelem a jeho cenami spokojeni. I když pravý důvod je možná někde jinde. Kdyby se podívali na konkurenční nabídku nebo by současnému dodavateli pohrozili odchodem, získali by lepší cenu a lepší služby. Proč tedy platit zbytečně víc, když nemusíte? Kromě velkých gigantických kolosů na trhu s energiemi působí i menší firmy a všichni navzájem se snaží lovit zákazníky. Každý z nich nabízí dobré služby za dobrou cenu. Konkurenční boj je velmi tvrdý, a proto regulátor cen nastavil mantinely pro férovou hru, díky čemuž můžete snadno vybírat. Není tedy nejmenší důvod k obavám, změna dodavatele není tak náročná, jak si možná představujete. Pojďme se podívat, co to všechno obnáší.

1. Výběr dodavatele energií

Mnoho lidí se změně dodavatele už předem vyhýbá, protože se bojí složitého vyřizování a nepoctivého jednání. Rozhodnout se v pravý čas a odhodlat se k prvnímu kroku bývá nejtěžší. Ale věřte, že můžete jen získat. Na trhu působí šest desítek dodavatelů plynu a elektřiny a naprostá většina z nich se snaží o maximální spokojenost svých zákazníků. Při výběru z tohoto ne právě malého množství firem, se vyplatí využít online srovnávač energií.  Z něj se dozvíte nejen aktuální cenu, ale i veškeré nabízené služby. Snadno si tak porovnáte, co je pro vás nejlepší a zjistíte nejlevnější nabídku.

Avšak nenechte se zmást. Nejlevnější cena na trhu neznamená automaticky výhru. V prvé řadě si zjistěte, co všechno za své peníze získáte. Někdy je opravdu lepší přidat pár korun a získat lepší zákaznický servis. Také se zajímejte o pověst konkrétního dodavatele. Poptejte se na spokojenost zákazníků v různých diskuzích, projděte si recenze, pobavte se s lidmi v okolí a dejte na osobní zkušenosti zákazníků. Najít vhodného dodavatele vám sice zabere trochu času, ale děláte to sami pro sebe a podstatně tak ulevíte domácímu rozpočtu.

2. Cenová nabídka a papíry

K porovnání nejlepší ceny kromě online kalkulačky slouží i zákaznické linky. Řada férových dodavatelů vám na požádání vypracuje cenovou nabídku nezávazně a zdarma. Tu si pak můžete bez problému porovnat s posledním vyúčtováním za plyn a elektřinu. Když se rozhodnete pro nového dodavatele, stačí jej pouze oslovit a předložit potřebné dokumenty. Zbytek už zařídí nový dodavatel za vás. Zažité předsudky o zdlouhavém administrativním procesu a vyplňování tun papírů nechte stranou. Samotná změna je vážně jednoduchá.

Nejlépe uděláte, když nového dodavatele nejprve kontaktujete telefonicky (prostřednictvím zákaznické linky) nebo e-mailem a zeptáte se, jaké podklady bude potřebovat. Většinou je vyžadováno přesné sdělení adresy (o jaké odběrné místo se jedná), číslo bankovního spojení, nájemní smlouva nebo výpis z listu vlastnictví, doložení poslední faktury obsahující další nezbytné údaje (EAN, apod.). Pak můžete požádat o návrh smlouvy, tím se stále k ničemu nezavazujete.

3. Podpis smlouvy

Jakmile obdržíte návrh nové smlouvy, pečlivě si jej prostudujte a nikdy se nenechte tlačit k rychlému podpisu. Každá správná smlouva musí být jednoduchá, srozumitelná a transparentní. Jestliže narazíte na nejasnosti, nechte si je důkladně vysvětlit a nebo běžte rovnou jinam. Smlouvu s novým dodavatelem můžete uzavřít rovnou na pobočce nebo e-mailem a současně mu můžete svěřit plnou moc k vypovězení smlouvy u současného dodavatele. Není to sice nutnost a zvládnete to i sami, ale šetříte tím svůj čas. Nový dodavatel s tím starým všechno vyřídí za vás a zajistí vše potřebné pro zahájení bezpečné dodávky energií.

4. Podmínky výpovědi

Celá administrativa související se změnou dodavatele energií se také odvíjí od toho, zda máte stávající smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou. U obojího vám totiž běží výpovědní lhůta.

Se smlouvou na dobu neurčitou je to celkem jednoduché, výpovědní lhůta trvá většinou tři měsíce. Po celou tuto dobu jste ještě pořád zákazníkem starého dodavatele od něhož pořád berete energii a za tu mu musíte platit.

U smlouvy na dobu určitou je to lehce složitější. Tady je dobré si zjistit, kdy vám končí smluvená doba a změnu dodavatele provést k tomuto datu. Měnit dodavatele dřív se rozhodně nevyplatí, jelikož za předčasné ukončení smlouvy vám hrozí sankční pokuta. Ta se velmi často pohybuje v rozmezí 3 – 5 000 Kč, ale může být i několikanásobně vyšší. Velmi důležité je si pohlídat, aby se vám smlouva automaticky neprodloužila na další období, a včas dodavateli oznámit, že s ním k danému datu končíte. Naopak dodavatel nemá povinnost vám v dostatečném předstihu sdělovat, že se blíží konec platnosti smlouvy. Tuto informaci najdete buď na každé faktuře, ve smlouvě a nebo si o ni řekněte.

5. Zahájení odběru u nového dodavatele

Probíhající změnu dodavatele energií v praxi ani nepocítíte. K přerušení dodávky plynu a elektřiny nedochází ani na jeden jediný den. Jakmile skončí platnost stávající smlouvy, začne platit smlouva nová. Některé firmy o průběhu změny a přechodu k novému dodavateli informují své zákazníky prostřednictvím SMS zpráv nebo e-mailem. Pár dnů před novým odběrem pracovníci provedou odečet plynu a elektřiny a poté obdržíte nový rozpis záloh na následující rok. Od původního dodavatele dostanete už jen poslední fakturu a celá změna je úspěšně za vámi. Zbývá jen nově nastavit trvalý příkaz v bance. To je vše.

Vidíte sami, že změna dodavatele plynu a elektřiny skutečně není nijak komplikovaná. Podívejte se na loňské vyúčtování a zkuste najít lepší nabídku. Vždy máte možnost ušetřit nějakou korunu navíc.